- Uloga lažnih birača u očajničkom pokušaju Donalda Trumpa da se drži vlasti nakon što je izgubio na izborima 2020. u središtu je optužnice protiv bivšeg predsjednika u četiri točke
- Optužnica je u utorak detaljno opisala da kada Trump nije mogao uvjeriti državne dužnosnike da nezakonito preokrenu izbore u njegovu korist, on i njegovi republikanski saveznici počeli su regrutirati lažne elektore u sedam država da potpišu potvrde u kojima se lažno navodi da je tamo pobijedio
- Zastupnici su naposljetku zanemarili te potvrde, ali tužitelji kažu da je to bio dio “korumpiranog plana” Trumpa i njegovih saveznika da subvertiraju rezultate izbora
Optužnica na 45 stranica navodi da kada Trump nije mogao uvjeriti državne dužnosnike da nezakonito preokrenu izbore u njegovu korist, on i njegovi republikanski saveznici počeli su regrutirati lažne birače u sedam ratnih država – Arizoni, Georgiji, Michiganu, Novom Meksiku, Nevadi , Pennsylvania i Wisconsin — potpisati potvrde u kojima se lažno navodi da je on, a ne demokrat Joe Biden, pobijedio u njihovim državama.
Dok su zakonodavci na kraju zanemarili te potvrde, savezni tužitelji kažu da je sve to bio dio “korumpiranog plana da se potkopa funkcija federalne vlade zaustavljanjem prebrojavanja i ovjeravanja glasova Bidenovih birača”.
Evo dubljeg pogleda na to kako se shema odvijala, prema optužnici:
Od ‘pravne strategije’ do ‘korumpiranog plana’
Plan lažnih birača započeo je u Wisconsinu, tužitelji tvrde, s memorandumom Kennetha Chesebroa, odvjetnika koji je u to vrijeme pomagao Trumpovoj kampanji u pravnim izazovima.
Cheseboro je napisao dopis sredinom studenog 2020. u kojem se zalagao za Trumpove pristaše u Wisconsinu da se sastanu i daju svoje glasove za njega, u slučaju da parnica kampanje u državi uspije.
Ali manje od mjesec dana kasnije, “u oštrom odmaku”, izdan je novi memorandum koji poziva na proširenje strategije na druge ključne države, stvarajući liste “prevarnih birača” za Trumpa.
Krajnji cilj, prema tužiteljima, bio je “spriječiti Bidena da dobije 270 elektorskih glasova potrebnih za osiguranje predsjedničkog položaja 6. siječnja”.
Vrbovanje i zadržavanje lažnih birača
Nakon što je plan proširen na šest država, Trump i odvjetnik John Eastman zamolili su Ronnu McDaniel, predsjednicu Republikanskog nacionalnog odbora, da pomogne Trumpovoj kampanji regrutirati birače u ciljanim državama.
Dvojica muškaraca, prema tužiteljima, “lažno su predstavili” McDanielu da će elektori biti iskorišteni samo ako Trumpove tužbe protiv izbora uspiju. McDaniel je pristao pomoći.
Dok su se Trumpovi elektori pripremali za okupljanje 14. prosinca, kada su se državni elektori sastali u odgovarajućim glavnim gradovima kako bi potvrdili izborne rezultate, neki su bili zabrinuti. Lažni elektori u Pennsylvaniji rekli su Giulianiju i drugim Trumpovim savjetnicima tijekom konferencijskog poziva da imaju rezerve oko potpisivanja potvrde koja bi ih predstavila kao legitimne birače za državu.
Giuliani ih je, prema optužnici, “lažno uvjeravao” da će se njihov certifikat koristiti samo ako Trumpova parnica uspije.
Ali pobjeda na sudu nikada nije bila u planu, tvrde tužitelji.
Chesebro je u e-poruci od 13. prosinca napisao da strategija “nije bila koristiti lažne elektore samo pod okolnostima da je parnica tuženika bila uspješna u jednoj od ciljanih država.” Umjesto toga, napisao je, “plan je bio lažno predstaviti lažne ploče kao alternativu legitimnim pločama u postupku certificiranja u Kongresu.”
‘Luda igra’
Uoči državnih potvrda, oni bliski Trumpovoj kampanji, uključujući višeg savjetnika, izrazili su zabrinutost u grupnom razgovoru o planu lažnih birača, kažu tužitelji. Informiran o tome što se događa, Trumpov zamjenik voditelja kampanje rekao je da se shema “preobrazila u ludu igru”.
Viši savjetnik predsjednika, koji nije identificiran, poslao je poruku: “Ovjeravanje nezakonitih glasova.” Dužnosnici kampanje u chatu odbili su potpisati izjavu o planu, jer nitko od njih nije mogao “stati uz to”, tvrde tužitelji.
Dodatak u zadnji čas
Novi Meksiko, koji nije bio među ključnim državama na izborima, ipak je ubačen u miks noć prije okupljanja elektora 14. prosinca. Cheseboro je, na zahtjev suradnika Trumpove kampanje, izradio i poslao lažne potvrde državi za Trumpa.
Odluka je donesena unatoč tome što nije bilo neriješenih parnica u Trumpovo ime u Novom Meksiku i činjenici da je izgubio državu za gotovo 100.000 glasova.
Sljedećeg dana, Trumpova kampanja podnijela je tužbu za izbore u Novom Meksiku, šest minuta prije isteka roka za glasanje birača, “kao izliku da je ondje bio neriješen sudski spor u vrijeme kada su lažirani birači glasovali”, tvrde tužitelji.
‘Lažni postupak’
Dana 14. prosinca 2020., dok su se demokratski elektori za Bidena u ključnim swing državama sastali u sjedištu svoje državne vlade kako bi dali svoje glasove, okupili su se i republikanski elektori za Trumpa. Potpisali su i predali lažne potvrde Electoral Collegea kojima su Trumpa proglasili pobjednikom predsjedničkih izbora u Arizoni, Georgiji, Michiganu, Novom Meksiku, Nevadi, Pennsylvaniji i Wisconsinu.
Ti su lažni certifikati poslani Kongresu i Državnom arhivu. U konačnici su samo legitimne izborne potvrde prebrojane, unatoč Trumpovim nastojanjima da stvori ono što su tužitelji nazvali “lažnom kontroverzom”.
6. siječnja
Trumpovi saveznici u danima prije 6. siječnja izvršili su intenzivan pritisak na potpredsjednika Mikea Pencea, pozivajući se da se lažnim potvrdama opravda odgađanje ovjere izbora tijekom zajedničke sjednice Kongresa. Jedan od Trumpovih odvjetnika čak je sugerirao da bi Pence mogao jednostavno izbaciti birače i proglasiti Trumpa pobjednikom.
Uvijek iznova, Pence je odbijao, što je navelo Trumpa da se žali da je “previše pošten”, prema optužnici.