Upravni odbor Vijeća za tisak i online medije u Bosni i Hercegovini izrazio je zabrinutost zbog jučerašnjih navoda predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Milorada Dodika da Obavještajno-sigurnosna agencija BiH (OSA) prati i prisluškuje veliki broj medija, navodeći njihov spisak.
Kako se navodi u priopćenju Vijeća za tisak i online medije u BiH, ta je tvrdnja bazirana na osnovu naredbe protokolarnog broja 05/1-4-1547/19 OSA-e, u kojoj je navodno naloženo “praćenje i usmjeravanje” medija u BiH u cilju priprema za “inkriminaciju politički nepodobnih ljudi”.
-Uime svojih članova, tiskanih i online medija, UO Vijeća zahtjeva hitnu istragu i provjeru ove informacije od Tužiteljstva BiH, a također i javno izjašnjenje OSA-e o imenovanom protokolarnom dokumentu i njegovom navodnom sadržaju! Čak i u ovom momentu, kada je izrečena izjava o prisluškivanju i namjeri stavljanja medija pod kontrolu u svrhe političke manipulacije još uvijek neprovjerena, preveliki je pritisak i uznemirenje ne samo na prozvane medije, već i na cjelokupnu medijsku zajednicu – navodi se u priopćenju.
U Vijeću ocjenjuju da je prisluškivanje i nadziranje medija, s namjerom manipuliranja novinarima, teško ugrožavanje slobode medijskog izvještavanja, gušenje slobode riječi i zastrašivanje novinara.
Naglašava se da su te metode apsolutno nedopustive u demokraciji te ocjenjuje da se zbog toga te informacije o navodnoj zloupotrebi moći OSA-e u odnosu na medije moraju hitno provjeriti i ispitati.
-U ciju zaštite svojih članova, tiskanih i online medija, i štiteći demokratska prava novinara da slobodno i sigurno izvještavaju u interesu javnosti, UO Vijeća za tisak i online medije očekuje odgovore na pitanja da li takva naredba za prisluškivanjem i nadziranjem medija zbilja postoji i ko je i zašto to naredio? Medijska zajednica neće pristati na takve pritiske i ucjene – zaključuje se u priopćenju Vijeća.
Podsjećamo, predsjedatelj Predsjedništva BiH Milorad Dodik na jučer održanoj pres-konferenciji u Istočnom Sarajevu rekao je da Obavještajno-sigurnosna agencija prisluškuje medije u BiH i regiji.
Kazao je da se radi o odluci pod brojem protokola 05/1-4-1547/19 od 10. travnja ove godine.
Kako je kazao, u ovoj odluci je naloženo praćenje i usmjeravanje medija u BiH koje hoće staviti u funkciju medijske sotonizacije političkih protivnika i kod Bošnjaka i Hrvata, kao i Republike Srpske.
On je istaknuo da je u dokumentu navedeno da se “vodi obrada” sljedećih medija:
1. Dnevni avaz
2. RTRS
3. Dnevni list
4. Poskok.info
5. Dnevno.ba
6. Nacional
7. Večernje novosti
8. Večernji list
9. Kurir
10. Informer
Inače, pod “obradom” se pored prisluškivanja podrazumijeva fizičko praćenje kao i infiltriranje i pokušaj korumpiranja novinara da pišu članke koji su po volji vladajuće strukture./