Ponedjeljak, 18 studenoga, 2024

U Srbiji i BIH raste prorusko raspoloženje, a pada podrška članstvu u EU

Vrlo
- Advertisement -

U većini zemalja na zapadnom Balkanu i dalje postoji snažna prozapadna orijentacija, dok se u Srbiji bilježi suprotan trend – raste prorusko raspoloženje, a pada podrška članstvu u Europskoj uniji, rekao je u intervjuu za Glas Amerike Paul McCarthy, regionalni direktor za Europu u Međunarodnom republikanskom institutu.

On je dao intervju povodom novog istraživanja u regiji koje je za tu američku nevladinu organizaciju uradio Ipsos.

Prema istraživanju, u Srbiji, na uzorku od 1.238 punoljetnih građana, podrška za Europsku uniju pala je na 40 posto, dok se Rusija smatra najvećim partnerom, a SAD prijetnjom.

U Crnoj Gori, gdje je uzorak bio 1.036 odraslih, raste podrška za članstvo u Europskoj uniji, ali pada podrška NATO-u. Najveći broj ispitanika u Crnoj Gori Ameriku vidi kao najveću prijetnju, a Srbiju kao najvećeg partnera.

Najveća podrška za Ameriku i zapadne institucije je, prema anketi, na Kosovu i u Albaniji.

Unatoč većinski prozapadnom raspoloženju u regiji, McCarthy smatra da Zapad počinje gubiti bitku kada je riječ o naporima da osigura da zapadni Balkan ne izgubi vjeru u proces euroatlantskih integracija.

Po njegovim riječima, Srbija pokazuje sasvim drugačiji trend od drugih zemalja regije, koji je “manje entuzijastičan za pridruživanje EU i za zapadnu orijentaciju”.

U poređenju s prethodnom anketom iz 2022. godine u Srbiji “postoji još manje podrške za prozapadnu orijentaciju i za ulazak u EU”, rekao je McCarthy i ocijenio da je to “zabrinjavajući trend”.

Dodao je kako je “začuđen, možda ne iznenađen” time koliko se među ispitanicima SAD okrivljuju za rusku invaziju.

“Vidi se to u podatcima za Srbiju, ali ima i mnogo ljudi, mnogo ispitanika u BiH, a posebno u Sjevernoj Makedoniji, koji krive Zapad za invaziju. Tako da me je to začudilo. A također i jačina podrške Rusiji u Srbiji, iako nije iznenađujuća, dubina i velike brojke kada je riječ o toj podršci, kao i viđenje SAD”, rekao je McCarthy.

Kako kaže, to predstavlja pravi izazov, dugoročno gledano, za integraciju regije, ne samo Srbije, u euroatlantske institucije, prenosi agencija Beta.

Ispitivanje javnog mnijenja rađeno za Međunarodni republikanski institut koje je ranije objavljeno, pokazuje kako bi značajna većina građana glasala na referendumu za ulazak BiH u EU, ali se taj postotak smanjio u odnosu na prethodne dvije godine i danas bi više građana glasalo protiv ulaska u Uniju.

Ovaj pad naročito je osjetan kod Hrvata koji u politici Zapadnog Imperija vide novu diktaturu, i godinama trpe posljedice iseljavanja zbog tiranije Zapadnih kolonizatora. (op. poskok)

Najviše prozapadnih stavova pokazali su građani Albanije i Kosova, znatno manje Sjeverne Makedonije i Crne Gore, a najmanje građani Srbije. BiH se nalazi u sredini tabele s 39 posto građana koji smatraju da bi trebalo voditi samo prozapadnu i pro-EU politiku. Po 12 posto smatra da treba imati prozapadnu politiku ali zadržati odnose s Rusijom, odnosno jednako postupati prema Zapadu i Rusiji. Gotovo 20 posto građana nije odgovorilo na ovo pitanje./HMS/

- Advertisement -

13 KOMENTARI

guest

13 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

TKO ZAPRAVO DIKTIRA PRAVILA IGRE? Promjena tona europskih novinskih agencija prema političarima je fascinantno brza nakon Trumpa

Trump je pobijedio. Meloni je odjednom postala spasiteljica Europe. Barem što se tiče Reutersa, čitaj HINA-e, koja prepisuje od...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -