Voditelj misije OESS-a u Bosni i Hercegovini Johnatan Moore optužio je u utorak vlasti u Republici Srpskoj da provode diskriminaciju nad Bošnjacima i krše međunarodne pravne norme onemogućujući pripadnicima tog naroda da svoj jezik zovu bosanskim i takav naziv koriste u javnim ispravama poput školskih svjedodžbi.
“Nije bosanski jezik neki izum nakon rata. To je nešto što postoji stoljećima”, kazao je Moore novinarima u Banjoj Luci.
Američki je diplomat kazao kao su mu nejasni razlozi zbog kojih je sadašnja vlada Republike Srpske prije dvije godine odlučila premenovati bosanski jezik u bošnjački i tako zabraniti Bošnjacima da svoj jezik zovu onako kako žele.
Bosanski jezik definiran je kao službeni ustavom BiH, baš kao i hrvatski i srpski, no u ustavu RS stoji odrednica o tome da su u tom entitetu službeni “jezik bošnjačkog, jezik hrvatskog i jezik srpskog naroda” pa su vlasti u Banjoj Luci izvele zaključak kako će se onda jezici zvati bošnjački, hrvatski i srpski.
Učenicima bošnjačke nacionalnosti u školama u RS-u nakon toga uskraćeno je pravo da im se u knjižice i svjedodžbe upisuje predmet pod nazivom bosanski jezik.
Predsjednik RS Milorad Dodik ranije ovog tjedna najavio je kako će na tome odlučno inzistirati.
“Nema bosanskog jezika i to je ono što je veoma jasno. Srpski jezik je jezik srpskog naroda, tako i bošnjački jezik može biti koji oni hoće, ali ono što mi ne možemo prihvatiti jest da se bosanski jezik tretira kao jezik koji će biti izučavan u školama u Republici Srpskoj i to se neće dogoditi”, kazao je Dodik za lokalne medije.
On je ranije poručio kako bi oni koji žele izučavati bosanski jezik to trebali učiniti “na drugoj strani”, sugerirajući kako bi Bošnjacima bilo najbolje odseliti se iz RS-a.
Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić optužio je Dodika da ovakvim postupcima pokušava umjetno izazvati sukobe koji su potpuno suvišni jer je bosanski jezik jasna ustavna kategorija i nitko je ne može osporiti.
“Svi koji pokušavaju to zabraniti i osporiti neće uspjeti. Bilo je i prije pokušaja puno većih i jačih da to urade, pa nisu uspjeli”, kazao je Zvizdić.
Mediji u BiH objavili su kako zbog eskalacije ovog probema član Predsjendištva BiH Bakir Izetbegović priprema tužbu protiv vlasti RS Ustavnom sudu BiH zbog kršenja prava Bošnjaka na uporabu svog jezika.
Voditelj misije OESS-a Moore u utorak je kazao kako je sa stajališta međunarodno priznatih pravnih normi diskriminacija uskraćivati bilo kome da svoj jezik naziva kako želi.
“Bošnjaci kažu da je njihov jezik bosanski. To je međunarodno načelo i to načelo branimo”, kazao je Moore.
Dnevnik.ba