Srijeda, 27 studenoga, 2024

Odnosi SAD i Ukrajine ‘pucaju’

Vrlo
- Advertisement -

SAD i Ukrajina su sve više u sukobu oko planova Kijeva za sukob s Rusijom, izvijestio je u nedjelju Politico. Inzistiranje predsjednika Joea Bidena da će Ukrajina odlučiti kada će tražiti mir možda neće još dugo ostati  “održivo”  , prema Washingtonskim dužnosnicima.

Odbijanje Ukrajine da napusti opkoljeni grad Artjomovsk (Bakhmut) zabrinulo je neke dužnosnike Bidenove administracije da “rasipa toliko ljudstva i streljiva” da ne može pokrenuti protuofenzivu protiv ruskih snaga drugdje, navodi Politico.

Iako je Pentagon sugerirao da držanje grada nije strateški važno za Ukrajinu, “Kijev je, za sada, ignorirao doprinos Washingtona”, navodi se u izvještaju.

Američki mediji već su izvijestili o sporu oko vrijednosti Bakhmuta, ali to je samo jedno područje neslaganja koje je istaknuo Politico. Drugi je stav predsjednika Vladimira Zelenskog prema vojnoj potpori SAD-a. Dok je SAD dao Ukrajini oružje vrijedno desetke milijardi dolara iz fonda vrijednog 113 milijardi dolara, Zelenski je opetovano tražio više.

“Bilo je gunđanja zbog stalnih zahtjeva i ponekad Zelenski nije pokazao odgovarajuću zahvalnost”, napisao je Politico, citirajući dvojicu anonimnih zvaničnika Bijele kuće.

Biden je više puta izjavio da će SAD držati američko oružje u Ukrajini “koliko god bude potrebno” i da će Kijev sam odlučiti kada će sjesti za stol mirovnih pregovora s Rusijom. Međutim, dužnosnici su navodno zabrinuti da će obećanje Zelenskog da će preuzeti Krim – koji je 2014. glasao za priključenje Rusiji – samo “produžiti rat” i moglo izazvati “dramatičnu eskalaciju iz Moskve”.

Politicovo izvješće nije prvi pokazatelj da Washington ne podržava planove Zelenskog za Krim. Načelnik Združenog stožera general Mark Milley upozorio je u siječnju da bi napad na ruski poluotok bio “vrlo, vrlo težak”, dok je Pentagon navodno rekao Kongresu da Ukrajina nema sposobnost pokrenuti takvu operaciju.

“Biden se i dalje drži svog refrena da će Sjedinjene Države prepustiti sve odluke o ratu i miru Zelenskom”, napisao je Politico. “Ali širom Washingtona se počelo šuškati koliko će to biti održivo dok se rat nastavlja.”

Donošenje odluka u Ukrajini također su doveli u pitanje američki obavještajci, koji su prošli tjedan za New York Times rekli da iza napada na plinovod Sjeverni tok u rujnu 2022. stoji “proukrajinska skupina”. Iako su špijuni naglasili da Vlada Zelenskog nije umiješana, Politico tvrdi da je Bidenova administracija signalizirala Kijevu da se “nasilje izvan granica Ukrajine neće tolerirati”.

Članak New York Timesa proturječi ranijim izvješćima novinara Seymoura Hersha, koji je za eksplozije okrivio Bidenovu administraciju i CIA-u. Moskva je svoju objavu opisala kao “koordiniranu prijevaru” s ciljem prebacivanja krivnje sa SAD-a na Ukrajinu.

- Advertisement -

2 KOMENTARI

guest

2 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

HVALA TURSKA! Nismo mislili da ćemo ikada ovo napisati u prednaslovu. Eto dogodilo se. Nakon 600 godina…

Na izvanrednoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH, premijer Nermin Nikšić osvrnuo se na katastrofalne poplave i klizišta koja...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -