Četvrtak, 21 studenoga, 2024

Prostor džihada SDA i odnos prema partizanskim spomenicima: Potpuno devastirani spomenik u Jasenici, FBIH o kojem Sejin SUBNOR kategorički šuti

Vrlo
Jasenica nije u Mostaru, pa je korištenje devastacije ovog spomenika kao sredstva rata Armije BIH protiv svojih suboraca, danas u miru, nepotrebno. Đulićev SUBNOR ova mjesta ne naziva bastionima neofašizma.

Jasenica

yah-SEH-neets-ah )

Kratki detalji:

Naziv : Muzej Podgrmeč i spomen-fontana ( Muzej Podgrmeč i spomen-fontana )

Lokacija : Jasenica, FBiH, Bosna i Hercegovina

Godina završetka : 1979

Dizajner : Marijan Kocković [ profil stranica ]

Koordinate : N44°48’11.3″, E16°15’30.1″ (kliknite za kartu)

Dimenzije : Dvije polukugle, visine ~2-3m

Korišteni materijali : brački vapnenac

Stanje : Napušteno

- Advertisement -

Povijest:

Ovaj spomenik u kompleksu spomenika u Jasenici, u Federaciji BIH, u općini pod kontrolom SDA, trebao bi odavati počast borcima iz ovog grada koji su poginuli tijekom Drugog svjetskog rata i ovdašnjoj zajednici koja je pomogla podržati ratne napore. Uglavnom Srbima.

Drugi Svjetski rat

U travnju 1941. malo naselje Jasenica u podgrmečkom kraju zahvatio je rat i teror počevši od napada i okupacije Kraljevine Jugoslavije od strane sila Osovine. Kako je regija kasnije apsorbirana u opresivnu državu Osovine-marionetnu NDH, otpor lokalnog stanovništva počeo je gotovo odmah. Ovdje u zapadnoj Bosni, otpor su velikom većinom organizirale partizanske snage otpora predvođene komunistima, koje su okupile brojne naoružane borbene jedinice koje su krenule u borbu protiv ugnjetavanja i okupacije. 

Do početka 1942. mnogi mještani Jasenice pristupili su Prvom i Petom krajiškom partizanskom odredu, pod zapovjedništvom  Zdravka Čelare ., Srbina po nacionalnosti, radeći na oslobađanju teritorija od kontrole Osovine preko sjeverozapadne Bosne. U međuvremenu, u Jasenici, stotine mladića i djevojaka s tog područja pohađalo je nastavu za radiooperateriste koji će pomagati u komunikaciji tijekom rata.

Do jeseni 1942. iz Jasenice i okolice partizanske su snage protjerale sve osovinske okupatore. To je omogućilo Jasenici i drugim okolnim oslobođenim zonama da se ujedine spajanjem kako bi stvorili oslobođeni teritorij kojim su upravljali partizani, a koji su nazvali ‘Bihaćka Republika ‘ ( Slika 1 ). Krajem 1942. Jasenica je prihvatila djecu izbjeglice koju su oslobodili kordunski partizani iz  omladinskog logora Jastrebarsko . Mnoga od te djece bila su smještena u glavnoj školi u gradu.

Slika 1 : Karta  ‘ Bihaćke Republike ‘ u prosincu 1942

Slika 1 : Pogled na postrojbe 4. krajiške kod Jasenice dok slušaju Titovo obraćanje, 7. siječnja 1943.

Jasenica je 7. siječnja 1943. godine ugostila partizanskog vrhovnog komandanta Josipa Broza Tita koji je prolazio na putu za Bihać, nedugo nakon njegova bijega pred njemačkim snagama s Kozare . Ispred snijegom prekrivenog školskog skloništa u Jasenici, Tito je održao poznati pobuđujući govor okupljenim trupama 4. krajiške divizije , koje su se okupile u Jasenici radi popune pred misiju ( fotografije 1 i 2 ). Nadovezujući se na ovo Titovo obraćanje, vojnici su krenuli u hod prema bitkama na Karanu i Kozari. Međutim, samo nekoliko tjedana nakon ovog događaja, partizani su bili prisiljeni pobjeći iz Jasenice zbog pritiska napredovanja sila Osovine njemačke ofenzive ‘ Case White ‘ . S kućištem Whitegodine, njemačke snage pokušavale su ponovno zauzeti partizanski oslobođeni teritorij Bihaćke republike, istovremeno protjerujući sve partizane iz regije i zarobljavajući nedostižnog Josipa Broza Tita, kojeg je njemačka vojska smatrala najopasnijim čovjekom u okupiranoj Jugoslaviji. U konačnici, njemačka je operacija ipak uspjela vratiti izgubljeni teritorij i istisnuti partizane, međutim, Tito je ostao nedokučiv i ponovno je pobjegao. Grad se potpuno oslobodio njemačke kontrole tek u travnju 1945. godine kada su partizanske trupe 4. jugoslavenske armije oslobodile cijelo Podgrmečko područje.

