LONDON – Pregovori s Rusijom, za razliku od potpune vojne pobjede Ukrajine, u većini europskih zemalja smatraju se najvjerojatnijim ishodom rusko-ukrajinskog rata, pokazalo je istraživanje koje je provelo Europsko vijeće za vanjske odnose (ECFR). u 15 zemalja.
Podrška ukrajinskoj stvari i dalje je snažna diljem Europe unatoč preokretima na bojnom polju, ali europski birači sve više vjeruju da je naoružavanje Ukrajine potrebno ne da bi se postigla potpuna pobjeda Ukrajine na bojnom polju, već da bi se ojačala pozicija Ukrajine u budućim pregovorima s Rusijom.
ECFR je ispitao 19.566 ljudi u 15 zemalja u prvoj polovici svibnja 2024. Istraživanje ovog istraživačkog centra, prvi put provedeno u Ukrajini, pokazalo je da je potpora ratu i pobjedi ondje snažna, unatoč pričama o slabljenju morala, prenosi Guardian.
Ukupno 34 posto Ukrajinaca kaže da ima “veliko povjerenje” u ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, dok mu još 31 posto vjeruje “prilično”.
Na pitanje o najvjerojatnijem ishodu rata, 58 posto Ukrajinaca predviđa pobjedu Ukrajine, 30 posto kaže da će završiti sporazumom, a samo 1 posto očekuje da će Rusija izaći kao pobjednik. Ali većina je radije prepustila teritorij nego se odrekla suvereniteta, definiranog pravom na ulazak u NATO i EU.
Među 14 ispitanih europskih zemalja jedino je u Estoniji prevladalo mišljenje (38 posto) da bi Ukrajina odmah dobila rat.
S druge strane, najveći broj ispitanika u Švedskoj i Poljskoj smatra da Europa treba pomagati Ukrajini u borbi dok ne povrati sav teritorij, dok većina u Italiji, Grčkoj i Bugarskoj smatra da je loša ideja povećavati opskrbu oružjem u Ukrajinu.
Prema anketi, Italija je najveća europska sila koja najmanje podržava Ukrajinu. U većini europskih zemalja i dalje je najveći broj onih koji su za slanje velike količine oružja u Ukrajinu, iako to samo jača pregovaračku poziciju Kijeva.
Istraživanje je pokazalo da u Češkoj, Francuskoj, Njemačkoj, Nizozemskoj, Španjolskoj i Švicarskoj ne postoji nacionalni konsenzus o ratu i ulozi EU, a ni u jednoj zemlji nije bilo podrške za slanje vojske u Ukrajinu.
Ukupno 69 posto Ukrajinaca reklo je da im je potrebno više oružja da bi se obranili, a 75 posto ih smatra da je uloga EU pozitivna i da je članstvo u EU potrebno za pobjedu u ratu.
Također, 88 posto ispitanih građana Ukrajine ocijenilo je Veliku Britaniju kao “najpouzdaniju” u podršci Kijevu, dok je na drugom mjestu Litva (77 posto).
Trećina Ukrajinaca izrazila je zabrinutost da će SAD sklopiti mirovni sporazum s Rusijom bez uključivanja Kijeva.
Anketa pokazuje da francuski predsjednik Emmanuel Macron nije uspio uvjeriti Francuze da ga slijede u jačoj proukrajinskoj poziciji. Trećina ispitanika u toj zemlji bila je za podršku Ukrajini u povratku izgubljenog teritorija, druga trećina za pregovore o mirovnom sporazumu s Rusijom, dok posljednja trećina nije imala stav.