Sjedinjene Američke Države kasne 15 godina za Kinom u razvoju visokotehnološke nuklearne energije, budući da tehnološki pristup uz podršku države i opsežno financiranje Pekingu daju prednost, navodi se u istraživanju Fondacije za informacijsku tehnologiju i inovacije, neovisnog istraživačkog instituta sa sjedištem u Washingtonu.
27 nuklearnih reaktora
Kako je navedeno, Kina ima 27 nuklearnih reaktora u izgradnji s prosječnim rokovima izgradnje od oko sedam godina, što je daleko brže od drugih zemalja, prenosi Reuters.
“Brzo postavljanje sve modernijih nuklearnih elektrana u Kini pokazuje da će kineske tvrtke imati prednost u postupnim inovacijama u ovom sektoru u budućnosti”, prognozira se u izvještaju.
SAD imaju najveći broj nuklearnih elektrana u svijetu, a administracija predsjednika Joea Bidena smatra da je taj izvor električne energije gotovo bez emisija ključan za suzbijanje klimatskih promjena, navodi Reuters.
Nakon što su uključene dvije velike elektrane u američkoj saveznoj državi Georgiji 2023. i 2024. godine, uz probijanje troškova za milijarde dolara i poslije više godina odlaganja, prestali su se graditi nuklearni reaktori u SAD.
Kineski krediti
Izgradnja jedne visokotehnološke elektrane otkazana je prošle godine.
S druge strane, kineske državne banke mogu ponuditi povoljnije kredite od onih koji su dostupni u zapadnim gospodarstvima, navodi Reuters i dodaje da je kineska industrija nuklearne energije imala koristi od trajne državne podrške i strategija lokalizacije koje su joj omogućile da dominira sektorima poput obnovljive energije i električnih vozila.
Prvi u svijetu takozvani visokotemperaturni reaktor četvrte generacije hlađen plinom u zaljevu Shidao uključen je na mrežu prošlog prosinca, a kinesko udruženje za nuklearnu energiju tvrdi da je projekt uključivao razvoj više od 2.200 komada opreme koji su prvi te vrste u svijetu, s ukupnom stopom lokalizacije materijala domaće proizvodnje od 93,4 posto.