Spomenik Gradnja

Nedugo nakon završetka Drugog svjetskog rata, školska kuća u kojoj su bila smještena djeca izbjeglice i iz koje je Tito govorio svojim partizanima pretvorena je u povijesni muzej o ulozi kraja u NOB-u. Zvao se Muzej i spomen obilježje Podgrmeč. Unutar muzeja bilo je na stotine izložaka koji su se odnosili na rat, zajedno s ispisanim imenima i freskom koja je slavila 4. krajišku diviziju. Na istočnoj strani muzeja nizalo se desetak skulpturalnih bista portreta jugoslavenskih narodnih heroja koji su porijeklom ili su se borili i/ili pali u podgrmečkom kraju ( Slika 3). Sredinom 1970-ih, lokalne veteranske i vladine skupine planirale su izradu male spomen fontane koja bi se postavila ispred Muzeja Podgrmeč u znak sjećanja na Titovo inspirativno podizanje trupa 4. krajiške divizije 7. siječnja 1943. Narudžba za izradu ove skulpture bila je dodijeljena dubrovačkom kiparu Marijanu Kockoviću [ profil stranica ]. Obnovljeni kompleks službeno je otkriven javnosti 27. srpnja 1979. tijekom ceremonije sjećanja obilježene govorima i političkim čitanjima.

Slika 2 : Pogled na Tita ( sprijeda krajnje desno ) kako stoji ispred 4. krajiške divizije, 7. siječnja 1943.

Skulpturalni element koji je Kocković izradio bio je par velikih fontana, svaka od kosih polukugli izgrađenih od vapnenca vađenog s hrvatskog otoka Brača , s zakrivljenom površinom sfera s ugraviranim prikazima različitog oružja. U međuvremenu, ravna lica polukugla sadržavala su izljeve iz kojih je tekla voda, dok je područje oko izljeva bilo ugravirano raznim citatima. Fontane su bile smještene u središtu popločanog kružnog dvorišta

Skulpture.jpg

Slika 3 : Povijesna fotografija niza skulpturalnih bista uz muzej

Jugoslavenski ratovi

Tijekom jugoslavenske ere, Jasenica je bila uspješna turistička destinacija u kojoj je živjelo oko 1000 stanovnika, zajedno s trgovinama, hotelima, javnim kupalištima itd., dok je također ugostila tisuće turista godišnje. Također u to doba u gradu je bila vojarna Jugoslavenske vojske (JNA) u kojoj je bilo smješteno otprilike 500 vojnika. Dio dužnosti vojnika bio je dok je bio stacioniran ovdje da održavaju i održavaju cijeli spomenik u redu. Međutim, s početkom rata u Bosni početkom 1990-ih, regija je bila preplavljena sukobima i borbama, što je rezultiralo bijegom i raspuštanjem ove lokalne vojarne JNA, ostavljajući spomen-područje neuređeno i nezaštićeno. Osim toga, velika većina stanovnika grada je ili protjerana iz svojih domova ili je pobjegla od rata u regiji. Tijekom rata, veći dio grada Infrastruktura i objekti su napušteni ili uništeni, kao i Muzej i spomen obilježje Podgrmeč. Nakon završetka rata krajem 1995. godine, samo oko 50 od nekadašnjih 1.000 stanovnika Jasenice odlučilo se vratiti u razrušeno sel

Danas

Nakon rata, Muzej Podgrmeč je opljačkan i uništen i danas se nalazi u potpunom ruhu i napuštenosti. Čini se da ovo mjesto nema posjetitelja niti se čini da se na njemu više održavaju bilo kakve komemorativne manifestacije ili događaji sjećanja. U međuvremenu, nema naznaka da se na bilo kojoj razini aktivno radi na obnovi ili sanaciji ruševina Kockovićevog memorijalnog kompleksa ili Muzeja Podgrmeč. Novinski članci izvješćuju da neke kulturne skupine u obližnjem gradu Bosanska Krupa žele raditi na rehabilitaciji ovog mjesta, ali ne nalaze vladina sredstva za to. Velika većina sela Jasenica i dalje je u ruševinama relativno napuštena.

