Brojni svjetski dužnosnici pozvali su na smirivanje situacije u strahu od mogućeg novog konflikta na Bliskom istoku, regiji koju su u proteklim godinama pogodili brojni sukobi i humanitarne krize. U razgovoru za CNN pojedini analitičari upozoravaju da za odluku Saudijaca o prekidu diplomatskih odnosa postoji više razloga, te da se to nije dogodilo samo zbog dešavanja iz proteklih dana i paljenja ambasade ove zemlje u Teheranu.
“Diplomatski razdor između dvije zemlje lako se može oteti kontroli. U narednih nekoliko mjeseci situacija bi mogla postati opasna po cijelu regiju, jer su šiitski Iran i sunitska Saudijska Arabija dvije najmoćnije zemlje na tom prostoru “, rekao je Fawaz Gerges, profesor bliskoistočnih studija na londonskoj Školi za ekonomiju. Gerges je upozorio da trenutno traje svojevrsni hladni rat između Saudijske Arabije i Irana.”
To je rat za moć i utjecaj “, kazao je Gerges te dodao kako se obje države pokušavaju predstaviti kao žrtve. Napetosti između ovih zemalja u razgovoru za CNN komentirao je i general Mark Hertling. On je izrazio bojazan da bi moglo doći do otvorenog rata između Irana i Saudijske Arabije. Profesor na Sveučilištu na Floridi Mohsen M. Milani istaknuo je da postoji više razloga za tenzije između dviju zemalja.
“Radi se o dugogodišnjim rivalima i prirodnim neprijateljima. Ove zemlje se dugo natječu u proizvodnji nafte i tome tko će bolje obraniti sunite, odnosno šiite “, rekao je Milani. Vanjskopolitički analitičar Ian Bremmer navodi i da vlasti dvije zemlje ulaze u verbalni konflikt kako bi zaštitile svoje političke pozicije.” Saudijska Arabija je suočena s velikim padom cijena nafte i borbom unutar kraljevske obitelji za prestolonasljednika. S druge strane, Iran želi blokirati reformiste i utjecaj Zapada u zemlji. Zato vlasti obje zemlje profitiraju u ovom slučaju i zato je ovaj konflikt iznimno opasan po regiju “, rekao je Bremmer.