Ponedjeljak, 18 studenoga, 2024

BAKIR IZETBEGOVIĆ PRIZNAO: Hrvatska nema teritorijalnih pretenzija prema BiH

Vrlo
- Advertisement -

SARAJEVO – Ova je Izetbegovićeva dalekovidna i ohrabrujuća potvrda, koju je sarajevska analitička zajednica prešutila, temelj da se odagnaju frustracije i antihrvatska histerija i konačno otvori razumni i iskreni proces peglanja odnosa između Bošnjaka i Hrvata, dva konstitutivna naroda koji nikada u povijesti nisu bili neprijatelji, sve do nesretne 1993. godine piše Dnevni list.

Više od dva desetljeća se sarajevskim političkim i javnim prostorom širi, a naročito među tzv. građanskom klijentelom, paranoja o velikohrvatskim pretenzijama prema suverenoj državi BiH, baš pandam velikosrpskom projektu kojeg su na ove prostore nakon demokratskih promjena i rušenja komunističkog režima, krvavim metodama pokušale nametnuti elite iz Beograda oličene u liku najvećeg balkanskoga monstruma Slobodana Miloševića.

Paranoja

Niti nakon smrti prvog hrvatskog predsjednika dr.Franje Tuđmana i dolaska na vlast posve novih aktera nisu utihnule uporne sumnje i optužbe iz političkog Sarajeva na navodne aspiracije Zagreba na poveći komad zemlje BiH. Tenzije bi se malo primirile kada bi na vlast u susjednoj zemlji došli ljevičari ili narodnjaci poput Stjepana Mesića, ali u korijenu bi se službena politika Republike Hrvatske uvijek doživljavala i tretirala kao miješanje u unutarnje stvari BiH i kao podcjenjivanje njezinog suverentiteta i državnosti.

Svaki korak i potez koji bi se povlačio na zaštiti konstitutivnog hrvatskog naroda, što je ustavna obveza, naišao bi na nož i tretiran je kao jednostrano uplitanje u odnose u BiH. Pri tome nije bilo nimalo samokritike da se priznaju i pogreške sarajevske politike pa niti volje i vizije da se sagledaju ukupni odnosi između Hrvata i Bošnjaka, pa onda na koncu i između BiH i Hrvatske.

Uzalud je bila sva politička i materijalna pomoć Hrvatske i BiH i bošnjačkom narodu, sva silna lobiranja, džaba i izuzetno dobar odnos Hrvatske prema Bošnjacima, muslimanima, u toj zemlji što je u Europi ocijenjeno kao najbolji model, svaka zgoda je iskorištena da se Srbija i Hrvatska izjednače.

Predsjednik SDA, najjače bošnjačke stranke koja se za sve pita u bošnjačkom ozemlju, Bakir Izetbegović je nedavno izjavio u Zagrebu kako odnosi između BiH i Hrvatske nisu dobri. Nažalost, tada Izetbegović nije iskoristio priliku da u glavnom gradu susjedne države, s kojom dijelimo granicu dugu više od tisuću kilometara, javno iskaže volju i spremnost da otvori proces dijaloga i vraćanja povjerenja između Bošnjaka i Hrvata, ali i između BiH i Hrvatske. Za krivicu je uvijek potrebno dvoje.

Beograd i Zagreb nisu isti

Ipak, prije nekoliko dana šef SDA je odaslao jednu vrlo ohrabrujuću poruku koja bi končano mogla biti ta svijetlost na kraju tunela. Bakir Izetbegović je u kontekstu analize odnosa BiH sa susjednim državama smogao snage i potvrdio ono što su ozbiljni bošnjački političari i analitičari odavno znali: ‘Hrvatska nema teritorijalnih pretenzija prema BiH!’

Takvu snažnu političku poruku nismo čuli još od razdoblja šefovanja u SDA pokojnog Sulejmana Tihića koji se u jednom priopćenju javno ogradio tadašnjega šefa SDP-a Zlatka Lagumdžije koji je po tko zna koji put nasrnuo na Hrvatsku iako tada na Pantovčaku nije stolovao predsjednik kojeg je izabrao „mrski“ HDZ Hrvatske.

Najmoćniji bošnjački vođa Bakir Izetbegović je konačno ovjerio i razdvojio službene politike i uloge Beograda i Zagreba. Ovo je Izetbegovićevo priznanje dalekovidna i ohrabrujuća poruka, koju je sarajevska medijska i analitička zajednica prešutila, jer im to vjerojatno ne odgovara, i ona može biti zdravi temelj i vodilja da se odagnu sve nataložene frustracije, nepodnošljiva i nepotrebna antihrvatska histerija i konačno otvori razumni i iskreni proces peglanja odnosa između Bošnjaka i Hrvata, dva naroda koji u povijesti nikada nisu bili neprijatelji sve do nesretne 1993. godine i podmetnutog suludoga rata.

-Mislim da Hrvatska nema teritorijalnih pretenzija prema BiH. Ona ponekad jednostrano zastupa interese Hrvata u BiH, ali Hrvati u BiH žive s Bošnjacima. Ponašaju se ponekad paternalistički, nekad ignoriraju naše interese. S druge strane podržavaju NATO i EU put naše zemlje. U mnogim stvarima su korektni, tako da imamo kombinaciju i dobrog i lošeg. Što se tiče Srbije imate izjave potvrde teritorijalnog integriteta BiH, o dobrosusjedskim odnosima. A s druge strane imate Dodika koji da izjave, a sutradan je u Beogradu. I to dovoljno govori. Niko to ne demantira, niti se tome suprotstavlja, smireno i razborito je raščlanio Izetbegović.