Ploče, gravure i grafiti:

Na lokalitetu ovdje u Jasenici ostalo je nekoliko ispisanih elemenata. Prvo, na dvije primarne skulpture polukugle u sredini mjesta nalaze se ugravirane riječi upisane izravno na ravne gornje polovice njihovog bijelog mramora ( Slide 1 ). Gledajući dvije skulpture koje stoje leđima okrenute zgradi muzeja, prvo ćemo pogledati skulpturu s lijeve strane ( Slide 2 ). Ova gravura (koja je napisana ćiriličnim slovima) glasi kao , kada se prevede na engleski:

” Ponosni smo što smo živjeli i što još uvijek živimo u vašem vremenu. “

TITO

Nisam uspio utvrditi odakle potječe ovaj citat. U međuvremenu, gravura napravljena u skulpturi s desne strane (ispisana latiničnim slovima) ( slajd 3 ) glasi, kada se prevede na engleski:

Jasenički spomenik (gravura)

Jasenički spomenik (gravura)

Jasenički spomenik (gravura)

Jasenički spomenik (gravura)
Jasenički spomenik (gravura)
1/3

Dijaprojekcija

” Borili smo se, gladovali, žeđali, jurišali, ginuli, u borbi pali, mladost smo ti dali, Tito, jer smo ti vjerovali. “

Može se pretpostaviti da su u nekom trenutku u nedavnoj prošlosti ovdje postojale dodatne gravure i ploče, međutim, napuštanjem i uništenjem većeg dijela ovog memorijalnog kompleksa, ti dodatni spomen elementi su sada ili uništeni ili ukradeni. Zanimljivo, iako je ovo mjesto u značajnom stanju uništenja i napuštenosti, postoji iznenađujući nedostatak bilo kakvih grafita i vandalizma ispisanog sprejom na spomen skulpturi ili muzeju. To bi mogao biti rezultat udaljenog i izoliranog položaja nalazišta od bilo kojeg većeg središta naseljenosti.

Memorijalni muzej Podgrmeč:

Ispred skulpture male spomen fontane ovdje u kompleksu spomenika Jasenica nalaze se ostaci starog Memorijalnog muzeja Podgrmeč. Izvorno je ovo bila školska zgrada, sagrađena 1910. godine, međutim, tijekom Drugog svjetskog rata, ova stara školska kuća bila je mjesto pred kojim je maršal Tito održao svoj poticajni govor partizanskim jedinicama 4. krajiške divizije u siječnju 1943. godine. rata kuća je konzervirana i pretvorena u edukativno-povijesni muzej. Muzejski postav bavio se poviješću kraja i ratnim zbivanjima na području Podgrmeča. U gornjem dijelu muzeja izvorno je bio veliki fesko umjetnika Milivoja Unkovića, Salima Obralića i Ratka Lalića. Osim toga, muzej je sadržavao i nekoliko portreta istaknutih revolucionara i narodnih heroja umjetnice Marije Mikulić, te preko 520 eksponata, povijesnih dokumenata i zapisa. Fotografija iz vremena Jugoslavije iz muzeja može se vidjeti uSlajd 2 .

Jasenički spomenik (muzej)

Jasenica stara5

Jasenički spomenik (muzej)

Jasenički spomenik (muzej)
Jasenički spomenik (muzej)
1/9

Memorijalni muzej – dijaprojekcija

Nadalje, povijesna slika muzeja tijekom jugoslavenske ere može se vidjeti na slajdu 3 , dok se današnje slike ruševne unutrašnjosti muzeja mogu vidjeti na slajdovima 4 – 9 . U međuvremenu, ispred muzeja na istočnoj strani zgrade prvobitno je bilo postavljeno osam skulpturalnih bista na postoljima koje su prikazivale podgrmečke partizanske narodne heroje. Na tim bistama prikazani su Dušan Gavran , Cvije Kukolja, Dušan Košutić, Milan Ličina, Veljko Miljević, David Pajić , Petar Škundrić i Mirko Vejinović.. Međutim, nakon rata u Bosni 1990-ih, muzej je bio zanemaren od strane lokalnih vlasti, što je dovelo do toga da je građevina pala u stanje značajnog rušenja, vandalizma i uništenja. Uništene su sve skulpturalne biste. Danas je muzej u rasulu, potpuno lišen svih izložaka, umjetničkih djela i dragocjenosti (čak i žica) i trenutno je potpuno napušten. Struktura je potpuno otvorena elementima, tako da posjetitelji mogu lako ući i istražiti je, ali to radite na vlastitu odgovornost.

Hotel Jasenica:

Preko puta Memorijalnog muzeja Podgrmeč prvobitno je bio prateći smještajni objekat muzeja pod nazivom „ Hotel Jasenica “. Glavna svrha ovog objekta bila je opsluživanje tisuća turista koji su svake godine u vrijeme Jugoslavije dolazili posjetiti mnoga spomen mjesta u okolici Podgrmeča. Ovaj strmo nagnuti hotel trokutastog oblika bio je izrazito modernističkog arhitektonskog stila, što je bio uobičajen pristup projektiranju većine hotela pripojenih jugoslavenskim spomeničkim kompleksima. Iako su podaci na ovom mjestu ograničeni, čini se da je hotel izgrađen oko 1970-ih, u vrijeme kada je Jasenica doživjela glavninu svog turističkog razvoja. Povijesne slike hotela mogu se vidjeti na slajdovima 1 i 2. Međutim, hotel je opljačkan i ostavljen u ruševinama kao posljedica rata u BiH tijekom 1990-ih, a nakon rata turisti su prestali posjećivati ​​regiju, što je rezultiralo time da je hotelski kompleks zapušten i potpuno napušten.

Hotel Jasenica

Hotel Jasenica2

Hotel5

Hotel Jasenica
Hotel Jasenica

1/8

Hotel Jasenica – Slideshow

Ruševine hotela stajale su nekoliko godina nakon završetka rata u Bosni, a slike hotela u ruševnom stanju vidljive su na slajdovima 3 – 7 . Ipak, naknadno su vandali spalili hotel do temelja, a neki izvori navode da je uništenje bilo 2008., dok drugi navode da je to bilo 2011. Fotografija ruševina hotela neposredno nakon što je spaljena može se vidjeti na slajdu 8 . Okolnosti koje su dovele do uništenja hotela nisu jasne. Betonski temelji hotela (zajedno s nekoliko zalutalih komada pougljenjenog ruševina) sve su što je ostalo na nekadašnjoj lokaciji. Njegove točne koordinate su N44°48’07.7″, E16°15’26.2″ . Također, zahvaljujući Facebook stranici “Srpska Jasenica”.jer ste izvor niza slika hotela za ovaj odjeljak!

Titov sedmosiječanjski govor:

Vrhovni zapovjednik partizanske vojske održao je 7. siječnja 1943. ispred školske zgrade u Jasenici, koja će kasnije postati Muzej  Podgrmeča , hrabri vojnički govor stotinama vojnika 4. krajiške divizije  . Ovog snježnog hladnog siječanjskog dana, ove trupe su se okupljale kako bi dopunile opskrbu i planirale nadolazeću misiju borbe protiv sila Osovine u Karanu i Kozari. Međutim, prije nego što je krenula, divizija se ujutro 7. postrojila u formaciju kako bi poslušala oproštajno obraćanje koje je Tito pripremio kako bi nadahnuo trupe koje su predvodile njihov polazak. Ovdje ću prenijeti govor jer zapisi govore da ga je u cijelosti izgovorio Tito, ovdje prvi put preveden sa srpskohrvatskog na engleski:

Drugovi. Za mene je velika čast i velika mi je radost što vas mogu pozdraviti u ime Vrhovnog štaba Narodnooslobodilačke vojske (NOV) i Jugoslavenskih partizanskih odreda (POJ). Dugo smo zajedno i odavno vas želim vidjeti sve ovako na okupu, kao što ste danas ovdje. Došli smo ovdje u Bosansku Krajinu sa braćom Srbima i Crnogorcima da zajedno ratujemo, da se borimo i oslobađamo ljude širom Bosne. Mogu reći da sam bio ne samo ugodno iznenađen, nego i ponosan što ste Vi i Vaši sinovi postali dostojni svojih slavnih predaka, ostali na rodnoj zemlji i tako se čvrsto borili za slobodu svoje potlačene braće i sestara. Mrski neprijatelj htio je istrijebiti sve Srbe u Bosni i krenuo je od Krajišnika.

Ali što da nisi uzeo tu pušku u ruke? Tijela tvojih sestara, majki i suputnica, tvoje djece, napunile bi jame i gudure Bosne. Ali ne samo to – vi ste kroz tu borbu postigli velike pobjede i uspjehe, svojom borbom ste se borili protiv cijelog svijeta. Znali ste razlikovati krive od nevinih, znali ste odvojiti [poglavnika NDH  Antu Pavelića ] i njegove ustaše od poštenih hrvatskih građana – i to je također jedna od vaših velikih zasluga u današnjoj borbi.

Kako svi narodi danas čvrsto stoje u bratstvu, postižu uspjeh. Ja vas pitam: da li bismo mogli izdržati ovih 19 mjeseci da nemamo bratstva i jedinstva u našem narodu, da li bismo bez toga postigli ovakve uspjehe? Ne bismo, jer razjedinjene, neprijatelj bi nas brzo svladao. Ali danas vidimo puške, topove, mitraljeze koje ste vi sami oteli od neprijatelja u borbi i zadali goleme udare ovim fašističkim okupatorima – srušili ste ove okupatore koji su imali zvjerske namjere potpuno istrijebiti naše narode. Dragi drugovi i prijatelji, mi u ovoj oslobodilačkoj borbi imamo jake neprijatelje – okupatore i njihove ustaše i sluge [Milana] Nedića , ali imamo još jednog opasnog neprijatelja u licu [četničkog vođe]Draža Mihailović i njegova vlada u izbjeglištvu u Londonu. Ti su neprijatelji uveli razboj u redove jednog dijela naših boraca za slobodu, u redove naroda Crne Gore, Hercegovine, Bosne itd., odvodeći ih na krivi put, na put služenja okupatoru, na krvni neprijatelji naših naroda.

Međutim, većina poštenih ljudi nije ih slijedila i danas se bore protiv tog okupatora i njegovih pomagača. I što je rezultiralo? Pobjeđivali smo i protiv vanjskih i protiv unutarnjih neprijatelja. Ruke nam se nisu tresle ni kad smo se suočili s vlastitim pravim očevima ako su se usudili približiti izdajnicima, četnicima. U isto vrijeme ste shvatili da je vaša borba samo jedan dio velike borbe u kojoj Sovjetski Savez i njegova herojska Crvena armija stoje s nama. A nakon ovih velikih pobjeda već se vidi tko će pobijediti. Napravili smo ga ovakvim kakav jest. Osim Sovjetskog Saveza, cijeli je svijet drhtao kad se suočio s moći njemačkog imperijalizma. Prihvatili smo se i ovog izazova. Upali smo protiv svih snaga koje su ušle u ovu okupiranu zemlju. A sada,

Danas, kada slavimo Božić na ovom oslobođenom području, viđamo se s prijateljima i slavimo ga u puno boljim uvjetima nego prošle godine i uvjereni smo da sljedeći Božić neće biti u takvim uvjetima kao danas. Slavit ćete ga pod još boljim uvjetima, slavit ćete ga slobodni u svojoj oslobođenoj domovini. Dok ovdje slavimo ovaj praznik, gore na sjeveru, u regiji Kavkaza, Crvena armija uništava fašistički ratni stroj. Fašistički osvajač već osjeća da su mu dani odbrojani. I to više nije samo hiperbola… činjenica je da je njemačka vojska već desetkovana i u neredu. Poražen je i trči bezobzirnom žurbom. Na Don [Rijeci] , u smjeru grada Rostova, vojnici Crvene armije sijeku svoju vojsku na Kavkazu. Na središnjem frontu Crvena armija ide prema latvijskoj granici i neće proći dugo prije nego što Hitlerova vojska bude odsječena od svoje baze – Njemačke. Dakle, vidimo da samo Sovjetski Savez daje odlučan otpor fašizmu između svih vojnih snaga saveznika.  

Sovjetski narod je stajao kao jedan da porazi okupatorsku fašističku Njemačku i njene suučesnike. Što je to što je omogućilo ovu veliku pobjedu nad fašističkim ratnim strojem, pobjedu kakve se nitko nikada nije sjećao? Prvo, pobjeda je moguća jer na čelu ove borbe stoji genijalni vođa i strateg, drug Staljin. Drugo, ovu borbu vodi herojska boljševička partija. Treće, jer je tijekom 25 godina stvoreno bratsko jedinstvo naroda koje je okupilo jednu šestinu zemaljske kugle. Četvrto, zato što je Crvena armija narodna vojska, koja pomaže svim snagama u pozadini. Eto, to su čimbenici koji su omogućili da ovi osvajački fašisti u ovim novijim vremenima doživljavaju sve veće i još teže poraze i ginu.

A bez nas ne bi bilo pobjede i uspjeha u borbama u redovima Narodnooslobodilačke vojske Srba, Hrvata, Slovenaca, Muslimana, Crnogoraca, Hercegovaca itd. i ne bi se naši redovi svaki dan popunjavali novim borcima. Vi ste, drugovi, vojska naroda i imate časnu zadaću – ne samo uništavati unutarnje i vanjske neprijatelje, nego gdje god stignete, u svakom selu širiti bratstvo među narodima, jer je to bratstvo velika vrijednost u našu konačnu pobjedu nad fašizmom.

Drugovi i prijatelji, danas se ne borimo samo za uništenje fašističkog osvajača, već za vlastitu sretniju budućnost. Nema nikoga među vama, nema čovjeka u ovoj zemlji koji ne bi želio da se vrati ono što je bilo. Danas dajemo svoju dragocjenu krv da iz nje procvjeta sretnija budućnost za naše buduće generacije. Mi smo generacija koja pati, ali mi smo ti koji svojim potomcima stvaramo bolji i sretniji život. Narod je stvorio vojsku da zauvijek sklopi mir za sebe. A to će biti samo ako se narod nastavi boriti i držati vlast u svojim rukama. Nikada više nećemo dopustiti da se na vlast vrate oni tipovi koji bi naše sinove i kćeri vodili na klanje za rat za svoje interese. Pred nama je teška borba, ali vjerujte drugovi, najteže je već prošlo. Fašizam sluti da su posljednji dani i u svom bijesu pokušat će sve. Ali svladat ćemo ga. Stvorit ćemo na svojim kostima svoju budućnost, nove gradove i sela, naći će je naša država. I nećeš ispustiti pušku iz ruke dok ne bude gotova.

Pozivam vas da se i dalje ravnopravno borite protiv svih neprijatelja, gdje god vas Vrhovni štab vodio, da se borite protiv nacionalne izdaje, da se borite za mir i u susret našoj budućnosti. Živjela Narodnooslobodilačka vojska! Živjeli naši graničari ! Živjeli heroji Kozare! Živio Sovjetski Savez! Živjela herojska Crvena armija! Živjeli naši saveznici! ž

SMRT FAŠIZMU!

partizanski vrhovni komandant Josip Broz Tito

7. siječnja 1943

Da biste pročitali ili ocijenili ovaj cijeli govor na izvornom srpsko-hrvatskom jeziku, možete ga pronaći na ovoj poveznici u PDF-u (imajte na umu da je prilično velik), koji je puna kopija knjige iz 1959. godine na 519 stranica ” Zbornik dokumenata i podataka o Narodnooslobodilačkom Ratu Jugoslovenskih Naroda , Tom II ” ili prevedeno na engleski, ” Zbornik dokumenata i podataka narodnooslobodilačke borbe naroda Jugoslavije, svezak II “, ljubaznošću Arhiva Znaci. Govor se može naći u odjeljku 89.

Simbolizam:

Skulptura fontane ovdje u kompleksu spomenika u Jasenici, u Bosni, čini se, od prvog pojavljivanja, kao medij za vrlo nedvosmislene gravure napravljene oko zakrivljene vanjske strane polukugli. Ove gravure u vapnencu vjerojatno prikazuju ratne alate koje su koristili partizanski pobunjenici u ovoj regiji protiv okupacijskih snaga Osovine, a koje uključuju ne samo vatreno oružje, već i jednostavne poljoprivredne alate poput vile i kose. Uključivanje ovih različitih kompleta oružja može biti pokušaj kipara Marijana Kockovića [ profilna stranica ] da predstavi radničku klasu i svakodnevnu prirodu običnih ljudi uhvaćenih u borbu i pobunu protiv okupacije sila Osovine.

