Subota, 23 studenoga, 2024

BIHAĆ IMA ŠTO NITKO NEMA: Stari hrvatski grad i turistički biser u kojem se lokalni muslimani mole u crkvi Sv. Antuna Padovanskog. U Crkvi u kojoj je Tito 1942 slavio polnoćku

Vrlo
- Advertisement -

Da nema mračnog slučaja oko ubojstva generala Vlade Šantića, u kojem u Bihaću postoji višedesetljetna  omerta, pa i oni najkroatoljubniji Bišćani šute, Bihać bi doista postao mjesto susreta, pomirenja Bošnjaka i Hrvata.

Stoga apeliramo na Vladu Andreja Plenkovića da ponudi doživotno ljetovanje na RH obali i RH državljanstvo onome tko dostavi Vladi RH podatke gdje su Alijin muhmini skrili tijelo pokojnog Šantića i ukaže na put do ubojice. Valjda Vladi RH nije to toliki problem raspisati? A i imaju nekakvu ustavnu obvezu.

Vratimo se na bihaćku raritetnost.

U njemu postoje dvije avenije koje nose ime po HV-u i HVO-u u čast vojskama koje su oslobodile taj grad. Nema niti jedne avenije koja nosi ime po slavnoj brigadi, ovoj onoj iz Sarajeva, jer su ih ostavili na cjedilu.

Šuti se dosta o zločinima u Kladuši, to je taj dio mračne povijesti Bihaća. Netko te deblokira a ti odmah trk u zločin. I betoniraš Vladu. Kome čemu oslobađanje?

No opet Bihać vrvi tolerancijom i svakodnevno se u Bihaću Hrvati mogu susresti s izrazitom tolerantnošću domaćih ljudi. Mnogi Bišćani rade u Rijeci i u Istri i često ćete čuti rečenicu od njih: “Mi volimo Hrvate, Hrvati su super al ovi potakoličen Srbi BIH, to treba iskorijeniti”.

Usred grada podiže se fascinantna bogomolja, europski simbol tolernacije, Crkva sv.Antuna Padovanskog, izgrađena u 13 stoljeću, samo 50-ak godina nakon svečeve smrti u doba kada je Bihać bio jedan od najvećih regionalnih gradova i carev posjed (posjed ugarskog cara, kojeg u šali Hrvati zovu hrvatskougarskim) (Bišće – kraljev posjed. Bišće polje pored Mostara ima slično značenje.)

Iako je većina stanovnika u Bihaću islamizirano kod njih je ostao običaj da vjeruju u zavjetne molitve Sv. Antunu.

Stoga ćete danas u ovoj Ckrvi vidjeti nestvaran prizor.

Mnoštvo muslimana i danas ulazi u nju i mole se  u Ckrvi Svetog Antuna. Iako Islamska zajednica o tome šuti činjenica je to koja se ne može oboriti. Muslimani iz dana u dan nastavljaju ulaziti u Crkvu u kojoj su im se molili preci i pod kršćanskim freskama izgovaraju svoje molitve.

Što točno mole? Drevne molitve svetom Antunu za pomoć? Za čuda? Za ozdravljenje?

Katolika je malo a nakon nestanka hrvatskog generala Vlade Šantića njihov broj je pao za 50%.

Posljednji katolik Bihaća samo nam je kazao da želi ostati anoniman. I da mrzi beton.

Kazuju nam lokalni imami da su se muslimani Bihaća najviše mollili u ovoj crkvi u doba Bihaćke okupacije. Da je i sam general Dudaković otišao tamo klanjati svetom Antunu i moliti ga da pošalje vojsku spasa. Da strategije više nije imao.

Nedugo nakon toga Tuđman je poslao vojsku u Bihać a štovanje svetog Antuna Padovanskog u Bihaću je poraslo. Sve više je muslimana u ovoj crkvi.

Iz subote u subotu crkva je sve punija a iz godine u godin narod Bihaća je sve religiozniji. I SDA je zadovoljna, kažu prije rata da je tu živjelo preko 50% ateista, a sada, zahvaljujući moćima Sv. Antuna, i govorima iz Crkve sv. Antuna. vjera cvate u BIhaću.

Multietničnost Bihaća kroz ovu crkvu nadilazi europske standarde.

Katolici Bihaća dopustili su da lokalni Hrvati muslimani, potomci islamiziranih kršćana uz džamiju naprave minaret a u crkvi je uz oltar načinjeno mjesto gdje govori imam.

Tako i jedna i druga zajednica koriste istu bogomolju. S tim što ju katolička sve manje koristi jer je više i nema u Bihaću. Pa se onda izbacio i oltar. A i 14 postaja su prekrečene. A i radi groma je maknut križ.

Neki imami sa simpatijama međutim pričaju, da se i u dane nedjelje, pogotovo na blagdan svetog Ante , mnogi muslimani pomole u ovoj crkvi.

Malo je poznato da Tita vezuje uspomena za ovu Ckrvu i proslavu Božića i polnoćke u njoj. Rijetko se može čuti Tita i riječ Božić, no upravo je u oslobođenoj Bihaćkoj Krajini Tito izjavio da će se idući Božić dočekati na oslobođenom području Bihaćke republike. Time je htio da privuče što više seljaka u Komunističku partiju.

U svakom slučaju ako prolazite kojim slučajem nekad kroz Tursku Hrvatsku svratite do Crkve Sv. Antuna, vjerojato najstarije bogomolje na ovim prostorima i vidjet ćete čudo.

U crkvi gdje se molio sam Tito danas se mole i muslimani svome svecu Zaštitniku.

Ti muslimani Bošnjaci najtolerantniji su Hrvati svih vremena. Kojima ne smeta čak ni to što ih SDA u svojim popisim piše kao Bosnu i Bošnjake. Iako su prema meridijanima zapadnije od Zagreba. I nikako ne mogu biti Bosna. Još teže Bošnjaci.

Bihać naime pada u osmanske ruke kao 100% ni hrvatski grad. I teške su se borbe vodile za njega između hrvatskog plemstva i osmanskog carstva.

Stoga je tvrditi da je Bihać grad Bošnjaka , naporosto glupo.

Tamo su ulice koje nose imena po hrvatskoj vojsci, a u centru je Crkva sv. Antuna .

Bihać je bliži Istri nego Bosni. I treba sutra biti glavni grad neke nove Hrvatske Republike.

Nikako zabačeno mjesto u “Bosni”. Jer on nikada i nije bio u Bosni.

A Antun dragi, opet, najbolje zna.

- Advertisement -

11 KOMENTARI

guest

11 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Čović at HDZ BiH Retreat: Progress in Growth Plan Is Evident, Constitutiveness Remains the Foundation of BiH

  The Croatian Democratic Union of Bosnia and Herzegovina (HDZ BiH) held its regular retreat in Mostar, where party officials...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -