Nečeg sličnog dosjetiše se se begovi i u Sarajevu. SDA strukture. Koje su zaboravile da nije Federacija nadležna nad ovom oblasti. I koje bi sada inženjerima cijele FBIH regulirare pravo na rad. Evo kad bi Komora sutra probila neke nove poslove, ako bi njen cilj bio proboj naše inženjerske pameti na strana tržišta i ugovaranje novih poslova.
Ali avaj. Slično kao i RH komora ima tek namjeru lihvariti nad inženjerskim plaćama u FBIH. Inženjeri ako to dopuste, u suštini to i zaslužuju.
Evo “Promo” teksta s Klixa:
Osnivačka skupština Inžinjerske komore FBiH održana je u okviru četvrte naučno-stručne konferencije o značaju razvoja tehnike, tehnologije, inovatorstva, inovativnosti i informacionih tehnologija INN&TECH. Usvojeni su pravilnik i poslovnik o radu Skupštine, te izabran privremeni saziv Upravnog odbora koji će se dopunjavati kako se budu formirale sekcije Inžinjerske komore, a Erdal Trhulj je izabran za predsjednika.
Članovi Komore su inženjeri građevine, arhitekture, mašinstva, saobraćaja, elektrotehnike, IT, šumarstva, metalurgije, hemije, geologije, rudarstva, geodezije, poljoprivrede i prehrambene tehnologije te drugih profila.
Ideja o formiranju Inženjerske komore, kako je kazao član Inicijativnog odbora i predsjednik Privredne komore Federacije BiH Mirsad Jašarspahić, postoji već dugi niz godina, posebno imajući u vidu da inženjerska struka u BiH neorganizovana i da poslovi u oblasti prostornog i urbanističkog planiranja, projektovanja, izgradnje objekata i drugih oblasti značajnih za planiranje i izgradnju, zaštite opštih i pojedinačnih interesa u obavljanju poslova u inženjerskim djelatnostima, nisu u cjelosti sistemski uređeni i postoje mnogi problemi s kojima se inženjerska struka susreće.
“Mi inženjeri volimo da kažemo da smo konkretni i da se naše djelovanje može nacrtati matricom, a dosad jedino inženjerska struka nije imala komoru. U Privrednoj komori Federacije BiH smo radeći kroz naše industrijske sekcije i udruženja spoznali problematiku kompanija, ali i pojedinaca, inženjera posebno kada je riječ o licencama, zakonodavnom okviru i drugo”, kazao je Jašarspahić za Fenu dodajući da će Inženjerska komora djelovati kao strukovna asocijacija unutar Privredne komore FBiH.
Najveći problemi s kojima se ova struka suočava, prema njegovim riječima, odnose se na nedovoljnu uređenost sistema u vezi priznavanja licenci, polaganja stručnih ispita i sl., a novoosnovana komora će omogućiti kontinuiranu edukaciju u svakoj od sekcija koje će biti formirane u narednom periodu.
“Veliki broj mladih ljudi inžinjera prijavljenih za ovu osnivačku skupštinu pokazuje da imamo inženjera i da oni žele da podijele svoje znanje i iskustvo. Na ovaj način i mi u Privrednoj komori dobijamo najveću bazu esperata. Najvjerovatnije ćemo kasnije ići ka nekoj digitalnoj formi, jednom posebnom web portalu i forumu gdje će biti moguće prezentirati svoje radove, nuditi usluge, kao i interaktivnu bazu ponude i potražnje”, dodao je Jašarspahić.
Ovo su komentari