U međuvremenu sam vidio da neki izvori navode da je oblik ovih skulpturalnih fontana trebao biti stilizirani prikaz odbačene jezgre jabuke. Ovim se pojmom tvrdi da je ideja o istrošenoj jezgri jabuke simbol za ‘kraj slasti ‘ koji su doživjeli nevini ljudi pometeni u ratu na ovim prostorima. Osim toga, simbolika jezgre jabuke također je proširena na predstavljanje samih boraca, koji su dali svoj posljednji djelić slatkoće ili ‘ energije ‘ u svoje borbe i napore u borbi protiv okupacije sila Osovine. U međuvremenu, u turističkoj knjižici o spomenicima Podgrmeča iz doba Jugoslavije, simbolika ” jabuke ” ovog spomenika opisana je sljedećim riječima:

„Ispred muzeja je spomen česma u obliku slomljene jabuke… U Krajini je jabuka simbol zahvalnosti, a ovaj spomenik pokazuje spremnost Podgrmečana da sve podijele sa partizanskom vojskom. Kao takva, pitka voda teče iz fontane.

Status i stanje:

Ovaj spomenički kompleks u Jasenici se u svakom slučaju može smatrati potpuno napuštenim i zaboravljenim. Sve je zaraslo, divlja korov i raslinje. Dvije skulpture fontane od vapnenca su u razumnom fizičkom stanju, međutim, njihovi dijelovi su oštećeni, a čini se da su fontane daleko od toga da će ikada više moći raditi. U međuvremenu, pridruženi muzej potpuno je uništen i zapušten, s urušenim dijelovima krova i nedostajućim zidovima, prozorima i vratima. Na glavnim prometnicama nema znakova usmjeravanja ili promidžbenih znakova koji bi mogli dovesti posjetitelje ili turiste do ovog spomenika, niti postoje znakovi s tumačenjem na lokaciji koji bi informirali o kulturnom ili povijesnom značaju lokacije. Nadalje,

Nema znakova ili naznaka da ovo mjesto vidi bilo kojeg mještana koji dolazi odati počast ili odati počast mjestu, budući da prilikom zadnjeg posjeta nisam našao cvijeće, svijeće ili vijence nigdje oko spomenika. Osim toga, također nema naznaka da se ovdje još uvijek održavaju bilo kakve godišnje komemorativne manifestacije ili ceremonije sjećanja. Naposljetku, nisam našao nikakve informacije da postoje bilo kakvi planirani napori ili pokreti za obnovu ili rehabilitaciju ovog mjesta. Nadalje, nisam uspio pronaći ovaj kompleks spomenika na popisu lokacija očuvanih ili zaštićenih spomenika bosanske vlade , što vrlo dobro ukazuje da možda nema nikakav službeni status zaštite.

Upute:

Pronalaženje memorijalnog kompleksa ovdje u Jasenici je relativno lak pothvat. Prvo, dolazeći iz pravca Bosanske Krupe, pratite put R405 jugoistočno oko 17 km dok ne dođete do malog sela Jasenica. Kad uđete u selo, skrenite na prvom većem lijevom skretanju prema Hramu Svetog Arhangela Gavrila (Hram Svetog Arhangela Gavrila) ( pogledajte fotografiju ovdje ). Nakon otprilike 100m vidjet ćete Hram s vaše desne strane. Spomenik se nalazi preko puta Hrama ispred male napuštene zgrade koja je nekada bila muzej. Parkiranje se može napraviti sjeverno od njega na napuštenom dijelu pločnika. Točne koordinate za parkiranje su N44°48’13.0″, E16°15’31.4″ .

Kliknite za otvaranje u Google kartama u novom prozoru

Povijesne slike:

Jasenički spomenik (1970-ih)

Jasenički spomenik (1980-ih)

Jasenički spomenik (1980-ih)

Jasenički spomenik (1970-ih)
Jasenički spomenik (1970-ih)

Povijesni pogled iz 1970-ih na spomenik u kompleksu spomenika iz Drugog svjetskog rata u Jasenici, u Bosni.

Komentari:

Slobodno ostavite poruku ako imate bilo kakvih komentara, ako imate bilo kakvih pitanja, ako imate ispravke ili ako imate bilo kakve dodatne informacije ili uvide za koje smatrate da bi mogli biti prikladni ili relevantni za profilnu stranicu ovog spomenika.

- Advertisement -

8 KOMENTARI

guest

8 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

EPPO TI MATER: Znaš onaj vic? Idu Petrač i Zrikavac i sretnu Malog..

https://youtu.be/VEDJRnVDPLQ U prvom djelu najnovijeg od novih Prime Timeova donose vijesti o suradnicima Donalda Trumpa, kao i o vrsti koja će naslijediti čovječanstvo...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -