Ponovno zamućenje vode uzrokovalo je neviđenu štetu ekosistemu rijeke Neretve, upozoravaju iz Udruženja sportskih ribolovaca ”Neretva” 1933. Mostar.
Neretva, naša dragocjena rijeka koja teče kroz srce Hercegovine, ponovo se suočava s velikom ekološkom katastrofom, naveli su na društvenim mrežama.
”U subotu u 19.22 sati jako zamućenje vode južno od Mostara uzrokovalo je ozbiljnu štetu cijelom ekosistemu rijeke. Prijave o ovom incidentu stižu od brojnih ribara koji su bili na Neretvi, a situacija je alarmantna. Naše službe bile su na licu mjesta i svjedočile su ovoj katastrofi.
Naši ribočuvari su na terenu u proteklom razdoblju zabilježili desetke slučajeva narušavanja prirodnog stanja rijeke, a prijave su odmah proslijeđene nadležnim organima. Unatoč ovim naporima, destruktivna praksa se nastavlja, što zahtijeva hitnu intervenciju svih relevantnih institucija”, ističu.
Poziv inspekciji i odgovori iz HZHB
Navode kako su ogromne količine mulja puštene u Neretvu kroz odvodni kanal koji je u vlasništvu Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg-Bosne (HZHB).
Foto: USR Neretva 1933 / Ekološka katastrofa na Neretvi
Ovaj kanal predstavlja dio sistema koji povezuje Hidroelektranu Mostarsko Blato s rijekom Neretvom.
Ističu kako se radi o mulju koji ugrožava čitav biljni i životinjski svijet rijeke nizvodno od ovog kanala taložeći se na dnu rijeke i tako sprječava razvoj velikog broja biljnih i životinjskih vrsta koje žive na dnu rijeke i ima ogroman negativan utjecaj na cijeli riblji fond.
”Ovim putem zahtijevamo hitno izjašnjenje od uprave Elektroprivrede HZHB o porijeklu ogromne količine mulja koja ulazi u Neretvu kroz kanal koji je izgradila Elektroprivreda HZHB. Također tražimo hitnu reakciju svih inspekcijskih organa kojima smo do sada u više navrata uputili prijave.
Potrebno je utvrditi uzroke i odgovorne za ovu ekološku katastrofu te poduzeti odgovarajuće mjere kako bi se spriječila daljnja šteta”, navode.
Poziv na Hitnu akciju
Ribari apeliraju na sve nadležne organe, uključujući Ministarstvo okoliša i turizma, inspekcijske službe, te lokalne vlasti, da hitno reagiraju i poduzmu sve potrebne korake kako bi se spriječilo daljnje uništavanje ekosistema rijeke Neretve.
”Ova situacija zahtijeva promptno djelovanje i koordinaciju svih relevantnih institucija kako bi se pronašli i sankcionirali odgovorni za ovu katastrofu. Zajedničkim naporima možemo zaustaviti ovo bestijalno uništavanje ekosistema rijeke Neretve”, navode u svom apelu iz USR Neretva 1933. Mostar.