Povodom razno raznih nasrtaja i prozivanja članova Gradskog odbora Mladeži HDZ BiH Mostar, osjećamo se dužni obratiti javnosti i navesti par činjenica koje su svima jako dobro poznate, ali je pojedincima draže iznositi neistine, laži i svoju verziju povijesti, stoji u priopćenju za javnost Gradskog odbora Mladeži HDZ-a BiH Mostar u kojem se osvrću na reakcije probošnjačke javnosti, udruga i pojedinaca na obilježavanje 453 obljetnice smrti kraljice Katarine Kosače Kotromanić, prenosi Hrvatski Medijski Servis.
Na samom početku, moramo Vam reći kako članovi Mladeži HDZ BiH Mostar nisu bili u „Starom gradu Blagaju“, velika većina njih i ne zna gdje se taj lokalitet nalazi. Mi smo naime posjetili tvrđavu Herceg Stjepan Kosača i velika većina nas je na toj tvrđavi bila prvi put. Što je žalosno, ali nakon silnih nasrtaja i prijetnji kako „njihova noga više nikada neće kročiti u Blagaj“ postaje nam i jasnije zašto neki od nas nisu nikada prije bili na spomenutoj tvrđavi, priopćeno je.
Dodaje se da prema Ustavu Bosne i Hercegovine svi građani Bosne i Hercegovine uživaju jednaka prava u pogledu slobode kretanja, vjerskih sloboda, političkih, nacionalnih i svih drugih. Dodali su i da je zabranjena je svaka diskriminacija po bilo kojem od ovih prava zajamčenih i BH Ustavom i Europskim i svjetskim poveljama.
Gaziti naša ustavna prava na mjestu rođenja kraljice Katarine Kosače, u ime nekih viših prava, nije ništa drugo nego ponovno protjerivanje po principu po kojem je protjerana princeza Humske Zemlje i kraljica Bosne Katarina Kosača, priopćeno je.
Pojedince kojima je zasmetao skup u Blagaju u njihovoj organizaciji podsjećaju i na oporuku kraljice Katarine.
Žalimo što Vam smetaju naša vjerska obilježja, ali moramo Vas podsjetiti kako je baš Katarina Kosača u svojoj oporuci napisala da svoje zemlje, Bosnu i Hercegovinu ostavlja svojoj djeci u nasljedstvo, pod uvjetom da se vrate katoličkoj vjeri. Ako se ne vrate na katoličku vjeru, tad je svoje zemlje ostavila u nasljedstvo Svetoj Stolici, Vatikanu, koji može njom upravljati po svojoj mudrosti, priopćeno je te se dodaje:
Žalimo i što Vam smetaju zastave hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini i žalimo što pokušavate populistički djelovati nazivajući te iste zastave zastavama „tzv. zločinačke Herceg Bosne“.
To nije nikakva zločinačka tvorevina i Vi to vrlo dobro znate.
Herceg Bosna je sastavni dio BiH i Federacije BiH. A da još postoji pokazuju zakoni koji su još na snazi. To je navedeno i u Ustavu Federacije BiH, ali i u Daytonu. Zastave koje Vam danas smetaju su iste one zastave pod kojima ste se nekada borili, poručuje Gradski odbor Mladeži HDZ BIH Mostar.
Kada je 1992. godine došlo do rata u Bosni i Hercegovini, pokazalo se, kako navodi mostarska mladež HDZ-a BiH, da jedino Hrvati istinski baštine svoju povijest.
Jer koliko znamo u sastavu HVO-a su bile sljedeće brigade – Brigada “kralj Tvrtko II” Sarajevo, 50. domobranska pukovnija “Knez Domagoj” Čapljina, Brigada HVO “Kotromanić” – Kakanj, Brigada “kralj Tomislav” Tomislavgrad, Bojna “Kulin ban” – Žepče, Brigada “Hrvoje Vukčić Hrvatinić” – Jajce. A da ne govorimo o tome tko svojoj djeci daje imena Tvrtko, Katarina, Stjepan i Tomislav. Mislimo da stvarno nema smisla i to navoditi., priopćeno je.
Podsjećaju i na Blagajsku ploču iz 12. stoljeća.
S druge strane, svi Vi vrlo dobro znate kako je jedan najstarijih srednjovjekovnih natpisa, gle čuda, Blagajska ploča iz 12. stoljeća. Ta ista ploča je pisana bosančicom ili zapadnom ćirilicom, autentičnim i posebnim pismom nastalim u Bosni i okolnim krajevima, a tekst ploče govori o izgradnji crkve sv. Kuzme i Damjana u Blagaju na Buni kod Mostara. Ploča je bila ugrađena iznad ulaznih vrata u crkvu, ili u samoj crkvi, izgrađenoj i posvećenoj 1194. godine. Crkvu je dao sagraditi humski knez Miroslav, a posvetio ju je dubrovački nadbiskup Bernardin. I danas lokalitet na kojem se crkva nalazila čuva uspomenu na patrone crkve. Blagajska je ploča danas pohranjena u Zemaljskom muzeju BiH u Sarajevu, dok se drugi materijal arheološke vrijednosti s ovog lokaliteta, po okončanju arheološkog iskopavanja, čuva u Muzeju Hercegovine u Mostaru, priopćeno je.
Također, dodaju da je poziv koji je uputila Mladež Gradskog odbora HDZ BiH Mostar bio javan.
Nitko nikoga nije diskriminirao, niti je ovaj poziv bio upućen isključivo članovima jedne političke stranke. Bio je javni poziv i mogli ste se svi Vi kojima su „puna usta“ kraljice i koji je prisvajate kao svoju odazvati se ili tom pozivu ili organizirati svoju vlastitu proslavu. Nitko Vam ne bi branio. Jer evo godinama šutimo na Vaše prisvajanje povijesti, na Vaše prisvajanje svega „bosanskog“ kao bošnjačkog ali na orkestrirane svakodnevne napade na mlade ljude ne možemo i ne želimo šutjeti, priopćeno je.
Pozvali su i na veće pridavanje pozornosti na baštinu koju je za sobom ostavila Katarina Kosača Kotromanić.
U nadi kako će dogodine na tvrđavi Herceg Stjepana Kosače s nama stajati i mladi ljudi drugih nacionalnosti, u nadi kako ćemo ovu tvrđavu turistički bolje valorizirati i omogućiti mladim ljudima, koji se bave turizmom, kvalitetniji život i kako će govore u ime naše kraljice Katarine držati i imami i pravoslavno svećenstvo srdačno Vas pozdravljamo iz Zemlje Humske. Zemlje Slobode. Iz Hercegovine. Iz Prve Domovine Kraljice Katarine, priopćio je Gradski odbor Mladeži HDZ BiH Mostar.