Što bi prosječan hercegovački il bosanski čovjek imao pravo uvida u stanje na vlastitom računu? Nije njegovo da puno ćiri u svoj račun. Tako su naime odlučile neke od stranih banaka u BIH. Doduše i nemamo drugih nego su sve strane. Prema odluci kolonijalne uprave, naime, oni doista planiraju prestati sa slanjem papirnatih izvadaka stanja računa korisnicima bankarskih usluga, čitaj – građana koje te banke gule. Bankomat mafija je tako skontala da će ubuduće svaki did i baba, koji požele vidjeti stanje na računu, i je li im sjela njemačka penzija, morati upaliti svoj android, ili se spojiti na računalo, te tamo na svom mailu, pogledati mjesečni izvadak. Ukoliko nakon 15 puta pod onolikom dioptrijom uspješno ukucaju PIN u priloženi token, koji će morati dodatno platiti. Isusatikrista!
U zemlji u kojoj postoji još znatan broj potpuno nepismenih ljudi, bankarski sektor skontao je da bi se uštediti moglo tako, da se milijune potpuno informatički nepismenih , poštedi prava na informaciju, o tome koliko im je stanje po računu. Doduše u pravu su. Njihov profit je dakako i naš interes. Jer zadovoljan bankar manje će nas kamatariti pa ćemo i mi biti sretniji.
Pruski vojvoda, Otto von Bismarck , za balkanske narode govorio je da to nisu narodi nego ovcokradice. U pravu su direktori austrijskih banaka, njegovi potomci, moderni vladari nad našim ovcokradskim glavama. Što bi oni nama, ovcokradicama dostavljali izvješće kao što to moraju činiti većini svojih građana u EU?
U EU naime upravo jača kampanja „Keep me posted EU“ i ona promovira upravo ovo. Zadržavanje pismenog informiranja. A u BIH se ovoj kampanj pridružila tek HP Mostar.
– Sve više računa, izvješća i drugih dokumenata umjesto u papirnom obliku stiže nam putem e-maila i raznih elektronskih dokumenata. Najčešće pod krinkom zaštite okoliša koja se spominje kao jedan od razloga za prelazak na elektronsko slanje dokumenata.
Upitajmo se je li to baš tako?
Koliko stabala smo spasili da ne budu posječena ako smo se odrekli papirnate komunikacije? Koliko novih stabala su posadile tvrtke koje komuniciraju samo elektronskim putem? Jesu li vam te iste tvrtke spomenule da postoji EE otpad (električni i elektronski uređaji i oprema) i kako ga zbrinjavaju?
Kampanju „Keep me posted EU“, koja je započela u Velikoj Britaniji i proširila se širom Europe, podržava i Hrvatska pošta Mostar”, navodi se u priopćenju.
U HP Mostar posebno ističu da kampanja nije „anti-elektronska“ nego poziv svim pružateljima usluga da svojim korisnicima omoguće pravo na izbor primanja informacija kroz papirnu korespondenciju kao standardnu ponudu. Istraživanja pokazuju da računi koji se dostavljaju poštom nude bolju evidenciju, razumljiviji su, lakše se provjeravaju i pružaju veću sigurnost.
– Korisnici nisu izloženi internetskim prijevarama niti mogućnosti zlouporabe kreditnih kartica i drugih podataka. Pravo izbora načina na koji će biti informirani treba postojati, a pristup temeljnim bankovnim uslugama i tradicionalnim metodama plaćanja mora postati univerzalno pravo. Bez dodatnih naplata usluga i poteškoća ako žele korespondenciju u pisanom obliku, a pogotovo ne smiju biti izloženi prekidu slanja papirnih dokumenata bez traženja prethodnog pristanka.
Također, korištenje isključivo elektronske pošte za obavještavanje korisnika može se nazvati diskriminacijom za više skupina u društvu. Starije osobe, osobe s invaliditetom te osobe s malim primanjima uskraćene su za brojne usluge i izložene izolaciji zbog komuniciranja samo elektronskim putem. S određenim pravima i uslugama nisu upoznati jer ne koriste elektronsku poštu. Istraživanja pokazuju da 21% posto europskih kućanstava nema pristup internetu, a taj postotak u BiH je i veći.
Papirnato ili elektronski? Imamo li pravo na izbor? HP Mostar daje pravo građanima da izaberu način na koji će se informirati i podržava kampanju „Keep me posted EU“, priopćeno je iz HP Mostar.