Kako je iz ovih izvora potvrđeno za BIRN BiH, Ahmetspahić je dugo godina boravio u selu Maoča, poznatom mjestu boravka pripadnika selefijske zajednice, a inače je iz Zenice.
Istražni organi Ahmetspahića dovode u vezu s napadom na US ambasadu u Sarajevu 28. 10. 2011. godine, koji je pucajući iz kalašnjikova izvršio Mevlid Jašarević.
Jašarevića je Prizivno vijeće osudilo na 15 godina za terorizam. Prizivno vijeće Suda BiH smatra da je Jašarević počinio krivično djelo s ciljem ozbiljnog zastrašivanja građana i s ciljem da promijeni odluke vlada Njemačke i SAD-a, prvenstveno kada je riječ o njihovom vojnom angažmanu u Afganistanu, odnosno kada je riječ o njihovom odnosu prema muslimanima u svijetu.
Utvrđeno je još tada da je Jašarević došao u Sarajevo ispred zgrade veleposlanstva SAD-a, uzeo automatsku pušku, municiju i dvije ručne bombe i oko 15:30 sati pucao na zgradu. Drugu pušku i tri bombe je skrio u blizini zgrade na vidno mjesto, a iz puške je pucao oko 50 minuta te ispalio 105 metaka, nakon čega su ga pripadnici policije pogodili hicem i onesposobili te priveli.
Uhićeni Ahmetspahić se sumnjiči za organiziranje terorističke grupe pripremanje krivičnog djela u vezi s terorizmom.
“Osoba lišena slobode se sumnjiči da je, u periodu od 1. 7. 2013. godine, boravila na ratom zahvaćenom području Sirije i Iraka kao pripadnik terorističkih organizacija Al-Nusra Front i ISIL u Iraku i Siriji”, navodi se u saopćenju SIPA-e.
Početkom 2014. evidentirano je Ahmetspahićeva prisutsnot u gradu Haritanu. Borio se u jedinici Bejtul kojom je komandirao Safet Brkić. Bivši pripadnici ISIL-a koji su po povratku u BiH uhićeni, u izjavama za SIPA-u govorili su kako je Munib teško ranjen, te da je izgubio nogu.
Uhićeni je priveden u prostorije SIPA-e i nad njim se vrši kriminalistička obrada, nakon čega će u skladu s odredbama Zakona o krivičnom postupku Bosne i Hercegovine, uz izvještaj o počinjenom krivičnom djelu, biti predat u dalju nadležnost Tužilaštva BiH.