Ako je ikada postojala slika pravde kao slijepog miša, onda je to ova verzija pravosudnog terora u Bosni i Hercegovini, dirigiranog iz samih dubina političkog kazamata zvanog OHR. Jer kada Sud BiH odluči odbiti molbu Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, za odgodu ročišta – znate da to nije pitanje zakona, nego jedan brutalni performans na pozornici režimske mašinerije.
Dodik na sudu: Legalist koji prkosi bonskoj farsi
Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, na sudu je. Naravno, nije to običan sud, niti je to običan proces. Sud BiH, taj izložbeni eksponat međunarodne pravde, odlučio je da Dodik ne može biti samo predsjednik Republike Srpske, ne može obavljati svoje dužnosti, sastajati se s međunarodnim liderima ili rješavati energetske dileme – jer ga trebaju u sudnici. Na sudu, gdje se ne sudi po zakonima koje je usvojio Parlament BiH ili donijele legalno izabrane vlasti, već po zakonima koje je nametnuo onaj što nosi naziv visoki predstavnik. OHR, to čudovište bez demokratskog legitimiteta, sad ga goni jer se drznuo biti legalist.
Dodik je, kažu, na sudu jer se suprotstavio zakonima koje je nametnuo visoki predstavnik, odbivši provoditi odluke koje su u svojoj suštini suprotne Daytonskom sporazumu. Dayton, taj sveti dokument koji je zaustavio rat, a sada ga pretvaraju u oružje kojim će se zadaviti svaki političar koji ne pleše po žici međunarodne zajednice. I tu dolazimo do apsurda: Dodik, predsjednik Republike Srpske, koji poštuje ustav svoje zemlje, stoji pred sudom koji sudi po zakonima koje ta ista zemlja nikada nije usvojila.
Nije problem u tome što Dodik ima svoje mišljenje. Problem je što ima pravo na to mišljenje. Jer kako smo došli do toga da je sloboda govora – ona ista koja je zapisana u svakom ustavu i svakom temelju moderne demokracije – postala krimen? Svako, naime, ima pravo iznijeti mišljenje. Ako je Milorad Dodik rekao nešto što se kosi s Bonskim zakonima – pa nije on jedini.
Zar nije i Ivan Ivanji, preživjeli Židov, čovjek koji je prošao Auschwitz, rekao da je za njega govoriti o genocidu u Srebrenici uvreda? Je li on zbog toga pred sudom? Nije, jer bi bio heretički apsurd suditi čovjeku koji je prošao logor smrti. Ali Miloradu Dodiku, legalisti koji ne pristaje na bonske zakone, njemu će se suditi. Jer eto, u zemlji u kojoj zakoni OHR-a nadjačavaju Dayton, pravo na mišljenje postaje privilegija, ne pravo.
Dodik je pred sudom jer je legalist – paradoksalno, ali stvarno. On stoji tamo kao optuženik jer se držao zakona Ustava BiH, onoga koji je donesen u Daytonu, u trenutku kada se bonske smicalice suprotstavljaju svakom temeljnom principu tog istog ustava. Dakle, nije da Dodik ne poštuje zakon – on ne poštuje zakon koji nikada nije usvojen na legalan način! I to je njegov grijeh, taj legalizam pred sudom koji ni sam nije legalan.
I tako, dok visoki predstavnik Christian Schmidt vješto barata svojim bonskim batinama, Dodik sjedi pred sudom i gledamo farsu koja se razvija: suditi predsjedniku Republike Srpske jer se usudio poštivati zakone te iste Republike Srpske i BiH.
No, možda je pravi zločin što Dodik – kao politički legalist – prkosi međunarodnim zakonodavnim čarolijama, a njegov jedini “genocid” je taj što nije dovoljno pokleknuo pred autoritetima koji vladaju Bosnom i Hercegovinom bez ijednog izbornog legitimiteta. Daj mu sud, daj mu kaznu, jer takvi legalisti, oni koji inzistiraju na pravdi i ustavu, su najopasniji od svih.
U konačnici, ovo nije priča o zakonu. Ovo je priča o borbi za kontrolu nad narodom, o gušenju slobode govora, o politici koja koristi pravosudni sustav kao batinu za discipliniranje onih koji odbijaju povinovati se. Milorad Dodik je, bez sumnje, samo posljednja žrtva u dugoj povijesti političkog kaznenog progona.
Ipak, za razliku od mnogih prije njega, on ne šuti.
Sud BiH nije prihvatio molbu Milorada Dodika, predsjednika RS, za odgodu ročišta za nastavak glavnih rasprava zakazanih za 18. rujna 2024. godine i 25. rujna 2024. godine, potvrđeno je iz Suda BiH za “Avaz”.
Iz ove pravosudne institucije navode da je Sud 10. rujna 2024. godine zaprimio molbu branitelja Milorada Dodika za odgodu glavnih rasprava zakazanih za 18. rujna 2024. i 25. rujna 2024., zbog, kako je navedeno, tekućih obaveza vezanih uz obavljanje funkcije predsjednika Republike Srpske.
Sud podsjeća da je na prethodnoj raspravi održanoj 28. kolovoza 2024. godine strankama i braniteljima priopćeno o terminima za nastavak glavne rasprave, i to za 11.9., 18.9. i 25. rujna 2024. godine, na što je Dodik izrazio protivljenje, uz obrazloženje da su tri termina u rujnu preopterećujuća za njegovu predizbornu kampanju, te je zatražio da se suđenja svedu na dva termina, koja bi obrani bila prihvatljiva.
“Sud je 4. rujna 2024. godine zaprimio pismenu molbu obrane optuženog Milorada Dodika za odgodu ročišta za nastavak glavne rasprave zakazanog za 11. rujna 2024. godine, koju je razmotrio i uvažio, uz dopis Suda u kojem je jasno navedeno da Sud ubuduće neće prihvaćati molbe za odgodu ranije zakazanih ročišta u ovom predmetu”, kažu.
Dokumentaciju koju je obrana dostavila uz molbu za odgodu oba termina zakazana u rujnu, i 18. rujna 2024. i 25. rujna 2024., Sud ne smatra razlozima objektivne spriječenosti Dodika.
Avaz navodi da je sud dosad uvažavao sve obaveze Dodika koje je imao kao predsjednik Republike Srpske, uvažavajući dostavljenu dokumentaciju u kontekstu ustavnih obaveza propisanih Ustavom Republike Srpske za predsjednika Republike Srpske. Međutim, prema ocjeni Suda, sastanak s ministrom za dijasporu i borbu protiv antisemitizma u Vladi Izraela, ili sudjelovanje na Međunarodnom forumu pod nazivom “Ruski energetski tjedan”, nisu obvezne dužnosti koje optuženi ima kao predsjednik Republike Srpske, zbog čega Sud nije prihvatio molbu za odgodu ročišta za nastavak glavnih rasprava zakazanih za 18. rujna 2024. i 25. rujna 2024./HMS/