Jednoglasnom odlukom članova Općinskog vijeća Centar u Sarajevu park kod Bosanskog kulturnog centra (BKC) dobio je ime “Jelena Vitas”.
Ova sjajna odluka je došla nakon što je početkom travnja načelnik ove općine g.Nedžad Ajnadžić podržao upućenu inicijativu da se park u Ulici branitelja Sarajeva nazove po zaboravljenoj sarajevskoj heroini Jeleni Vitas.
Nakon toga su i stanovnici Mjesne zajednice Trg Oslobođenja u sarajevskoj Općini Centar jednoglasno usvojili odluku čime je napravljen veliki korak koji je danas rezultirao konačnom odlukom u Općinskom vijeću.
Park pokraj Bosanskog kulturnog centra posljednjih je godina postao jedno od kultnih okupljališta mladih za vrijeme Sarajevo Film Festivala.
Jelena Vitas rođena je 1919. godine u Sarajevu. Od početma Drugog svjetskog rata i stupanja sarajevskih vlasti u slużbu nacista bila je aktivna u Narodnooslobodilačkom pokretu otpora.
Ustaše su je uhitile 1942. i do sredine 1943. godine su je mučili i ispitivali u sjedištu Ustaške nadzorne službe.
I pored najstrašnijih tortura nije odala članove NOP-a, Srbe, Židove, Bošnjake, Hrvate i Ostale, čije je brojne živote tako spasila. Prebačena je u Jasenovac, gdje je pogubljena 1944.
Stoga je skandalozno da je nositelj plakete počasnog građanina Sarajeva postao Mesić koji je umanjivao zločinački karakter Jasenovca. Kako bi pokojna Jelena danas reagirala na uručenje plakete dotičnome?
Sjedište Ustaške narodne službe, gdje je Jelena Vitas bila zatočena, nalazilo se u ulici Ćemaluša u zgradi na kutu ulice koja direktno gleda na ovaj park.