Subota, 23 studenoga, 2024

ZNAČAJNO POSTIGNUĆE ZNANSTVENICI NAŠLI ZAMJENSKI SUNČEV SUSTAV? Otkrili 7 egzoplaneta velikih kao Zemlja, 3 u potencijalno naseljivoj zoni, na nekima možda ima i života

Vrlo
- Advertisement -

Međunarodna skupina znanstvenika otkrila je sustav od sedam egzoplaneta velikih kao naša Zemlja. Tom otkriću, objavljenom u vodećem svjetskom znanstvenom časopisu Nature, bila je posvećena i današnja konferencija za medije američke svemirske agencije NASA.

Koristeći svemirske i teleskope na Zemlji, znanstvenici su otkrili sedam egzoplaneta kako prolaze ispred njihove matične zvijezde poznate po imenu TRAPPIST-1. Riječ je o zvijezdi koja je od nas udaljena samo 40 svjetlosnih godina, a nalazi se u sazviježđu Vodenjaka. TRAPPIST 1 jest tzv. ultrahladni patuljak: to je zvijezda koja ima samo osam posto Sunčeve mase, tek je malo veća od Jupitera te mnogo hladnija i crvenija od Sunca. Tri od sedam netom otkrivenih planeta nalaze se u potencijalno naseljivoj zoni i mogli bi na svojoj površini imati oceane s vodom, što povećava mogućnost nastanka života u tom zvjezdanom sustavu.

Otkriće je predstavilo petero znanstvenika koji su sudjelovali u projektu: Thomas Zurbuchen, Michael Gillon, Sean Carey, Sara Seager i Nikole Lewis.

‘Svaki dan mijenjamo ljudske živote. Tri od sedam otkrivenih planeta mogli imati vodu na površini i uz prave atmosferske uvjete mogli bi biti naseljivi. Ovo je prvo takvo otkriće. Ovo je velik korak prema pronalasku odgovara na pitanje koje je intrigiralo mnoge – jesmo li sami u svemiru? Jako sam uzbuđen zbog toga’, rekao je Zurbuchen i dodao da je površina planeta vjerojatno puno ljepša nego što su je oni prikazali na ilustracijama.

Gillon je dodao da se s jednog planeta pruža prekrasan pogled na druge planete, i to ne samo kao na svjetlosne točkice, nego otprilike kao što mi sa Zemlje vidimo Mjesec. Lewis je iznosila podatke o atmosferi koje su dosad mogli saznati, a na pitanje koliko bismo dugo trebali putovati do tamo, rekla je: ‘Kad bismo mogli putovati brzinom svjetlosti, trebalo bi nam 39 godina, no raketom bi nam trebalo preko 40 milijuna godina…’ Carey je ovo nazvao najuzbudljivijim otkrićem ikad.

Zlatna era otkrića

– To je nevjerojatan planetarni sustav: ne samo zato što smo otkrili tako puno planeta nego i zato što su svi iznenađujuće svojom veličinom slični Zemlji – izjavio je voditelj studije Michael Gillon iz Instituta STAR Sveučilišta Liege u Belgiji.

Gillon i njegovi kolege već su u svibnju 2016. godine u Natureu objavili otkriće ultrahladnog patuljka TRAPPIST 1 i tri egzopalenta oko njega. Pritom su koristili belgijski teleskop TRAPPIST (Transiting Planets and PlanetesImals Small Telescope) koji se nalazi u opservatoriju Južnog europskog opservatorija (ESO) u La Silli u Čileu. No, tragom toga otkrića nastavili su opservacije i pomoću VLT-a (Very Large Teleskope), najvećeg optičkog teleskopa u svijetu koji se nalazi u ESO-ovu opservatoriju u Parnalu u Čileu. Pridružili su im se i kolege iz NASA-e koji su pridodali opservacije do kojih se došlo pomoću svemirskog teleskopa Spitzer (radi u infracrvenom dijelu spektra). Tako je naposljetku potvrđeno otkriće sedam planeta oko ultrahladnog patuljka; TRAPPIST-1 b, c, d, e, f, g i h.

– Pitanje života u svemiru statističko je pitanje. Dosad smo o vjerojatnosti života u svemiru mogli samo nagađati. Ipak, danas živimo u razdoblju kada zahvaljujući brzom tehnološkom napretku, razvoju sve osjetljivijih instrumenata i metoda analize podataka, o ovakvim pitanjima više ne moramo samo nagađati.

Mogućnost života

Otkriće čak triju planeta u habitabilnoj zoni ovog ultrahladnog patuljka u našem susjedstvu, osim što je samo po sebi vrlo atraktivno i tehnološki zahtjevno otkriće, vrlo je važno i sa statističkog aspekta, s ciljem odgovora na pitanje vjerojatnosti života u svemiru – rekao je Stefan Cikota, doktorand astrofizike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu.

Najbliži Zemlji

Od 1995. godine, kada su Didier Queloz i Michel Mayor sa Sveučilišta u Ženevi otkrili prvi planet izvan Sunčeva sustava, do danas je potvrđeno otkriće više od 3500 egzoplaneta. Iako većinu dosad otkrivenih egzoplaneta čine plinoviti divovi poput Jupitera, posljednjih je godina otkriveno i nekoliko desetaka onih koji su slični Zemlji. Krajem kolovoza prošle godine veliko uzbuđenje izazvalo je otkriće egzoplaneta Proxima b, najbližeg nam dosad otkrivenog “Zemljinog blizanca”. Proxima b je stjenovito svemirskom tijelo oko 1,3 puta veće od Zemlje, a kruži oko zvijezde Proxima Centauri koja je od nas udaljena samo 4,2 svjetlosne godine.

Jutarnji.hr
- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Čović at HDZ BiH Retreat: Progress in Growth Plan Is Evident, Constitutiveness Remains the Foundation of BiH

  The Croatian Democratic Union of Bosnia and Herzegovina (HDZ BiH) held its regular retreat in Mostar, where party officials...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -