Zašto se Turska od početka borila rukama i nogama i pokušavala na različite načine spriječiti vojnu ofenzivu na zadnje uporište džihadističke skupine u Idlibu? – upitao se novinar Hassan Haidar Diab, prenosi Večernji list.
Nemoguće je da se vođa Islamske države nalazio nekoliko kilometara od Turske i normalno komunicirao sa svijetom, a da turska vlast za to nije znala, rekao je Večernjakov novinar Hassan Haidar Diab u emisiji Večernjeg TV-a o smrti vođe Islamske države Abua Bakra al-Bagdadija.
Al-Bagdadi se raznio tijekom američke vojne operacije u nedjelju u sirijskoj sjeverozapadnoj pokrajini Idlib, blizu granice s Turskom.
Diab je između ostalog podsjetio da je oko 40-50 tisuća džihadista ušlo u Siriju kroz Tursku. Smatra da se u ovom slučaju postavlja pitanje je li doista turska obavještajna služba odnosno vojska toliko nemoćna – ili je postojao nekakav dogovor. Da je dogovor postojao, smatra, dokazuje činjenica da su iz ureda turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana rekli da pokreću istragu da vide kako je al-Bagdadi boravio ondje i cijelo vrijeme komunicirao pomoću turske SIM-kartice.
– Nemoguće je da je on tamo boravio, a da Turska nije znala – rekao je Diab, dodajući da jedna stvar baca sumnju na cijelu situaciju.
– Zašto se Turska od početka borila rukama i nogama i pokušavala na različite načine spriječiti vojnu ofenzivu na zadnje uporište džihadističke skupine u Idlibu? – upitao se Diab.
– Ako ne Erdogan, onda je turska obavještajna služba sigurno znala gdje se nalazi al-Bagdadi – poručio je.
Ističe i kako je američki predsjednik Donald Trump zahvalio Turskoj, ali istovremeno nije rekao da su pomogli. Diab smatra da su u lociranju al-Bagdadija SAD-u pomogli Kurdi.
– Bez obzira na moć i snagu zapadne obavještajne službe, mislim da Trump i Amerika ne bi saznali gdje se nalazi bez suradnje s Kurdima – kaže.
Je li Islamska država sada obezglavljena ili će doći netko drugi tko će ih povesti?
Kad je ubijen talibanski lider Mula Omar, mnogi su mislili da su talibani gotovi, a danas kontroliraju dvije trećine teritorija u Afganistanu, a slična je situacija i s al-Qaedom, istaknuo je Diab.
Diab je komentirao i situaciju u drugim zemljama u regiji pa je tako rekao da je Irak od jedne od najbogatijih zemalja završio u kaosu, dok je Libanon talac regionalnog rata.
Što je još rekao Hassan Haidar Diab pogledajte u videu.