Nakon pravog medijskog linča i pritiska od strane najjače bošnjačke stranke SDA i njezina čelnika Bakira Izetbegovića, a koji su uslijedili na adresu Tužiteljstva BiH i glavne tužiteljice Gordane Tadić zbog podizanja optužnice protiv federalnog premije Fadila Novalića (SDA), suspendiranog direktora Federalne uprave Civilne zaštite Fahrudina Solaka i direktora firme „Srebrena malina“ Fikreta Hodžića, glavna tužiteljica dobila je prijetnje smrću.
Ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić potvrdio je u ponedjeljak novinarima da su glavna tužiteljica BiH Gordana Tadić i njezina obitelj dobili prijetnje smrću.
-Zato sam danas nervozan. Sinoć sam odmah zvao direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela Mirsada Vilića i tražio da pojača zaštitu tužiteljici Tadić i njezinoj obitelji. Tražio sam informacije i od direktora OSA-e i nadam se da ću ih danas dobiti. Poziv političara na linč bilo koje osobe iz pravosuđa je nešto što ja potpuno odbacujem”, kazao je Radončić. Ministar Radončić je rekao da “ne možemo živjeti u zemlji gdje možete bez sankcija prijetiti glavnoj tužiteljici, a to se radilo i sucima u prvom i drugom postupku mog slučaja”. Govoreći o procesuiranju premijera Fadila Novalića i drugih u aferi “Respiratori”, kazao je da su “obrana i Tužiteljstvo dvije ravnopravne strane pred sudom i to ne treba komentirati”.
-Prvi sam rekao da treba dozvoliti premijeru da se brani sa slobode, znajući koliko pritvaranje može zakomplicirati situaciju u Vladi FBiH. S druge strane, nedopustivo je ako netko misli da jedan eklatantan kriminal, gdje je netko pokrao i uništio 10,5 milijuna KM pomoći, i to su radile nekompetentne osobe i firme, gdje oprema ne samo da je pogrešna nego i opasna po građane, da se taj netko treba izvući na osnovi političke bitke, odnosno da je istraživanje korupcije udar na jedan narod- kazao je Radončić.
Radončić, koji je i sam prije nekoliko godina bio u pritvoru nakon optužbi, poručio je da korupcija mora biti istražena i da neće biti u Ministarstvu sigurnosti ako će ovdje pobijediti tendencije koje će ohrabrivati kriminal.
“I to sustavno, koji je opasan za svaku zemlju na način da to pretvaramo kao zaštitu nacionalnih interesa. Sve treba istražiti, svaki kriminal koji se dogodio u najemotivnijem trenutku, tijekom pandemije”, kazao je Radončić.
Podignuta razina sigurnosti tužiteljice Tadić
Nakon ministra Radončića reagirao je i direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH Mirsad Vilić. On je izjavio kako nadležne policijske agencije i OSA analiziraju prijetnje koje su upućene glavnoj tužiteljici Tužiteljstva BiH Gordani Tadić i njenoj obitelji putem društvenih mreža.
“Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH je dodatno podigla razinu sigurnosti štićene osobe kao i njene obitelji . Poduzete su mjere i radnje koje će ostati na snazi do daljnjeg”, kazao je Vilić. On je rekao da je Direkcija u stalnom kontaktu s Ministarstvom sigurnosti, Obavještajno-sigurnosnom agencijom BiH i nadležnim policijskim agencijama koje su uključene u rad po navedenoj prijetnji.
Podsjećamo, nakon privođenja u SIPA-u te ispitivanja i zadržavanju u pritvoru, 31. svibnja Sud BiH je odbio zahtjev Tužiteljstva BiH za određivanje pritvora Novaliću, Solaku i Hodžiću te im dopustio da se brane sa slobode. Iz Tužiteljstva su kazali kako će, nakon što zaprimi rješenje Suda BiH, detaljno ga analizirati i u zakonskom roku, uputiti žalbu u predmetu protiv Fadila Novalića, Fahrudina Solaka i Fikreta Hodžića. Tužiteljstvo BiH nastavlja rad na predmetu, priopćio je Boris Grubešić, rukovoditelj Odjela za odnose s javnošću Tužiteljstva BiH.
