Utorak, 19 studenoga, 2024

TKO O ČEMU DNEVNI LIST O PRANJU LOVE: “Od kupovine nekretnina, do fiktivnih tvrtki. Evo kako se pere novac u BiH”

Vrlo
- Advertisement -

Dnevni list Mire Rašića, prijavljen na njegovu gospoju dužan je državi milijune. Odavno već ne posluje preko tog imena nego je osnovana nova tvrtka koja također državi duguje fine pare. Sve to naravno bit će adresirano gospođi Rašić. Ništa dakle neće biti adresirano gospon Miri. Miro formalno ne postoji. Bio je sve ove divne godine Platforme u talu s Lijanovićem i Budimirom, Kaplanom, Čamberom, zasjeo na NK Slogu, preko Sloge a u ime “budućnosti ljubuške djece”  fine pare “zaslužno” jamljao iz hrvatskih tvrtki u javnom sektoru, recimo EPHZHB. Helikopteri su tamo slijećali, igrači  se doćeravali, travala je nicala.O reketu Dnevnog lista ne treba posebno pisati. Malo koji političar nije osjetio čari novinarstva ovog uglednog poduzetnika koji i etno sela gradi dok bije političku svakodnevnicu za sarajevske interese u Hercegovini. Platformaško duboko grlo, vlasnik jedine i najbjednije bošnjačke političke novine na hrvatskom jeziku i dalje živi svoj san. Iako to nije nekakav san za pozavidjeti. Medij Mire Rašića služi kao ometač svake hrvatske političke artikulacije u BIH. Primjerice, svaki puta kada se ideja federalizacije BIH iznova artikulira eto ti Mire i njegovih kolumnista da se po njoj poseru. I za to ih Sarajevo plaća i oni se uz to sve ne osjećaju ko šupci nego kao “hrabri mislioci” Tako prije par dana stanoviti novinar Zvijerac piše kako ugledni američki profesor Haltze napada ideju trećeg entiteta. Svaki put kad netko kaže Treći eto ti Mire koji vadi iz džepa ovog ili onog sarajevskog plaćenog lobistu po Americi koji će za račun centralizacije reći ono što Saraj naruči. Kao da je problem naći pedeset američkih profesora koji će reći kako je baš federalizacija super put za stabilnu BIH. I sve to naravno jače odjekne kada propagandu plasira navodna “hrvatska novina” .

No ono što je gadljivo je da njegova novina radi nekakvu analitičku škrabotinu o pranju love, fiktivnim firmama i slično. Kao da je Miri to stran pojam. Pranje love, fiktivne tvrtke i kupovine nekretnina. Odavno je SIPA trebala pokucati u Dnevni list. No očito je da ih je netko svo vrijeme do sada štitio.

To bi Vam bilo isto kao da Zlatko Lagumdžija popuje tko je kriv u BIH za slom demokracije, slom socijaldemokracije i jačanje nacionalizma… ili da ne ponavljamo onu narodnu vojnik o skraćenju a kurva o poštenju…

Evo i teksta: 

 

Službeni podaci Financijsko-obavještajnog odjela Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) kažu: prošle godine u Bosni i Hercegovini oprano je 19,4 milijuna maraka. I dalje: podnesene su prijave protiv 26 osoba i sedam tvrtki i dopunjene prijave protiv 12 osoba i tri tvrtke.


Pranjem tolike količine novca proračuni u BiH oštećeni za više od devet milijuna maraka. Također su izdani i nalozi za privremenu obustavu financijskih transakcija preko računa šest građana i dva poduzeća u iznosu od 3,8 milijuna maraka.
Ukupna suma opranog novca, ona koja je otkrivena, u svakom slučaju dovela je BiH na loš glas u međunarodnim relacijama.
Svemu treba dodati i podatak koji je objavila organizacija Global Financial Integrity iz Washingtona da se godišnje u BiH opere i iz BiH ilegalno iznese oko milijardu maraka. Prema nalazima s kojima raspolaže ta organizacija, samo u razdoblju od 2001. do 2010. godine iz naše zemlje nezakonito je u takozvane porezne rajeve u svijetu prebačeno 836 milijuna dolara. Inače, ova organizacija provodi istraživanja u svim državama svijeta  o nacionalnim i multilateralnim politikama i ugovorima s ciljem eliminiranja nelegalnih financijskih poslova kako bi se osigurao globalni razvoj i sigurnost. U izvješćima GFI-ja količina novca u svoj zoni je najvažniji parametar za ocjenu sposobnosti vlada da rade na ekonomskom razvoju svojih država.
Kriminalci koji su prljavim poslovima, a u najvećem broju slučajeva se radi o krijumčarenju i prodaji droge, došli do golemog novca čine sve da ga operu kako bi prikrili svoje bogatstvo, izbjegli procesuiranje, izbjegli plaćanje poreza, povećali profit i legalizirali poslovanje.
Sve donedavno uglavnom se prljavi novac legalizirao preko kupnje stanova i poslovnih prostora i ulaganjem u izgradnju novih objekata.
Međutim, kako kažu stručnjaci, posljednjih godinu – dvije kriminalci iz BiH su se uklopili u “svjetske trendove” pa je pranje novca i u našoj zemlji postalo puno softiciranije i dovedeno gotovo do savršenstva.
To znači da se koristi nekoliko novih metoda i načina. Jedan od njih je takozvani inoodliv –  plaćanje s računa bh. tvrtki na ime povrata avansa u velikim iznosima i to iz kredita i pozajmica po ugovorima tvrtki koje pripadaju istoj grupaciji.

Lažne tvrtke
Sve je prisutniji i bezgotovinski priljev iz inozemstva s računa off-shore kompanija  s tim da se isti dan kada novac legne izdaje nalog za transfer novca na treće kompanije.
Također se kao način pranja novca koristi i podizanje kredita po jednoj osnovi, a onda se novac preusmjerava u druge namjere pri čemu vraćanje kredita nije u potpunosti dokumentirano.
Otkrivena je i još jedna nova metoda, a radi se o takozvanim visokorizičnim transakcijama – na račun državljanina BiH uplati se novac s računa neke od off-shore kompanija i on na šalter banke dođe u prisutnosti treće osobe podići novac.
Ubacivanje nelegalno stečenog novca u legalne tokove, ocjenjuju financijski stručnjaci, obeshrabruje ozbiljne inozemne investitore. S druge strane, to osigurava stvaranje opasnih središta moći kojima rukovode kriminalci i omogućava im preuzimanje političkih i ekonomskih poluga za kontrolu nad vlastima, od općinskih preko županijskih i entitetskih do državnih.
Posebno je uočljivo posljednjih godinu – dvije da se masovno registriraju, odnosno otvaraju male tvrtke, na stotine njih svakog mjeseca, i nakon kratkog vremena se zatvaraju. Smatra se, pokazuju to i neke istrage, da one uglavnom služe za servisiranje ilegalnih tokova novca.
Pranje novca najizravnije je povezano s korupcijom, organiziranim kriminalnom i financijskim prijevarama, a prema izvješću američkog State Departmenta za prošlu godinu, BiH je svrstana među države koje izazivaju posebnu zabrinutost.

Dnevni list

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Poruke građana Srbije: ‘Nema riječi, samo sućut i vječno poštovanje za hrvatske civile’

Vukovarski vodotoranj, simbol izdržljivosti i otpora tijekom Domovinskog rata, nosi snažnu poruku hrabrosti, zajedništva i nade u pomirenje. Tijekom...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -