Inicijative o vraćanju Sutorine Bosni i Hercegovini u crnogorskim institucijama dočekane su s iznenađenjem. Potpredsjednik Skupštine Crne Gore i član Predsjedništva Bošnjačke stranke Suljo Mustafić u razgovoru za Avaz napominje kako su do sada uvijek postojala uvjeravanja od najviših predstavnika dvije države kako je pitanje granica samo tehničke prirode i da je samo pitanje dana kada će sporazum o granicama biti potpisan.
– Pokretanje pitanja Sutorine upravo u ovom trenutku nije dobro za odnose dvije države koje imaju sjajne odnose, dobre namjere i dobru perspektivu suradnje, već koristi samo nekome tko nije dobronamjeran i tko ima neke druge ciljeve. Ono je možda posljedica nekih političkih turbulencija unutar BiH, pitanja koja su više dnevnopolitičke, a ne suštinske prirode. Treba sačekati da se slegne ovaj val svih nedoumica i da se o Sutorini razgovara hladne glave. Moramo shvatiti kako se pitanje granica ne može koristiti u dnevnopolitičke svrhe i da su granice između država bivše Jugoslavije utvrđene ranije – kaže Mustafić.
Odnosi BiH i Crne Gore u svim oblastima su išli uzlaznom putanjom, dodaje Mustafić, a u njima žive i narodi koji su vezani jakim rodbinskim, obiteljskim i prijateljskim vezama.
Mustafić očekuje kako će „dnevna politika ustuknuti pred činjenicama i dobrim odnosima dviju država, potrebom za stabilnošću regije i zajedničkim putom BiH i Crne Gore ka EU i NATO-u”.
– Umjesto dnevnopolitičkih inicijativa, vlasti dvije zemlje trebaju se konačno okrenuti boljoj ekonomskoj suradnji- napominje Mustafić.
Nedavna tragedija na putu između Foče i Šćepan-Polja, u kojoj su poginule tri, a povrijeđeno 13 osoba, nova je opomena kako se nešto hitno mora uraditi posebno na izgradnji kvalitetnijih cestovnih komunikacija između dvije države.
– Sazrijelo je vrijeme, bez obzira na ovo pitanje granica koje zamagljuje neka druga pitanja, da razgovaramo o cestovnoj infrastrukturi i razvoju rubnih dijelova dvije države, pogotovo o cesti preko Šćepan-Polja do Sarajeva. Ti razgovori trebaju teći na nivou vlada i resornih ministarstava i konačno shvatimo kako je, bez obzira na cijenu, jedan ljudski život skuplji od bilo koje investicije. Te ceste nisu sigurne čak ni u ljetnom periodu i, ako zaista ne postoji opravdanost takvih investicija, onda treba razmišljati da se te ceste privremeno ili stalno zatvore. Potrebno je malo više dobre volje, ali i odgovornosti prema građanima i s jedne i s druge strane. Ne vjerujem kako ćemo na dnevnopolitičkim iluzijama, sijanju nekih trenutnih tenzija, doprinijeti dugoročnom razvoju odnosa i dati odgovore budućim generacijama na pitanje zašto ništa nismo učinili – poručuje Mustafić.