Saudijska Arabija je ukinula je javno bičevanje iz kaznenog pravosudnog sustava, što je kazna koju su međunarodne nevladine organizacije često kritizirale kao evidentan čin kršenja ljudskih prava u ovoj zemlji. Kazna se može zamijeniti zatvorom ili novčanom kaznom.
Službeni i provladini mediji izvijestili su 24. travnja da je Saudijska Arabija ukinula kaznu javnog bičevanja. Ultra-konzervativno kraljevstvo redovito je optuživano od strane nevladinih organizacija za kršenje ljudskih prava jer je kazna javnog bičevanja često primjenjivana u slučaju ubojstva, kršenja “javnog reda” ili čak izvanbračnih odnosa.
“Povjerenstvo za ljudska prava pozdravlja nedavnu odluku Vrhovnog suda da eliminira javno bičevanje kao potencijalnu kaznu”, navodi Al-Awad, predsjednik Povjerenstva u izjavi 24. travnja. “Prema ovoj odluci, prethodnu kaznu javnog bičevanja zamijenit će zatvorske i novčane kazne”, dodao je.
“Ova je reforma značajan korak naprijed u pogledu ljudskih prava”. Točan datum odluke o ukidanju nije naveden. O ovome je izvijestilo nekoliko lokalnih medija, uključujući vladine novine Okaz. Prema ovom saudijskom dnevnom listu, Vrhovni sud nametnuo je sudovima da ne primjenjuju kaznu zlostavljanja “ni u kojem slučaju” i da se zadovolje “drugim kaznama”, poput zatvora ili novčane kazne.
SAUDIJSKA ARABIJA JOŠ UVIJEK IMA SMRTNU KAZNU
Osim udaraca bičem, nevladine organizacije kritiziraju i masovnu upotrebu smrtne kazne u Saudijskoj Arabiji. “Saudijska Arabija je tijekom 2019. godine pogubila rekordan broj ljudi, unatoč općem padu pogubljenja širom svijeta”, navodi Amnesty International u svom izvješću o smrtnoj kazni u svijetu objavljenom ovog tjedna.
“Saudijske vlasti prošle su godine pogubile 184 osobe, što je najveći broj ikad zabilježenih smrtnih kazni u jednoj godini i zemlji”, priopćila je nevladina organizacija. Otkako je Mohammed bin Salman postao prestolonasljednik 2017. godine, Saudijska Arabija je predmet kritika organizacija za zaštitu ljudskih prava. Ekonomsku i socijalnu otvorenost koju je promicao princ Mohammed pratila je pojačana represija protiv otvorenih kritika, unutar kraljevske obitelji kao i među intelektualcima i aktivistima.
Njegov imidž reformatora uvelike je narušen ubojstvom saudijskog novinara i vladinog kritičara Jamala Khashoggija koji je ubijen u konzulatu svoje zemlje u Istanbulu 2018. godine. Zločin koji je izazvao međunarodni skandal.
24. travnja nevladine organizacije informirale su javnost o smrti u zatvoru u Saudijskoj Arabiji od moždanog udara, istaknutog saudijskog borca za ljudska prava Abdallaha al-Hamida koji je izdržavao 11-godišnju kaznu za “nevjernost kralju”, “poticanja nereda” i “destabilizacije državne sigurnost”. Slučaj saudijskog blogera i pisca Raifa Badawija najizrazitiji je posljednjih godina. Branitelj slobode izražavanja, 2014. godine osuđen je na 1.000 udaraca bičem i 10 godina zatvora zbog “vrijeđanja” islama i “otpadništva”.