Stižu osude atentata na bivšeg japanskog premijera iz cijelog svijeta.
Britanski premijer Boris Johnson osudio je napad na Shinza Abea, opisavši ga kao vrijedan prezira.
Utterly appalled and saddened to hear about the despicable attack on Shinzo Abe.
My thoughts are with his family and loved ones.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) July 8, 2022
Političari iz SAD-a, Australije, Tajvana i Indonezije izdali su slične izjave, a poruku podrške Abeu poslala je i šefica Europske komisije Ursula von der Leyen.
– Dragi Abe, budi jak. Naše misli i molitve su uz tvoju obitelj i stanovnike Japana, poručila je.
Dear @AbeShinzo, stay strong!
Our thoughts and prayers are with your family and the people of Japan. pic.twitter.com/WRQTTv7jX2
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) July 8, 2022
Premijerka Novog Zelanda Jacinda Ardern rekla je da je “duboko šokirana” viješću.
Indijski premijer Narendra Modi rekao je da je “duboko potresen” zbog napada te da su njegove misli i molitve sa Shinzom Abeom, “njegovom obitelji i narodom Japana”.
Sjedinjene Države su “tužne i šokirane oružanim napadom na japanskog premijera Shinza Abea”, rekao je američki veleposlanik u Japanu Rahm Emanuel.
– Abe je bio izvanredan vođa Japana i nepokolebljivi saveznik Sjedinjenih Država. Vlada SAD i američki narod mole se za dobrobit Abea, njegove obitelji i naroda Japana, rekao je Emanuel.
Australski premijer Anthony Albanese rekao je da se radi o šokantnom događaju te da su njegove misli s obitelji Shinza Abea i s narodom Japana.
Bivši australski premijer Scott Morrison rekao je kako je duboko potresen viješću te da je Shinzo Abe “jedan od najvažnijih globalnih vođa poslijeratne ere”.
Japanski burzovni indeks Nikkei pao je nakon vijesti o napadu
Vrijednost japanske valute jena narasla je, a japanski burzovni indeks Nikkei pao je nakon vijesti o napadu, dijelom izazvan refleksnim bijegom u sigurnost.
Abe je najpoznatiji po takozvanoj “abenomici”, javnoj politici agresivnog fiskalnog trošenja i kvantitativnog popuštanja.
Također je povećao ulaganja u obranu nakon višegodišnjeg zanemarivanja tog sektora i proširio je sposobnost vojske da djeluje u inozemstvu.
Njegova je vlada u povijesnom preokretu 2014. godine iznova interpretirala poslijeratni pacifistički ustav kako bi dozvolila vojnicima da se bore u inozemstvu po prvi put nakon Drugog svjetskog rata.
Sljedeće je godine zakonski okončana zabrana korištenja prava na kolektivnu samoobranu ili obranu prijateljske države pod napadom.
Abe, međutim, nije postigao svoj dugoročni cilj da izmijeni ustav, koji je napisao SAD, tako da doda Samoobrambene snage, kako glasi naziv japanske vojske, u pacifistički članak broj 9, kojim se odbacuje rat.
Abe je prvi put postao premijer 2006. i bio je najmlađi predsjednik vlade od Drugog svjetskog rata. Nakon jedne godine obilježene političkim skandalima i bijesom glasača zbog izgubljene mirovinske evidencije, Abe je podnio ostavku, a kao razlog je naveo loše zdravstveno stanje.
Ponovno je postao premijer 2012.
Abe dolazi iz bogate političke obitelji, koja uključuje njegovog oca, koji je bio ministar vanjskih poslova, i djeda, koji je bio premijer. /HMS/