SARAJEVO – Nakon više od tri godine idućeg mjeseca nastavlja se ostavinska rasprava o imovini bivše Jugoslavije – u Skoplju će biti održan sastanak Zajedničkog odbora za podjelu diplomatsko-konzularnih predstavništava u svijetu čiji su članovi predstavnici država nastalih raspadom bivše SFRJ. Posljednji sastanak Odbora održan je u Zagrebu 2012. i tada je najavljeno da će sljedeći biti održan godinu kasnije u Sarajevu, ali je na zahtjev Srbije odgođen.
Uknjižene nekretnine
Od ukupno 173 nekretnine, do sada su državama nastalim raspadom bivše Jugoslavije podijeljene 72. Očekuje se da se na sastanku u Skoplju postigne dogovor o raspodjeli preostale 51 nekretnine čija je ukupna vrijednost oko 110 milijuna dolara.
Tko će predstavljati BiH u Zajedničkom odboru za sukcesiju, u ovom trenutku nije poznato jer ga Vijeće ministara tek treba imenovati. Do sada je to bio Zlatko Lagumdžija, bivši ministar vanjskih poslova.
Među najvrjednijim objektima koje tek treba podijeliti su zgrade veleposlanstva i rezidencije bivše Jugoslavije u Tokiju procijenjene na 16 milijuna dolara, zatim zgrada u New Yorku čija je vrijednost 11,8 milijuna dolara, zgrada u Bruxellesu od 3,5 milijuna dolara, a ona u Stockholmu vrijedna je 5,3 milijuna dolara. Također treba podijeliti imovinu bivše Jugoslavije u Švicarskoj vrijednu 7,7 milijuna dolara. Već ima najava da će biti postignut dogovor da se nekretnine u Gvajani, Boliviji, Zimbabveu i Kongu prodaju i da se novac podijeli.
Na sastanku Zajedničkog odbora održanog 2012. godine dogovoreno je da se prodaju rezidencija u New Yorku i zgrada u kojoj je bilo veleposlanstvo bivše Jugoslavije u njemačkom Bonnu i da se novac podijeli.
Bosna i Hercegovina je u državno vlasništvo uknjižila neke od objekata koje je ranije dobila – rezidenciju u Mađarskoj i zgrade veleposlanstava bivše Jugoslavije u Ottawi, Oslu i Londonu. U tijeku je proces uknjiženja nekretnina u Beču i Madridu. Srbija je obvezana BiH ustupiti zgradu u glavnom kenijskom gradu Nairobiju vrijednu 1,6 milijuna dolara.
Zemljište u Ankari
Vijeće ministara prihvatilo je 30. prosinca prošle godine ponudu koju je poslao Enrique Lorenzo za kuću u Washingtonu koju je BiH dobila sukcesijom, veličine 270 četvornih metara s tri spavaće sobe i tri kupaonice. Tada je odlučeno da se proda za 650.000 dolara što je dobra cijena kada se zna da kuća godinama nije održavana i da je u jako lošem stanju.
Primopredaja imovine koja je BiH pripala u glavnom turskom gradu Ankari još nije završena jer se čeka razgraničenje zemljišta na kojem se nalazi, a na kojem su i objekti koji su pripali Srbiji.
Zgradu veleposlanstva bivše Jugoslavije u Alžiru, čija je vrijednost 600.000 dolara, odlukom o sukcesiji dijele BiH i Slovenija. BiH treba dobiti oko 330.000 dolara za rezidenciju u Kairu koja je dodijeljena Srbiji uz obvezu da obešteti našu zemlju.
U dosadašnjoj podjeli imovine Srbija je dobila 30 veleposlanstava, rezidencija i stanova, Hrvatska 18, Slovenija i BiH po deset, a Makedonija četiri. U raspodjeli preostale 51 nekretnine Srbija računa da će dobiti skoro 40 posto.
Sporazum o sukcesiji stupio je na snagu u lipnju 2004. godine i potpuno je neizvjesno kada će u potpunosti imovina biti podijeljena među republikama nastalim raspadom bivše Jugoslavije.