Na 35. sjednici Gradskog vijeća Grada Sarajeva, u okviru točke dnevnog reda, Vijećnička pitanja i inicijative, gradski vijećnik Miro Lazović, zamjenik predsjedavajućeg Gradskog vijeća, uputio je inicijativu da pokojni američki diplomat Richard Holbrooke dobije adekvatno spomen obilježje, čime bi se odalo priznanje za njegov nesebičan angažman tijekom agresije na Bosnu i Hercegovinu u postizanju Daytonskog mirovnog sporazuma, kojim je uspostavljen mir u BiH.
Inicijativu su podržali gradski vijećnici i time je postala inicijativa Gradskog vijeća, navedeno je u saopćenju za javnost.
Holbrooke je doista bi ključni američki diplomat na Balkanu ključnih godina rata. Njegove izjave Tuđmanu i Izetbegoviću i danas se citiraju.
hr.wikipedia : Kao mirovni posrednik nije se proslavio. Mir u BiH postignut je dok je on bio posrednik, no mir nikako nije bio njegova zasluga, nego hrvatsko-bošnjačko vojno i političko savezništvo i suradnja. No potonji nisu imali sreće s Holbrookeom, jer je mir u BiH prema njegovom projektu bio na njihovu štetu, osobito na račun Hrvata.
Dok je bio mirovnim posrednikom u BiH, nije dopuštao Hrvatima i Bošnjacima osloboditi cijelu BiH, jer mu je rušilo njegovu koncepciju po kojoj je Republika Srpska trebala dobiti 49%, a prvotno je čak htio da poražene (veliko)srpske snage dobiju 51%, unatoč tome što je taj projekt Republike Srpske narastao na genocidu nad bh. Hrvatima i bh. Bošnjacima i otimačini njihove zemlje. Otvoreno se prijetio Hrvatima (Franji Tuđmanu) i Bošnjacima (gen. Rasimu Deliću[2]) NATO-vim udarima ako dirnu Banju Luku (a poslije je u memoarima napisao da je to grješka Franje Tuđmana) i krenu u daljnje operacije oslobađanja BiH. Osobito se protivio ulasku hrvatskih snaga u Banju Luku. Prijetio je NATO-vim udarima na Hrvatsku. Holbrooke je bio taj koji je ustrajao na uporabi naziva “Republika Srpska”, stvorivši tako državu u državi. Bio je izričit protivnik trećeg, hrvatskog entiteta. Hrvatsku je stranu nastojao zakinuti na svakom mjestu, ne samo u BiH. Njegovi vlastiti memoari svjedoče kako se bijesno protivio reintegraciji Hrvatskog Podunavlja kad je to tražio hrv. predsjednik Tuđman, jer da će mu to “srušiti čitav njegov (Holbrookeov) projekt”.[3]