Belgijski javni tužitelj Frederic Van Leeuw dao je na konferenciji za novinare do sada najopširniju kronologiju napada na Bruxelles i napomenuo da ipak za sada ne mogu potvrditi identitet trećeg napadača, koji je u bijegu. Prema posljednjim brojkama, u jučerašnjem terorističkom napadu u Bruxellesu najmanje su 32 osobe poginule a ranjeno ih je 260, od kojih su neki u kritičnom stanju i mogli bi podleći ranama.
‘U 7 sati i 58 minuta eksplodirala je prva bomba na aerodromu, a niti minutu kasnije uslijedila je druga eksplozija u metrou. Dvojica napadača su mrtvi, a najmanje jedan je u bijegu’, rekao je na konferenciji za novinare Belgijski javni tužitelj Frederic Van Leeuw.
Treći, najveći paket s eksplozivom na sreću nije eksplodirao, a policija ga je naknadno uspješno deaktivirala.
Poginule su najmanje 32 osobe, a 260 je ranjeno. Za neke se očekuje da bi mogli podleći ranama.
Poginuli napadači identificirani su kao braća Ibrahim el-Bakravi (30) koji je napao zračnu luku Zaventem i Khalid el-Bakravi (27) koji se raznio na stanici Maelbeek.
Identificirani su zahvaljujući otiscima prstiju, a policija je do adrese u četvrti Schaerbeek, odakle su braća krenula u napad, došla zahvaljujući taksistu koji je u utorak dovezao teroriste u zračnu luku.
On je istražiteljima ispričao da su teroristi bili ljuti kada su shvatili da njihovih svih pet kofera neće moći stati u automobil i da su odbili njegovu pomoć kada su s četiri torbe stigli na aerodrom.
Policajci su jednom stanu na toj adresi pronašli 15 kilograma eksploziva, detonatore i kofer napunjen čavlima, a u kanti za smeće na ulici računalo u kojem je oporuke Ibrahima El Bakravija.
Pronađen je i laptop na kojem su navodno zabilježene posljednje riječi jednog od bombaša.
‘Ne znam što da radim. U bijegu sam, policija me svugdje traži. Ako se predam, završit ću iza rešetaka”, napisao je u poruci Ibrahim el-Bakravi.
Jedan od njih, Kalid, unajmio je pod lažnim imenom stan u općini Forest, iz kojeg je prije nekoliko dana pucano na policiju kada je došla obaviti pretres. Kalid je navodno unajmio i skrovište u gradu Charleroi, u kojem su pripremani teroristički napadi u Parizu, 13. studenoga prošle godine.
Ovo otkriće govori o izravnoj vezi pariških atentata s napadima u Bruxellesu, kao i s pucnjavom u Forestu koja je prethodila uhićenju Salaha Abdeslama, jednog od sudionika napada u Parizu.
Niti jedan od braće bombaša do sada nije bio povezivan s terorizmom.
Nakon što je su belgijski mediji objavili kako je tamošnja policija uhitila Najima Laachraouija, dogodio se obrat. Čini se kako uhićeni čovjek ipak nije Laachraoui, čovjek je policija osumnjičila da je organizator napada na Bruxelles.
Laachraouia se sumnjiči za napad u Bruxellesu, a navodi se da njegov DNA pronađen i u kućama u kojima su se skrivali napadači na Pariz prošle godine.
Prema prvim navodima, upravo je Laachraoui uhićen u Bruxelleskoj četvrti Anderlecht, no pojavile su se nove informacije koje govore da je došlo do ‘zamijene identiteta’, te da je uhićen pogrešan čovjek, kojem se ne navodi identitet.
Prema navodima očevidaca, policija je u racijama privela dvije žene u Bruxellesa, a uz pomoć komunalne službe uklonjena su dva vozila s ulice Busselenbergstraat u četvrti Anderlecht.
Dvojica bombaša samoubojica koji su aktivirali eksploziv u bruxelleskoj zračnoj luci identificirani su ranije i riječ je o braći El Bakravi, koja su od prije poznata policiji, javlja belgijska frankofona televizija RTBF pozivajući se na policijske izvore. Međutim, ta informacija još nije službeno potvrđena. Braća Khalid i Brahim El Bakravi otprije su poznata policiji, ali zbog kriminala, a ne terorizma
Braća EL Bakravi su prema tim informacijama dvojica muškaraca odjevena u crno koji se vide na snimci sigurnosnih kamera u bruxelleskoj zračnoj luci prije eksplozija. Treći muškarac u bijeloj jakni i sa šeširom na glavi, koji je u bijegu, navodno je Nadžim Bakravi, 24-godišnjak koji je sudjelovao u terorističkim napadima u Parizu u studenome prošle godine.
Jedan od braće Kalid unajmio je pod lažnim imenom stanu u općini Forest, iz kojeg je prije nekoliko dana pucano na policiju kada je došla obaviti pretres. Khalid je navodno unajmio i skrovište u gradu Charleroi, u kojem su pripremani teroristički napadi u Parizu, 13. studenoga prošle godine.
Ovo otkriće, ako bude potvrđeno, govori o izravnoj vezi pariških atentata s napadima u Bruxellesu, kao i s pucnjavom u Forestu koja je prethodila uhićenju Salaha Abdeslama, jednog od sudionika napada u Parizu.
Policija je tražila braću i prije napada zbog sumnje da su unajmili stanove/kuće u kojima se skrivala ekipa terorista koji su počinili napad u Parizu, a braća su osim toga imala i kriminalni dosje.
Podsjetimo, na snimci sa sigurnosnih kamera u bruxelleskoj zračnoj luci vide se trojica muškaraca kako guraju kolica za prtljagu. Dvojica od njih odjevena su u crno i na lijevoj ruci imaju rukavicu, u kojoj je vjerojatno detonator za eksploziv koji se nalazio u koferima ispred njih. Pretpostavlja se da su ta dvojica bombaši samoubojice. Treći muškarac u bijeloj jakni i sa šeširom na glavi je u bijegu i za njim se aktivno traga.
Trojica osumnjičenih stigla su taksijem na aerodrom s bombama u koferu. ‘Stigli su taksijem s koferima u kojima su bile bombe. Kofere su stavili na kolica. Prve dvije bombe su eksplodirale’, izjavio je gradonačelnik Zaventema Francis Vermeiren. ‘Treći je također stavio kofer na kolica, ali mora da se uspaničio, bomba nije eksplodirala’, dodao je Vermeiren.
Na snimkama sigurnosnih kamera vidi se kako se jedan od osumnjičenih udaljio od kolica i dao u bijeg. Policija je uspjela pronaći taksista koji ih je dovezao u zračnu luku, što im je omogućilo da saznaju adresu odakle su krenuli.
Policija je odmah krenula u pretrese u četvrti oko željezničkog kolodvora u bruxelleskoj općini Schaerbeek i pronašla eksplozivnu napravu, napunjenu, između ostaloga, čavlima, te kemijske proizvode za izradu bombe kao i zastavu Islamske države.
Prema zadnjim podacima objavljenim u srijedu ujutro, koji su još uvijek privremeni, u dva teroristička napada, u zračnoj luci Zaventem i postaji podzemne željeznice Maelbeek, poginula je 31 osoba, a ranjenih je oko 250. To su podaci iz ureda belgijske ministrice zdravlja Maggie De Block.