Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH odbilo je jučer razmatrati odluku o poništenju izbora u Stocu smatrajući kako se prije toga moraju utvrditi sve okolnosti je li na svim biračkim mjestima došlo do prekida izbornog procesa, ističući kako je potrebno pričekati izvješća policije i Tužiteljstva glede nasilja, kao i procjenu postoje li sigurnosni uvjeti za ponovno održavanje izbora, piše Večernji list BiH.
Šest mjeseci zatvora
Za takvu odluku glasovali su hrvatski i srpski članovi SIP-a, dok su bošnjački bili za poništavanje izbora pod svaku cijenu bez prethodnog pribavljanja izvješća policije o nasilju iza kojega, prema policijskom izvješću dostavljenom županijskom hercegovačko-neretvanskom Tužiteljstvu, stoji Inicijativa za Stolac koja okuplja bošnjačke stranke SDA, SDP BiH i SBB na čelu s kandidatom za načelnika Salmirom Kaplanom.
“Očekujemo izvješća policije i pravosudnih institucija i imat ćemo ih u vidu glede donošenja odluka vezanih uz organiziranje izbornog procesa. Bez toga teško je očekivati da se donese odluka o raspisivanju novih izbora”, rekao je član SIP-a Vlado Rogić upitan kako će tretirati situaciju ako se utvrdi da su pojedini kandidati sudjelovali u teškom nasilju i izgredima.
“Izborni zakon jasno propisuje kako osoba koja je osuđena na šest mjeseci zatvora i dulje ne može obnašati više izabranu dužnost načelnika ili člana općinskog vijeća”, objasnio je Rogić i dodao kako bi se u tome slučaju izbori morali ponoviti.
“Kako bi se donijela odluka o poništavanju izbora, mora se jasno utvrditi na kojim je biračkim mjestima izborni proces okončan, a na kojima pak nije”, objasnio je Rogić dodajući da postoje informacije kako je na pojedinim biračkim mjestima cijeli proces okončan bez problema.
“Druga je stvar što su politički subjekti, promatrači i drugi akteri u izbornom procesu uputili brojne žalbe na rad izborne administracije, pojedinih kandidata. Ja sam uvjeren kako treba prethodno prvo razmotriti te navode s obzirom na to da nije isključena mogućnost da pojedini kandidati budu uklonjeni s biračkih listi”, dodalo je Rogić. I treću najvažniju stvar zbog koje su hrvatski i srpski članovi SIP-a zatražili detaljni očevid u cijelom slučaju je najava policije kako je kazneno prijavljeno 27 osoba, od kojih su pojedini i članovi političkih stranaka i sudionici su u izbornom procesu. Zbog opreza kako se više u Stocu ne bi ponovili izgredi zatraženo je i da se dostavljaju izvješća policijskih agencija o stanju sigurnosti.
Stanje sigurnosti
Kako se doznaje, bošnjački članovi SIP-a na čelu s Ahmetom Šantićem nastojali su što prije donijeti odluku o poništavanju izbora od kada protječe automatski rok od 14 dana za održavanje novih izbora kako bi se ostavio što kraći prostor za policiju i Tužiteljstvo da pokrenu postupak protiv odgovornih osoba. U policijskoj prijavi dostavljenoj Tužiteljstvu HNŽ-a kao ključna osoba koja stoji iza nedjeljnog nasilja spominje se kandidat SDA za načelnika općine Salmir Kaplan koji je pretukao dva dužnosnika Općinskog izbornog povjerenstva, a njegovi sljedbenici su otuđili izborni materijal i zaustavili izborni proces u Stocu, što je nezabilježen slučaj u poslijeratnoj povijesti BiH. Doznaje se i kako izvješće o izborima u Stocu ne navodi ni jedan u javnost iznesen alibi za nasilje, od glasovanja mrtvih osoba, do glasovanja s hrvatskim dokumentima.
VL Zoran Krešić
Vrlo
- Advertisement -
- Advertisement -
Login
14.7K Mišljenja
Najstariji
wpDiscuz
More Articles Like This
- Advertisement -