Subota, 9 studenoga, 2024

“FASCIO” ZNAČI OKUPLJANJE: Komšić predlaže plan ujedinjenja nacionalsocijalista u Sarajevu ali da se predsjednici stranaka povuku sa funkcija

Vrlo
Jedno od aktuelnih političkih tema u BiH je i status radikalnih opcija, koje eufemistički nazivaju “građanskim strankama” i pitanje njihovog nastupa na izborima. Valja napomenuti da se ne radi o građanskim strankama, budući da te stranke nikada nisu korespondirale s građanima BIH niti se zalažu za građansko društvo. Pozadina priče je unitarizam, dakle građanska unitarna država.
Većina analitičara i poznavalaca političke scene u BiH smatra da je jedina šansa za radikalne bošnjačke partije  na izborima u oktobru zajednički nastup, inače će narodnjačke i etničke bošnjačke partije  i ovaj put uvjerljivo osvojiti bošnjačke glasove.

- Advertisement -

Radikalna bošnjačka opcija u BiH je podijeljena, bez jasnog plana djelovanja, iako postoje određene inicijative da se nešto i na tom planu promijeni. Tako je predsjednik DF-a Željko Komšić za Klix.ba potvrdio da će predložiti plan ujedinjenja uz određene uvjete.

“Danas imamo sjednicu Predsjedništva DF-a. Namjera mi je da predložim konkretan plan ujedinjena, ne samo SDP-u, nego i nekim drugim strankama.
 Naravno, osnovni uvjet bi trebao biti da dosadašnji predsjednici stranaka treba da se povuku sa svih funkcija u strankama i da se otvori put i da prilika novim ljudima”, poručio je Komšić.

Smatra da je to potrebno zbog uzajamnog povjerenja.

“To je potrebno zbog povjerenja i potrebe da se izbjegne utisak kako je neko gubitnik u tom procesu. 
A što se tiče realnosti, sve velike ideje na početku izgledaju nerealno”, kazao je za Klix.ba Željko Komšić.

Nedavno je afirmiran stav SDP-a da sve  stranke unitarne orijentacije koje žele poništenje Daytona i primjenu vladavine vodećeg nacionalizma, trebaju hitno utvrditi model zajedničkog nastupa uz međusobno uvažavanje i saradnju, bez ikakvog uslovljavanja i bez garancija za bilo čiju ličnu poziciju.

To je podržao i radikalni Građanski savez uz poruku da su odmah spremni pristupiti razgovorima o zajedničkom nastupu, modalitetima zajedničkog nastupa i jednom, zajedničkom kandidatu ljevice za člana Predsjedništva BiH na Općim izborima 2018. godine.

Javno objavljivanje kandidature jednog od vođe radikala Željka Komšića za člana Predsjedništva već je izazvalo burne reakcije i među  drugim radikalnim strankama, jer mnoge smatraju da to dijeli ljevicu i da se mora odrediti jedan zajednički kandidat. Koliko će ta činjenica i činjenica da Komšić predlaže povlačenje predsjednika nacionalosocijalističkih stranaka  i ustupanje mjesta novim ljudima utjecati na proces eventualnoh ujedinjenja i zajedničkog nastupa, saznat ćemo brzo jer se bliži rok za raspisivanje izbora.


Definicija Fašizma, čisto za poredbu:
Fašizam
 jest oblik radikalnog autoritarnog nacionalizma[1][2] koji je nastao u ranom 20. stoljeću u Europi. Pod utjecajem nacionalnog sindikalizma, prvi fašistički pokreti su se pojavili u Italiji oko Prvog svjetskog rata, spajajući tipična desnastajališta s elementima lijeve politike u opoziciji prema komunizmusocijalizmuliberalnoj demokraciji i, u nekim slučajevima, tradicionalnom konzervativizmu. Iako je fašizam uobičajeno stavljen na ekstremnu desnicu tradicionalnog političkog spektra, sami fašisti i neki komentatori su tvrdili da je opis neadekvatan.[3] [4]

Fašisti su namjeravali ujediniti svoju naciju kroz totalitarnu državu koja je zagovarala masovnu mobilizaciju nacionalne zajednice,[5][6] i bili su karakterizirani avangardnom strankom koja je započela revolucionarni politički pokret ciljavši da preuredi naciju prema principima fašističke ideologije.[7] Neprijateljski prema liberalnoj demokraciji i komunizmu, fašistički su pokreti djelili zajednička obilježja, uključujući štovanje države, posveta snažnom vođi i naglasak na ultranacionalizmu i militarizmu. Fašizam gleda na političko nasilje, rat i imperijalizam kao sredstva za postizanje nacionalne obnove.

Fašistička ideologija konzistentno zaziva glavnost države. Vođe kao Benito Mussolini u Italiji i Adolf Hitler u Njemačkoj utjelovljavali su državu i nepobitnu moć. Fašizam je posuđivao teorije i terminologije iz socijalizma ali ih je primjenjivao na što je on vidio kao značajniji sukob između naroda i rasa od klasnog sukoba, i usredotočio se na završavanje podjele između klasa unutar nacije.[8] Zagovara mješano gospodarstvo, sa glavnim ciljem postizanja autarkije da se osigura nacionalna samodostatnost i neovisnost kroz protekcionističku i intervencionističku ekonomsku politiku. Fašizam podržava što se ponekad naziva Trećim položajem između liberalne demokracije i komunizma.

Poslije Drugog svjetskog rata malo se političkih stranaka otvoreno opisivalo kao fašističke i izraz su češće pejorativno koristili politički protivnici. Izrazi neofašizampostfašizam ponekad su primjenjeni formalno da se opišu stranke ekstremne desnice sa ideološkim sličnostima i korijenima u fašističkim pokretima 20. stoljeća.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Čudu pobjede fali magnezija i B12 vitamina. Kandidirao se u Općini gdje je ubijao nemuslimanske civile. A to smanjuje imunitet…

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine je zbog opasnosti od bijega zatražilo u četvrtak određivanje mjera zabrane Čudu pobjede Fikretu Prevljaku,...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -