Srijeda, 13 studenoga, 2024

EKOLOŠKA NAKNADA Uvodi se ekološka naknada za odlaganje otpada u FBiH

Vrlo
- Advertisement -


Sve općine i gradovi u Federaciji BiH morat će u sljedećem periodu utemeljiti službu za zaštitu okoliša. Zadatak službe je prikupljanje podataka i informacija o otpadu na području općine i grada.
Izrada općinskih i gradskih planova upravljanja otpadom vrši se u suradnji s lokalnim institucijama, poslovnim zainteresiranim grupama i udruženjima za okoliš. Sve su ovo mjere koje oba entiteta u BiH moraju provesti zbog ugovora koji su prije nekoliko godina potpisali s delegacijom EU u BiH, koji su programom PHARE financirali izradu strategije upravljanja otpadom u BiH.
Strategijom je prvi put u cijelosti sagledan problem upravljanja otpadom u cijeloj BiH i predložen je regionalni pristup rješenju odlaganja otpada. Općine će morati izraditi planove za upravljanje otpadom koji će, kako piše u strategiji, obuhvatiti: “vrstu, količinu i porijeklo otpada koji se proizvodi i koji se treba tretirati ili odložiti; ciljeve upravljanja otpadom; opće tehničke zahtjeve za upravljanja otpadom i uređaje unutar područja na kojim se nalaze; raspoloživ i podesan tretman i mjesta odlaganja i uređaje unutar određenog teritorija”. U budućnosti bi se, kao i u zemljama članicama EU, otpad razdvajao na različite vrste kao što je opasni otpad, tekući, ambalažni…
Kantoni u svojim planovima moraju što hitnije definirati aktivnosti na uspostavi i radu integralnog sustava upravljanja otpadom u razdoblju od sljedećih 20 godina.
Navedenu strategiju Vlada Federacije BiH morala je provesti do 2017. godine, ali je tražila odgodu zbog nemogućnosti realizacije. No, u budućnosti će svi nivoi vlasti morati požuriti s primjenom strategije ako se žele poštovati pravila i propisi koje je donio EU. Proizvođač ili vlasnik otpada snosi sve troškove prevencije, tretmana i odlaganja otpada, uključujući brigu nakon upotrebe i nadgledanje.
On je financijski odgovoran za preventivne i sanacijske mjere zbog šteta za okoliš koje je prouzročio ili postoji.
Uvode se ekološke naknade u cilju etabliranja regionalnih centara za upravljanje otpadom i drugih postrojenja za odlaganje otpada. Predlaže se uvođenje ekološke naknade koja se dodaje cijeni odlaganja, a čija se sredstva trebaju namjenski trošiti na razvoj lokalne zajednice i unaprjeđenje kvalitete života.
Sredstva se ulažu u izgradnju i rekonstrukciju kulturnih, obrazovnih i rekreacijskih sadržaja i zajedničke infrastrukture.
Postojeća praksa postupanja s otpadom u BiH je vrlo loša, a stupanj prevencije, selektivnog odlaganja, reciklaže i ponovne upotrebe je vrlo nizak. Najveći dio otpada se odlaže na neuređena odlagališta bez primjene ikakvih sanitarnih tehnoloških mjera odlaganja. Stoga, odlaganje otpada u BiH trenutno predstavlja značajan ekološki, sanitarni, urbanistički, građevinski i hidrološki problem.
Razvojem regionalnih odlagališta i uvođenjem strožih kazni problem bi se donekle sanirao.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Luče, maskota Jubileja 2025., apsolutni je hit među katolicima no pojavljuju se kritičari…

Krajem listopada Vatikan je predstavio Luce, maskotu za Jubilej 2025., čije ime na talijanskom jeziku znači svjetlo. Na prvi...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -