Novi granični prijelaz između Hrvatske i BiH, u čiju je gradnju uloženo oko osam milijuna konvertibilnih maraka, a koji je uz Bosansku Gradišku, jedan od dva granična prijelaza na kojima je od 1. srpnja 2013. godine dozvoljen promet robe biljnog i animalnog porijekla unatoč početku turističke sezone je pust, dok se u Doljanima, u intervalima čeka i do dva sata.
Putnički promet preko graničnog prijelaza Bijača između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, još uvijek je slabog intenziteta, potvrdila je agenciji Anadolija portparol Granične policije Bosne i Hercegovine Sanela Dujković.
Iako su na graničnom prijelazu Doljani gužve i zadržavanja postali skoro pa svakodnevnica, građani još uvijek ne koriste GP Bijača za ulaz u Hrvatsku. Promet je manje frekventnosti od očekivanog, a iz GP BiH apeliraju na građane da više koriste novootvoreni granični prijelaz.
Dujković je kazala da preko graničnog prijelaza Bijača dnevno u prosjeku pređu svega tri autobusa, a tijekom 24 sata preko tog prijelaza ukupno pređe oko 300 vozila. Preko Bijače u Hrvatsku iz BiH ili obrnuto prijeđe do 700 osoba.
Ona je ponovila apel Granične policije BiH građanima da više koriste taj granični prijelaz koji je vrlo uvjetan i za autobuse.
GP Bijača jedan je od dva BIP-a, granična prijelaza na kojem je dozvoljen promet robe životinjskog i biljnog podrijetla, nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Prijelaz je otvoren 1. srpnja, a robni promet na ovom prijelazu vrši se bez problema, te je pojačan u odnosu na prošli mjesec i GP
U razgovoru za AA, voditelj carinskog referata Bijača Marko Pervan, iznio je podatke iz izvještaja koji će sutra dostaviti Upravi za indirektno oporezivanje BiH, a koji se odnosi na promet roba od 1. do 31. srpnja.
Putnički promet na GP Bijača još uvijek je slabog intenziteta, no Pervan ističe kako on iz dana u dan raste.
“Problem je u neznanju građana, pogotovo u okruženju, da koristi ovaj granični prijelaz kao alternativni za prelazak u Hrvatsku, ili obrnuto. Osim neznanja da je GP otvoren, drugi problem je i infrastruktura, koja nije završena, kao i loša prometna komunikacija poslije GP Bijača prema unutrašnjosti BiH, te što još pristupni put autocesti Ploče-Vrgorac u Hrvatskoj nije spojen “, kazao je Pervan, dodavši da će dio ovog problema biti riješen izgradnjom LOT-a 3 na GP Bijača.
Promet roba preko GP Bijača ipak se vrši bez problema i frekventan je. Kada je riječ o uvozu, s 31. srpnjem evidentirano je 1.600 carinskih prijava 0,700 ostalih prijava, te 700 praznih kamiona, što čini ukupno 3.000 ulaznih kamiona u BiH. Obrađeno je 450 izvoznih carinskih prijava 0,550 ostalih prijava, te 2.000 praznih kamiona, što čini ukupno 2.800 kamiona u izlazu iz BiH.
“Ukupno je 5.800 kamiona prešlo preko graničnog prijelaza Bijača. Zastupljene su sve procedure kada je riječ io uvozu io izvozu. Sa zadovoljstvom mogu reći da su carinski djelatnici, bez ijednoga zastoja 0,100 posto ispunili očekivano carinsko uredovanje, te da nismo imali nijedan incident u ulasku ili izlasku roba “, rekao je Pervan.
Pervan je uputio apel kako građanima BiH, tako i šire, da koriste GP Bijača.
“Apeliram na građanstvo iu lokalnom okruženju i šire koristiti GP Bijača. Zaista, doživjeće ljubaznost i jedne i druge službe, te neće čekati u redu, a do cilja će doći prije”, naglasio je Pervan.