“Nacionalni jezici srednje i južne Evrope: globalizacija, ideologija, identitet” – to je naslov debate održane ovog tjedna u Poznanju, uz sudjelovanje lingvista iz različitih dijelova svijeta.
Debatu je povodom stote obljetnice poljske neovisnosti i uoči stote godišnjice Univerziteta u Poznanju organizirao tamošnji Institut za slavensku filologiju.
“Svjedoci smo kako je u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori na djelu jezični inženjering, cilj kojeg je povećati udaljenost od susjeda. Ovo je jedna od ključnih tema naše debate” – objašnjava prof. dr. Bogusław Zieliński, direktor Instituta za slavensku filologiju.
Širi interes debate usmjeren je na probleme odnosa jezika i nacionalnog identiteta u srednjoj Evropi i na Balkanskom poluotoku.
Nakon uvodne riječi dekana, plenarna izlaganja su imali istaknuti znanstvenici: Danko Šipka (Arizona, SAD), Motoki Nomachi (Hokkaido, Japan), Snježana Kordić (Zagreb, Hrvatska), Tomasz Mika (Poznanj, Poljska).
“U južnoslavenskim državama postoji bizaran odnos između jezične stvarnosti i službenog predočavanja te stvarnosti. Pomake u smjeru dokidanja tog bizarnog stanja čini Deklaracija o zajedničkom jeziku, čiji potpisnici su i Bogusław Zieliński i Danko Šipka” – izjavila je Snježana Kordić.