Utorak, 19 studenoga, 2024

Novi trend – Amerikanci se masovno preseljavaju u Meksiko

Vrlo
- Advertisement -

Fernando Bustos Gorozpe sjedio je s prijateljima u ovdašnjem kafiću kada je shvatio da su – još jednom – brojčano nadjačani.

“Mi smo jedini smeđi ljudi”, rekao je Bustos, 38-godišnji pisac i sveučilišni profesor. “Mi smo jedini ljudi koji govore španjolski osim konobara.”

Meksiko je dugo bio glavna strana turistička destinacija za Amerikance, njegove prelijepe plaže i slikoviti pueblosi mame desetke milijuna posjetitelja iz SAD-a godišnje. Ali posljednjih godina, sve veći broj turista i radnika na daljinu – koji dolaze iz Brooklyna, N.Y., Silicijske doline i točaka između – preplavili su glavni grad zemlje i ostavili miris imperijalizma novog vala.

Priljev, koji se ubrzao od početka pandemije COVID-19 i vjerojatno će se nastaviti kako inflacija raste, pretvara neke od najcjenjenijih gradskih četvrti u iseljeničke enklave.

Amerikanci već dugo mogu ostati u Meksiku do šest mjeseci bez vize. Jedan je rekao da me Mexico City “podsjeća na prijateljskiji, ponekad čistiji Brooklyn.”

U zelenim, prohodnim četvrtima kao što su Roma, Condesa, Centro i Juarez, stanarine rastu jer Amerikanci i drugi stranci grabe kuće, a stanodavci mijenjaju dugoročne iznajmljivače za putnike koji su spremni platiti više na Airbnbu. Taquerias, trgovine na uglu i fondasi – mala, obiteljska mjesta za ručak – zamjenjuju se studijima za pilates, co-working prostorima i elegantnim kafićima koji reklamiraju lattes sa zobenim mlijekom i tost s avokadom.

A engleski — pa, ima ga posvuda: čuje se u supermarketima, vinskim barovima i satovima fitnessa u parku.

U Lardu, mediteranskom restoranu u kojem je svake večeri tri četvrtine stolova ispunjeno strancima, Meksikanac u lijepo krojenom odijelu nedavno je sjeo za bar, gledajući u jelovnik na engleskom ispred sebe i uzdahnuo dok ga je vraćao: “Jelovnik na španjolskom, molim.”

Nekim chilangosima, kako ih lokalno stanovništvo naziva, dosta je. Nedavno su se po gradu pojavili plakati s psovkama:

“Novi ste u gradu? Radite na daljinu?” piše na engleskom. “Ti si jebena kuga i lokalno stanovništvo te jebeno mrzi. Odlazi.”

Taj osjećaj ponovio je stotine odgovora koji su se slijevali nakon što je mladi Amerikanac objavio ovaj naizgled bezazleni tweet: “Učinite si uslugu i radite na daljinu u Mexico Cityju – to je doista čarobno.”

 

- Advertisement -
guest

0 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Poruke građana Srbije: ‘Nema riječi, samo sućut i vječno poštovanje za hrvatske civile’

Vukovarski vodotoranj, simbol izdržljivosti i otpora tijekom Domovinskog rata, nosi snažnu poruku hrabrosti, zajedništva i nade u pomirenje. Tijekom...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -