Predstavnik Bošnjaka u Predsjedništvu BIH Bakir Izetbegović smatra da je vrijeme da Bošnjaci definiraju svoj politički i nacionalni cilj, jer su se međunarodne okolnosti promijenile.
Izetbegović je rekao da ne misli na promjene američkog ili nekog drugog međunarodnog stava, mada se i tu nešto mijenja, već na činjenicu da Daytonski sporazum nije poštovan u proteklih 20 godina, da su umanjena prava na povratak, da su Bošnjaci dodatno poniženi i prevareni, da je položaj Bošnjaka u okolnim zemljama težak i da je Bošnjacima sada već dosta svih poniženja.
Antibošnjačka politika
On je objasnio da je vrijeme da Bošnjaci izađu sa jasnim političkim, nacionalnim programom i zahtjevima, koji bi mogli da budu njihov cilj u ovom vijeku, za razliku od prethodnog, koji je za Bošnjake bio katastrofalan.
Izetbegović je istaknuo da bošnjački narod mora da se izdigne i kaže šta želi da uradi da mu bude bolje.
“A ne ovako pocijepani na bošnjački nacionalni i državni korpus, zaokupljen stalno nekim rješenjima, da li Kosovo, šta s Republikom Srpskom, da li Sandžak, da li ovamo, da li tamo, bez jasnoga putokaza kuda idemo…”, rekao je Izetbegović za TRT.
On je ukazao da je na prvom mjestu potrebno razgraničenje, zato što svi narodi oko Bošnjaka kojima su Bošnjaci donosili slobodu kroz istoriju, i za njih ratovali, pokušavaju da nacionalnu i državnu gradnju isključivo obavljaju na antibošnjačkoj politici.
“Od Hrvatske politike prema BIH , preko Srbije, do Srba ovde u Bosni, i Bošnjaka u Crnoj Gori, pa i Makedonaca, koji osporavaju pravo Islamskoj zajednici tamo da egzistira i razvija se i mnogo čega drugog. Ako je već tako, onda je najbolje da se razgraničimo”, ocijenio je Izetbegović.
On je istakao da to ne znači da će Bošnjaci praviti bodljikave žice na svojim ogradama već da samo hoće da afirmišu svoje interese.
“Znači, Federacija BIH, Sandžak, četiri opštine iz RS-a, reintegracija bošnjačke politike i nacionalnih interesa u Crnoj Gori”, uz puna jamstva Hrvatima i Srbima koji ostanu u bošnjačkoj državi, objasnio je Izetbegović, pojam “razgraničenja” kako ga vidi.
On je rekao da podržava ideju predsjednika Srbije Aleksandra Vučića o razgraničenju sa Albancima na Kosovu i Metohiji, ali da se istovoremeno zalaže i za razgraničenje u BiH i Sandžaku.
Izetbegović je objasnio da BiH ima unutrašnje, jasno povučene granice, katastraski jasno locirane, koje se zovu entitetske, te da razloga da sutra ne budu neke druge.
“Samo naivni mogu misliti da je problem Bosne završen time što se on hermetički ili hipotetički drži kao takav”, rekao je Izetbegović.
Izetbegović je istaknuo da se entitet Federacija BIH treba da nastavi da se bori za svoj pun državni kapacitet, te da vjeruje u tu ideju, bez obzira na neke koji bi se, možda, sada s podsmijehom tome nasmijali.
“Ja verujem, jer nekako osjećam taj puls naroda ovdje, koji nije prestao da vjeruje u tu mogućnost”, rekao je Izetbegović
Činjenicu da je u Sarajevu na žestok otpor opozicije naišla ideja o razgraničenju sa Srbima u RS-u, koju je kao lični stav iznio Izetbegović, objasnio je konstatacijom da je jedna od boljki bošnjačkog naroda u cjelini da urušava svaki svoj autoritet, i institucionalni i lični.
Pozicioniranje nacije
“Nema moćne nacije u svijetu bez jakog lidera. A Bošnjaci kao da uporno sve ovo vrijeme pokušavaju da sve svoje lidere, ili one kojima je data prilika da budu lideri, nekako osporavaju ili sami uništavaju”, rekao je Izetbegović.
On je napomenuo da je nekadašnji predsjednik BIH Alija Izetbegović, postao veliki državnik tek kada je sahranjen. “Prije toga, šta nismo mogli da čujemo o njemu”, kaže Izetbegović.
Predsjednik Bošnjaka je ukazao da je jedan dio koncepta međunarodne zajednice da ovim prostorima vlada dugoročno da urušava lidere i institucije.
“Ta priča je potrebna i mi se moramo okupiti oko tog nekog autoriteta”, rekao je Izetbegović i podsjetio na česta osporavanja bošnjačke uleme i reisa Kavazovića, odnosno da se osporava sve što dolazi kao istinski proces traženja i pozicioniranja nacije i naroda.
Izetbegović je istaknuo da gaji veliko poštovanje prema Rijasetu Islamske zajednice kao “ključnom elementu bošnjačkog identiteta”, te da smatra da je iz IZ upućen veoma ozbiljan napad na njega zbog njegove ideje o razgraničenju sa Srbima.
“Nemam namjeru da nikom držim predavanja i, naravno, da imam i saosjećanje i empatiju, kako god bi to trebalo da se nazove, prema našim ljudima koji ostaju ili su negdje daleko izvan granica nacionalne države. Ali, da sada jedna patetična priča o četiri općine treba da bude isključivi faktor bošnjačke nacionalne državne politike, to govori da su Bošnjaci demokratsko društvo, u kome je sloboda mišljenja daleko više izražena nego što mnogi žele da priznaju samoj FBIH”, ocijenio je Izetbegović a prenio je TRT.