U Širokom Brijegu je 30. i 31. kolovoza 2024. godine održan prvi hackathon, dinamičan događaj usmjeren na digitalne inovacije u kontekstu pametnih gradova, pod pokroviteljstvom tvrtke “Globalsoft” u suradnji s HT Eronetom i Fakultetom strojarstva, računarstva i elektrotehnike (FSRE) Sveučilišta u Mostaru.
S nagradnim fondom od 5.250 KM, hackathon je privukao talentirane tech entuzijaste iz cijele regije, uključujući timove iz Tuzle, Sarajeva, Bihaća, Banje Luke, Zagreba, Splita, Mostara i drugih tehnoloških čvorišta. Na službenoj stranici Globalsofta objavljeno je da je prvo mjesto, s nagradom od 3.000 KM, osvojio tim iz Istočnog Sarajeva sa svojim rješenjem pod nazivom “City Administration & Live Room”. Drugo mjesto i 1.500 KM pripalo je studentima FSRE-a iz Mostara za njihov AR projekt “Široki Brijeg’s Landmarks AR”, dok je treće mjesto zauzeo tim iz Ljubuškog s projektom “Traffic Jam Detector using Live Camera Feed”, za što su osvojili 750 KM.
Globalsoftov prvi hackathon bio je mnogo više od običnog natjecanja. Organizatori su istaknuli da je ovaj događaj spojio briljantne umove s ciljem kreiranja rješenja koja bi mogla radikalno unaprijediti urbanu infrastrukturu, sigurnost i održivost naših gradova. Posebnost hackathona ogleda se u poticanju inovativnosti, razvijanju novih vještina i umrežavanju s istomišljenicima.
Hackathon je, prema riječima organizatora, testirao granice kreativnosti i izdržljivosti sudionika, koji su dolazili iz različitih tehnoloških i inženjerskih disciplina. Projekti su se protezali od sustava za pametno upravljanje prometom do aplikacija proširene stvarnosti (AR) koje su lokalne znamenitosti učinile interaktivnima. Svaki je projekt pružio jedinstvena rješenja, što je žiriju otežalo izbor pobjednika.
Globalsoft je već najavio planove za još veći i bolji hackathon sljedeće godine, uz nove izazove, više sudionika i još više inovativnih ideja. Kako su istaknuli u svom priopćenju, ovaj vikend pokazao je da se prava čarolija događa kada se spoje kreativnost i suradnja.
Hackathoni: Epicentri Tech Inovacija
Hackathoni su postali ključna točka u tehnološkom ekosustavu, nudeći platformu za brzo razvijanje novih ideja i rješenja unutar ograničenog vremenskog okvira, obično 24 do 48 sati. Ovi intenzivni događaji okupljaju tech entuzijaste iz različitih domena kako bi se suočili s konkretnim izazovima, dok pojam “hackathon” spaja riječi “hack” (istraživačko programiranje) i “marathon”, naglašavajući izdržljivost potrebnu za dovršetak ovih kompleksnih poduhvata.