Svi ste čuli za sedam svjetskih čuda, ali jeste li znali da je 2007. godine u Lisabonu izabrano novih 7 svjetskih čuda?
Oni su redom Kineski zid, Koloseum, Petra, Chichen Itza, Machu Picchu, najpoznatiji spomenik ljubavi na svijetu – Taj Mahal i Kip Krista Iskupitelja, dok je velika piramida u Gizi dobila počasni status. O nekima od njih znate dosta, o nekima baš i ne, a svaki od njih predstavit ćemo kroz neke manje poznate činjenice. Ovaj tjedan na redu je Južna Amerika i Machu Picchu!
„Nestanak“ na nekoliko stoljeća
Povijesno mjesto Inka sagrađeno je negdje u 15. stoljeću, ali je za ljude izvana bilo nepoznato sve do 1911. godine kada ga je svjetskoj javnosti predstavio arheolog Hiram Bingham. Kasnije je sve povijest, UNESCO je Machu Picchu na popis uvrstio 1983., 24 godine poslije proglašeno je jednim od 7 novih svjetskih čuda, a svakako je i jedno od najpopularnijih mjesta Južne Amerike.
Za posjet potrebna – kondicija
Machu Picchu smjestio se na 2450 metara nadmorske visine, 112 kilometara sjeverozapadno od Cusca. Jasno, iako postoje putevi, dolazak ovdje nije lagan, pa se pripremite na dugotrajno pješačenje i napor.
Žig u putovnici
Ali kad konačno dođete u nekadašnji grad pod oblacima, šteta je ne pokupiti vrijedan suvenir u obliku žiga. Naime, prilikom dolaska ovdje, mogu vam udariti pečat s kojim ćete se hvaliti kako ste posjetili ovo peruansko čudo.
Španjolci ga nikad nisu pronašli
Machu Picchu često se naziva i „izgubljenim gradom Inka“. Razlog tomu je vjerovanje kako Španjolci prilikom osvajačkih pohoda i pokoravanja carstva Inka nikad nisu našli grad, tako da im je on ostao nepoznat.
Kamen od 50 tona uzbrdo – može
Gradske zidine izgrađene su od ogromnih dijelova, tj. blokova kamenja, od kojih su neki težili i više od 50 tona. Stvar postaje još zanimljivije kad vam kažemo kako Inke nisu koristili kotač, tako da su kamene gromade stotine ljudi na vrh gurale golim rukama. Također, kameni blokovi su perfektno izrezani, toliko dobro da među njih ne stane niti – oštrica noža.
Napuštanje grada
Vjeruje se kako je grad nastanjen bio tek 100 godina, te napušten za vrijeme španjolske invazije. Ipak, vjeruje se kako nije napušten radi Španjolaca, već radi izbijanja epidemije.
Peru vs. Yale sveučilište
Država Peru dugo je “ratovala” s američkim sveučilištem Yale, s obzirom da je arheolog Bingham prilikom iskapanja „kući“ ponio više od 5 tisuća artefakata. Peruanci su tvrdili kako artefakti mogu biti samo posuđeni Yaleu, dok su sa sveučilišta tvrdili kako su – njihovi. Ipak, „bitka“ je okončana 2011., povratkom artefakata u Peru.
Potresi ne smetaju
S obzirom da potresi u Peruu nisu rijetkost, svaka građevina u Machu Picchu napravljena je tako da je na njih – otporna! Tako da, kad dođe do potresa i građevine se zatresu, kaže se kako zapravo – plešu.
Zadivljujuća povezanost
Inke su razvili sistem koji je povezivao Machu Picchu i ostala mjesta u regiji, a protezao se na više od 20 tisuća kilometara. Ponajprije su se gradili mostovi i izrađivali planinski putevi, a s obzirom na vrijeme nastanka, ovo je zbilja vrijedno divljenja.