Subota, 4 svibnja, 2024

BORAC ZA SAMOSTALNU HRVATSKU Na današnji dan 1930. rođen Vlado Gotovac

Must Read

Godine 1972. osuđen je na četverogodišnju kaznu strogog zatvora u Staroj Gradiški jer je, kako navodi presuda komunističkog suda, „vršio sistematsku i svestranu neprijateljsku propagandu“ sa svrhom “da se u Hrvatskoj izvrši nasilna protuustavna promjena samoupravnog socijalizma i da se Hrvatska nasilnim putem izdvoji iz Jugoslavije.

U Imotskom se 18. rujna 1930. rodio književnik i političar Vlado Gotovac, jedan od najsjajnijih hrvatskih govornika i veliki borac za samostalnu Hrvatsku.

Vlado Gotovac je završio studij filozofije u Zagrebu. Objavljivao je pjesme i druge radove, te uređivao različite novine i časopise. Među njima bili su najpoznatiji Razlog i Hrvatski tjednik, koji uređuje od 13. do 33. broja, odnosno do zabrane izlaženja. Taj je tjednik bio javna tribina nacionalno-demokratskog Hrvatskog proljeća. Gotovo dva desetljeća zbog napisane riječi ili javnog protivljenja komunističkom totalitarnom sustavu proveo je u izolaciji, u odricanju i žrtvovanju.

Godine 1972. osuđen je na četverogodišnju kaznu strogog zatvora u Staroj Gradiški jer je, kako navodi presuda komunističkog suda, „vršio sistematsku i svestranu neprijateljsku propagandu“ sa svrhom “da se u Hrvatskoj izvrši nasilna protuustavna promjena samoupravnog socijalizma i da se Hrvatska nasilnim putem izdvoji iz Jugoslavije.” Ponuđenu molbu za pomilovanje Gotovac nije želio potpisati. Godine 1981. ponovno je osuđen zbog zagovaranja nacionalnih prava hrvatskog naroda. U presudnom trenutku za sudbinu Hrvatske, kada je tisućljetni san o državnosti zamijenjen zbiljom, Vlado Gotovac je na veličanstvenom skupu majki ispred nekadašnjeg Doma JNA na Trgu kralja Krešimira u Zagrebu održao govor koji je uzbudio hrvatsku i međunarodnu javnost i ušao u antologije govorništva, naveo je HRT.

Vlado Gotovac je bio utemeljitelj Hrvatske socijalno-liberalne stranke i jedno vrijeme njezin predsjednik, a zatim je vodio od nje odcijepljenu Liberalnu stranku. Predsjedao je i Maticom hrvatskom od 1990. do 1996. godine.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

REZOLUCIJA BEZ ARMENIJE; IZRAELA I KONGA: Među konsponzorima priču predvode države koje nikada nisu i neće priznati genocide koje su počinile. Među njima...

Broj kosponzora rezolucije o Srebrenici i dalje raste. Trenutno su ukupno 32 države navedene kao kosponzori rezolucije, prenosi N1....
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -