Ministarstvo civilnih poslova BiH odlučilo je stati na kraj najnovijoj sapunici – hoće li Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH (NUBBiH) preživjeti?
U utorak, 10. rujna 2024. godine, ministrica civilnih poslova BiH, Dubravka Bošnjak, okupila je ekipu oko stola kako bi se suočila s Aldinom Huskićem, predsjednikom Vijeća uposlenika NUBBiH. U izdanju nimalo zapanjujućem za ovu zemlju, Huskić je objasnio ministrici da biblioteka, sada bez direktora nakon što je gospodin Ovčina otišao u penziju, pluta u neodređenom stanju.
Ministrica Bošnjak je odmah uzela stvar u svoje ruke, obećavajući da će Vijeće ministara razmisliti o prijedlogu Ministarstva civilnih poslova koji bi trebao omogućiti biblioteci da nastavi s radom. Naravno, “nada” se ne može mjeriti s konkretnim postupcima, ali Bošnjak je izjavila da očekuje da će Vijeće ministara u vrlo bliskoj budućnosti prihvatiti prijedloge za deblokadu NUBBiH. Možda su se nadali da će vjetar promjena donijeti pomak, ali sigurno je da je situacija neizvjesna kao i u mnogim drugim poslovima u ovoj zemlji.
Ministarstvo je po hitnom postupku poslalo informaciju o stanju NUBBiH, uz prijedloge za imenovanje novih upravljačkih struktura koje bi trebale upravljati bibliotekama do godinu dana. Osim toga, ministarstvo je napravilo još jedan korak – pokušaj da sastavi ekspertsku Radnu skupinu koja bi trebala riješiti pravno-financijske probleme ovih važnih institucija. Problem je, naravno, u tome što još uvijek čekamo na imenovanje nekih ključnih predstavnika, jer bez njih radna skupina ne može početi raditi.
Rješenja, koja su do sada bila predmet rasprava, su poništavala prethodna imenovanja, jer su žalbe bile usmjerene prema vladinim odlukama, što dodatno otežava situaciju. Pokušaji da se riješi status NUBBiH su poput vođenja vojne operacije u minskom polju – svaka pogrešna odluka može dovesti do novih problema.
Ministarstvo civilnih poslova BiH je svjesno da ovo predstavlja ozbiljan izazov. Na kraju krajeva, biblioteke su čuvari znanja i kulturne baštine, a njihov rad je od vitalnog značaja za sve nas u BiH. Također, Ministarstvo nastavlja s dodjelom sredstava za podršku institucijama kulture kroz tekuće grantove, ali pitanje je hoće li to biti dovoljno da se spasi ova biblioteka od potpune propasti.
Ova situacija nas podsjeća da, iako možemo provoditi zakone i dodjeljivati sredstva, bez konkretnih akcija i političke volje sve ostaje samo na papiru. Dok se političari bore za vlastita pozicije, prava institucija kulture ne bi trebala biti prepuštena slučaju.
Emina Zanki l poskok.info