Respiratori dospjeli u Washington Post
Inače, afera “Respiratori” stigla je do mnogih svjetskih medija. Prvi medij koji je pisao o sumnjivoj nabavci kineskih respiratora bio je The New York Times, a ovog puta o uhićenju Fadila Novalića, Fahrudina Solaka i Fikreta Hodžića pisao je i Washington Post.
Nadalje stoji da su bh. vlasti uhitile dvojicu visokih državnih dužnosnika i vlasnika privatne tvrtke koja je iz Kine uvezla stotinu respiratora za koje je utvrđeno da su beskorisni za pacijente s koronavirusom. Stoji i da je Fikret Hodžić dobio 5,5 milijuna dolara od Vlade da nabavi opremu.
“Protiv njih trojice se vodi istraga zbog navodnog pranja novca, prevare, pronevjere državnih fondova i drugih kaznenih dijela. Privedeni su na ispitivanje kasno u četvrtak, zadržani su preko noći, a potom poslani u pritvor”, piše Washington Post, javlja Klix.
“Tužitelji su u svom početnom izvješću kazali kako uvezeni respiratori ne zadovoljavaju ni minimum potrebnih karakteristika za adekvatno liječenje bolesnika s koronavirusom. Vlasnik kompanije je odbacio optužbe da je uvezao respiratore po visokim cijenama, te kazao kako je iskoristio svoja poznanstva i veze u Kini kako bi učinio humano djelo”, napisali su.
Napisali su i kako je predsjedatelj Predsjedništva BiH Šefik Džaferović kazao kako ova afera može biti veoma opasna za BiH te da je potrebno da SIPA čim prije izađe s konkretnim dokazima.
“Ovi navodi nisu iznenađujući kada je BiH u pitanju jer je ona veoma loše rangirana na godišnjoj globalnoj listi korupcije Transparency Internationala. Skupina promatrača prošle godine je BiH postavila na 101. mjesto od 180 zemalja”, piše Washington Post.
Državni udar s nacionalnim predznakom jeftina floskula
Reagirao je i HNS priopćenjem za javnost u kojem naglašavaju kako su pritisci na pravosudni sustav nedopustivi, te da je etiketiranje Hrvata za sve probleme već dobro uhodan i isproban mehanizam
Navode i izjave bošnjačkih političkih predstavnika i „upiranje prstom“ kako su Hrvati krivi za sva događanja kojima svjedočimo posljednja tri dana su za krajnju osudu i temelje se na očiglednom neracionalnom pristupu. Uz to, vrši se neviđeni politički pritisak na pravosudne institucije što je nedopustivo u jednoj demokratskoj i pravnoj državi u kojoj bi zakoni trebali jednako vrijediti za sve.
Je li se doista radi o kriminalnim i protuzakonitim radnjama prepuštamo pravosuđu koje će dati konačan odgovor na sva sporna pitanja. Kriminal ima svog počinitelja i treba za takvo što odgovarati. Također, presumpcija nevinosti vrijedi za svakoga dok institucije ne dokažu drugačije. Takvo što se zove vladavina prava i pravna država koja mora imati snažne temelje koji jednako važe za sve, i Bošnjake i Srbe i Hrvate. Sve ostalo je autokracija i vodi nas u demokratski sunovrat i totalitarni način upravljanja. To je univerzalno polazište ukoliko doista želimo imati demokratski uređenu i snažnu državu po uzoru na zapadna društva i Europsku uniju kojoj težimo.
Optužbe o nekakvom državnom udaru s nacionalnim predznakom je jeftina floskula. Po istoj logici stvari jesu li američke vlasti izvršile udar prije tri dana stavljanjem nekadašnjih visokih bošnjačkih političkih dužnosnika na crnu listu zbog koruptivnih afera? Je li takvo što udar na Bošnjake? Je li trgovina utjecajem u aferi „Asim“ također udar na dokazane patriote?
Kriminalne radnje i korupcija nemaju nacionalni, jezični ili vjerski predznak. Medijska huškanja, prozivanje i etiketiranje bilo koga u ovom trenutku predstavlja neodgovorno ponašanje koje u svojoj krajnosti ne može ničemu pridonijeti osim trovanju međunacionalnih odnosa koji su već ionako narušeni. Kreiranjem lažne slike stvara se još veća društvena i politička dubioza koja u krajnjem ishodu ne može pridonijeti ničemu dobrom-ističu iz HNS-a./M. L./HMS/