Nedjelja, 17 studenoga, 2024

Libija i Sirija uspostavili diplomatske odnose i dogovorili borbu protiv Turske

Vrlo
- Advertisement -

Damask i de facto libijske vlasti iz Bengazija dogovorili su se u nedjelju o razmjeni diplomatskih misija i zajedničkom suprotstavljanju turskom uplitanju u sirijske i libijske poslove.

Izaslanstvo koje predstavlja zapovjednika Libije, generala Kalife Haftara, sastalo se u Damasku sa sirijskim ministrom vanjskih poslova Walidom Muallemom, javila je državna novinska agencija SANA.

“Potpisan je memorandum o razumijevanju o ponovnom otvaranju diplomatskih i konzularnih predstavništava”, priopćila je SANA.

 

Libija nije imala zastupanje u Damasku od 2012. godine, nakon svrgavanja i likvidacije libijskog vođe Muammara Gaddafija u islamističkoj pobuni koju je podržao NATO. Muallem je rekao da će diplomatske misije biti ponovo otvorene u Damasku i istočnom libijskom gradu Bengaziju, administrativnom i vojnom sjedištu pod nadzorom Haftarovih snaga.

S druge strane, delegacija koja predstavlja Zastupnički dom Libije i Libijsku nacionalnu armiju se složila da će za diplomatsku misiju koristiti praznu zgradu veleposlanstva Libije u Damasku.

Prema internetskim novinama Al Marsad sa sjedištem u istočnom Bengaziju, libijski odbor koji je u subotu posjetio Damask činili su potpredsjednik de facto libijske vlade Abdurrahman Al-Ahirash, ministar vanjskih poslova i međunarodne pomoći Abdullah, ministar obrane Younes Farhan i ravnatelj obavještajnih službi Mustafa Al-Mukaran.

Sirijsku delegaciju je vodio ministar vanjskih poslova Walid Muallem, njegov zamjenik Faisal Mekdad, a sastanku su nazočili i sirijski vojni i obavještajni dužnosnici.

Dvije strane su se obvezale da će se koordinirati aktivnosti kako bi se “suočile s turskim uplitanjem i agresijom protiv obje zemlje.” Do sporazuma dolazi nakon eskalacije nasilja u Idlibu i neslužbene objave rata Turske Siriji, te slanja turskih trupa i vojne opreme militantima Muslimanskog bratstva koji brane Tripoli i Misratu.

 


Turska podupire takozvanu „Vladu nacionalnog sporazuma“ u libijskoj prijestolnici Tripoli, a poslala je trupe i sirijske militante kako bi pokušala spriječiti Haftarovu LNA da oslobodi glavni grad i Misratu, razoruža islamističke terorističke skupine i uspostavi vlast koju bi činili izabrani predstavnici Zastupničkog doma u Tobruku, jedinog institucionalnog tijela u zemlji koje je od svrgavanja Gaddafija dobilo legitimitet na izborima.

Zapravo, ovo je logičan korak dvije zemlje koje su izložene islamističkoj pobuni i inozemnoj agresiji, koja je samo u Siriji od 2011. godine odnijela živote više od 380 000 ljudi i raselila milijune.

Arapska liga je na zahtjev Saudijske Arabije i Katara suspendirala članstvo Sirije u studenom 2011. godine. Nekoliko arapskih zemalja, kladeći se na rušenje predsjednika Bashara Al-Assada, prekinulo diplomatske veze s Damaskom, ali u posljednje vrijeme vode tajne pregovore preko posrednika da ponovno otvore svoja veleposlanstva u Damasku.

U prosincu 2018. su Ujedinjeni Arapski Emirati ponovno su otvorili svoju ambasadu u Siriji, a slijedi Bahrein.

Međutim, libijska delegacija je manje pozornosti posvetila ovim pitanjima, jer još uvijek nije priznata kao vlada Libije, iako kontrolira gotovo cijelu zemlju, osim glavnog grada i uporišta konglomerata islamističkih terorističkih organizacija u Misrati.

Stoga je rečeno da su tijekom posjete na dnevnom redu ključne teme bile zajedničke politike, sigurnost i dijeljenje obavještajnih podataka, uz zajedničke „operacije protiv Turske”.

Arab News

 

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Je li tragedija u Novom Sadu bila paravan za tiho odobravanje iskopavanja litija?

Prvog studenoga 2024., dok je Srbija bila u šoku zbog strašne nesreće u Novom Sadu koja je odnijela 14...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -