SREBRENICA, BANJALUKA – Koncept dvije škole pod jednim krovom već nekoliko godina se u izvještajima Europske komisije o napretku BiH ističe kao ključni problem u obrazovanju. Upozorilo je na ovo u petak Ministarstvo prosvjete i kulture RS, odgovarajući na najavu ove mogućnosti od strane roditelja bošnjačke djece u Srebrenici, jer ne uče “bosanski” već bošnjački jezik.
Ista zapažanja, kako navode iz resornog ministarstva, iznosi i UN Komitet za ukidanje rasne diskriminacije, koji zahtijeva od BiH da što je prije moguće okonča segregaciju u javnim školama.
“To znači da se ukinu jednonacionalne škole i škole koje imaju strukturu poznatu kao dvije škole pod jednim krovom”, kažu iz Ministarstva prosvjete, uz napomenu da su zakonski omogućili i osigurali ista prava svim učenicima i da nema potrebe za tim. Ćamil Duraković, načelnik općine Srebrenica, izjavio je za “Nezavisne” da je prije svega kao roditelj u potpunosti uz obespravljene sugrađane i djecu, te stručnjake Europske komisije o napretku i UN Odbor moli da se pozabave pitanjem uzroka najave dvije škole pod jednim krovom u Srebrenici .
“Nisu djeca i roditelji odgovorni. Neka im se objasni kako se do prije četiri godine ‘bosanski’ jezik učio i pisao u ovdašnjim školama, a onda je netko, unatoč sve većem broju učenika bošnjačke nacionalnosti, odlučio da ga zove drugačije? Tko to ima pravo da ruši sve što su ovi ljudi ovdje, zajedno, za primjer svima gradili desetljećima poslije rata? Ovo je politizacija elementarnog ljudskog prava i politička odgovornost, pa ako je u to ime neko spreman ići ovako daleko, mora znati da će snositi i konsekvence ” , napomenuo je Duraković za “Nezavisne”.
U školama u RS svi nastavnici i učenici mogu koristiti bilo koji od jezika konstitutivnih naroda, tvrde u Ministarstvu, a jezik hrvatskog naroda je ustavna kategorija iz članka sedam Ustava RS, dok je Ustavni sud BiH potvrdio da ta odrednica nije u suprotnosti s Ustavom BiH.
“Također je sudski utvrđeno da Bošnjaci, kao i Srbi imaju pravo da svoj jezik zovu kako oni hoće, odnosno da ja nemam pravo odlučiti da se srpska jezik ne zove tako, već Srbi, pa bi isto trebalo biti i sa Bošnjacima. Elementarno je pravo Bošnjaka da jezik zovu ‘bosanskim’ i nema kompromisa ako teži drugačijem rješenju “, naglasio je Duraković, dodajući da je ova situacija dovela do toga da učenici ne mogu upisati srednju školu u FBiH jer bošnjački jezik ne poznaje taj sustav obrazovanja. Ramiz Salkić, potpredsjednik RS, smatra da je situacija u kojoj se nalaze učenici i roditelji Bošnjaci atak na Daytonski sporazum i proces povratka.
Po đačke knjižice ovog tjedna neće doći učenici, odnosno roditelji djece bošnjačke nacionalnosti u Srebrenici, Konjević Polju, Bratuncu, Zvorniku …
Najavili su tužbu resornog entitetskog ministarstva i od rujna masovni bojkot nastave. Osnivanje posebne škole u Srebrenici dovelo bi u pitanje opstanak postojeće jer je u njoj 68 posto učenika bošnjačke nacionalnosti, zbog čega je predložena mogućnost dvije škole pod jednim krovom.