Da ne bi sve ostalo na teoriji Bakir Izetbegović bi možda bez kompleksa i vizionarski trebao povući i konkretne poteze. Nikada do kraja nije jasno zbog čega se on, kao vođa najjače bošnjačke stranke, nije službeno sastao sa šefom vladajućeg HDZ-a Hrvatske Andrejom Plenkovićem, rijetko je to činio i s drugim tamošnjim stožernicima.

Bila bi to zgoda da za stolom otvori srce i dušu i jasno kaže što ga to muči, zbog čega ima noćne more zbog nekih poteza iz Zagreba ili ovdje Dragana Čovića. Ako i sam priznaje da Hrvatska nema teritorijalnih pretenzija, da podržava europski i NATO put, čemu onda histerija i opći antihrvatski naboj. Bakir Izetbegović nema dobre odnose sa stožernikom Draganom Čovićem, barem se to doima u javnosti, ali s njim ima konekciju, kao moljaka ga pune dvije godine.

-Uporno sam govorio Čoviću i molio ga u posljednje vrijeme da se približi Bošnjacima, da nam pomogne da pomognemo Hrvatima, da relaksiramo odnose, da se približimo, umjesto da sa Srbima pravi pritisak. Nisam ga uspio za sada uvjeriti i, pred ženama SDA se ispovijedio Izetbegović.

Nije dovoljno samo povremeno u javnosti pokazati kao nekakvu spremnost da se Hrvatima nešto da u BiH, što taj narod samo vrijeđa, a onda opet nastavi po oprobanom klišeu preglasavanja, omalovažavanja ustavnosti najmalobrojnijeg naroda, negiranja obrambene uloge HVO-a i sl.

Stalni i iskreni dijalog između SDA i dva HDZ-a, sve dok su najutjecajniji u svojim narodima, je jedini put za pomirenje i stvaranje ozračja uvažavanja i suživota bez nametanja snage jačeg i brojnijeg. Nije prihvatljivo i nije moguće u ciklusima varati prijateljski hrvatski narod na izborima, a zauzvrat tražiti njegovu lojalnost i empatije prema ovakvoj nakaradnoj državi i političkom Sarajevu, a od službenog Zagreba da se drži po strani.

Puno je, naravno, bilo pogrešaka i s hrvatske strane u BiH, pa i u Zagrebu gdje i danas djeluju žilave ostavštine nekih grešnika, međutim, sve to nije razlog da sarajevski minder, naročito onaj nostalgičarski, građanski, širi paranoju i gadi prostor lažnim parolama, navodno nedovršenim ,velikohrvatskim projektima. Ostaje vjerovati da je Bakir Izetbegović konačnu stavio točku na paralelu između Beograda i Zagreba.

 

IZETBEGOVIĆ: U vlasti očekujem i DF i SBB

Očekujem ulazak i Demokratske fronte (DF) i Saveza za bolju budućnost (SBB) u koaliciju a pregovori s te dvije stranke su u tijeku. DF i SBB su u pregovorima. Mislim da će ući i jedna i druga, DF svakako, a pretpostavljam da će ući i SBB. Neke reakcije Bošnjaka su da je bolje bez SBB-a i bez Radončića, ali ja mislim da je bolje imati što širi front ljudi. Potrudit ću se da ovaj put DF ostane s nama u koaliciji. Pozicije u Vijeću ministara BiH podijeljene po načelu 3-3-3. Drugim riječima, SNSD je dobio tri ministarstva, HDZ BiH tri te SDA tri. SDA će dati ministra vanjskih poslova, što je to pozicija važna za imidž BiH, dok će DF uzeti Ministarstvo obrane a Ministarstvo sigurnosti pripasti će SBB-u. Pozicije i Dodika i Čovića relaksirane su u odnosu na SDA i partnere. Ići ćemo ka NATO-u, od aktivacije MAP-a nećemo odustati. To prepustite nama. I s Izbornim zakonom BiH neće ići lako, ako to pitanje nismo riješili za sedam godina, nećemo ni za sedam dana. Ja već dvije godine pokušavam Dragana Čovića nagovoriti da se približi Bošnjacima, da nam pomogne da pomognemo Hrvatima, da relaksiramo odnose, da se približimo, umjesto da sa Srbima pravi pritisak. Nisam ga uspio, za sada, uvjeriti. SDP BiH je, pak, jako glasan, k’o cuko koji puno laje, ali neće nikog ujesti. Plaše se oni ući u relacije s HDZ-om i SNSD-om. Ne znaju što bi sa sobom, pa onda galame. Hoće ondje gdje je sigurno, gdje im je SDA omogućila da se razviju, gdje je proračun Sarajeva 150 milijuna za razvojni dio, ali u Banju Luku ili zapadni Mostar neće ući, izjavio je predsjednik SDA Bakir Izetbegović.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Poruke građana Srbije: ‘Nema riječi, samo sućut i vječno poštovanje za hrvatske civile’

Vukovarski vodotoranj, simbol izdržljivosti i otpora tijekom Domovinskog rata, nosi snažnu poruku hrabrosti, zajedništva i nade u pomirenje. Tijekom...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -