Predlaganjem Denisa Zvizdića, što je doduše izazvalo potrese u samoj Stranci demokratske akcije (SDA), napravljen je prvi korak ka ustroju državnog Vijeća ministara, no ovaj proces se, po svemu sudeći, neće tako brzo okončati s obzirom na dosta politički vezanih procesa. Prije svega se to odnosi na uspostavu izvršne vlasti u Federaciji BiH. Iako svi tehnički uvjeti postoje za izbor novoga saziva Vijeća ministara BiH, jer je za to dovoljna samo potvrda većine u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, ipak se neće ići različitim tempom u uspostavu entitetske i državne vlade. Dio je to, doznajemo, političkoga dogovora između triju članova državnog Predsjedništva Dragana Čovića, Bakira Izetbegovića, ali i Mladena Ivanića da se ovi procesi odvijaju usporedno.
Uloga Doma naroda
Na tome je, prije svega, inzistirao Čović koji je tražio da se konture vlasti ili makar čelni ljudi izaberu do kraja prosinca u Federaciji BiH, ali i na razini Vijeća ministara. To je, međutim, za sada teško očekivati s obzirom na složene mehanizme uspostave federalnih vlasti. No, s druge strane, čak i izbor novoga saziva Vijeća ministara ne može u praksi osigurati učinkovitost u donošenju reformskih zakona budući da za sve od tih dokumenata trebaju glasovati oba doma državnog Parlamenta. Državni Dom naroda, koji pak nema utjecaja u izboru izvršne vlasti, ima itekako važnu, zapravo jednaku važnosti kao i donji dom. Nešto veću nervozu za uspostavu Vijeća ministara, odnosno preuzimanje fotelja u ministarstvima ili pak državnim agencijama, upravama i službama pokazali su iz SDS-a koji će činiti državnu vlast. Zbog toga se traži odvajanje procesa izbora Vijeća ministara BiH i federalne Vlade, no u tome za sada nemaju suglasnost federalnih partnera.
SDA i federalni premijer
Da bi se, pak, uopće došlo do izbora Vlade Federacije BiH potrebno je najprije imenovati predsjednika ovoga entiteta. On se bira u oba doma federalnog Parlamenta. Posve je izvjesno da će na toj funkciji biti Marinko Čavara iz HDZ-a BiH koji trenutačno obnaša dužnost supredsjedatelja Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH. Po detaljima dogovora, kada Čavara bude izabran za predsjednika, odnosno kada bude dodijeljen mandat federalnom premijeru, koji će biti iz reda SDA, može se očekivati da će i Predsjedništvo BiH Zvizdiću dodijeliti mandat za novi saziv Vijeća ministara. Prema ranijim dogovorima, stranke HNS-a će u Vijeću ministara imati tri ministra i četiri zamjenika, Bošnjaci će imati premijera i tri ministarske pozicije, a Srbi još tri ministarska mjesta.