ŠKOTSKA ostaje u Ujedinjenom Kraljevstvu, objavio je BBC nakon što su prebrojani svi glasovi. Protivnici neovisnosti dobili su 2,001,926 glasova odnosno 55,30 posto. Zagovornici odcjepljenja dobili su 1,617,989 glasova odnosno 44,70 posto.
Za neovisnost bili su u Dundeeyju (57,35/42,65), Glasgowu (53,49/46,51), Sjevernom Lanarkshireu (51,07/48,93) i Zapadnom Dunbartonshireu (53,96/46,04).
Postotak izlaska bio je 84 posto.
> Kako je protekao jučerašnji dan čitajte ovdje
Screenshot: BBC
Britanski premijer David Cameron izjavio je u petak da je presretan rezultatom škotskog referenduma i naglasio da je pitanje škotske neovisnosti “riješeno za generaciju”.
“Ova rasprava je riješena za generaciju … rezultat je jasan. Ne može biti sporova, ponovljenih izbora, čuli smo volju škotskog naroda”, rekao je Cameron ispred svoje rezidencije u Downing Streetu.
Nakon prebrojanih rezultata iz 31 od 32 škotska izborna okruga, pristaše zajednice s Ujedinjenim Kraljevstvom imaju matematički nedostižnu prednost od 1,91 milijuna glasova prema 1,53 milijuna za neovisnost.
Cameron, čiji bi ostanak na dužnosti premijera bio ugrožen da su Škoti glasali za izlazak iz zajednice, najavio je da će nacrt novog zakona koji će Škotskoj dati veće ovlasti biti objavljen u siječnju i poručio da je rezultat utro put donošenju novog uravnoteženog ustavnog rješenja za cijelu Veliku Britaniju, uključivo Englesku.
“Kao što će Škotska glasovati odvojeno u škotskom parlamentu o svojim porezima i potrošnji tako će i Engleska, Wales i Sjeverna Irska moći glasovati o tim pitanjima (na svom području). I sve se to mora provesti u tandemu sa Škotskom i u isto vrijeme kada će se rješavati to pitanje za Škotsku”.
Vođa Konzervativne stranke, Cameron je Škotskoj, koja već ima svoj parlament, obećao veće ovlasti u poreznoj politici i potrošnji, a to su obećanje dali i čelnici drugih dviju vodećih političkih stranaka.
Cameron se i izravno obratio Škotima pošto ga je vođa tabora za izlazak iz zajednice, Alex Salmond nazvao u petak i priznao poraz, kako bi ponovio svoja obećanja o većoj autonomiji, prenosi agencija AFP.
“Za one u Škotskoj koji su skeptični kad je riječ o ustavnim obećanjima, reći ću vam: već smo prebacili neke ovlasti pod ovom vladom i to ćemo učiniti ponovno. Tri unionističke stranke obvezale su se dati dodatne ovlasti škotskom parlamentu. To ćemo i ispuniti”, ponovio je Cameron.
“Građani Škotske rekli su svoje. Izabrali su jedinstvo nad podjelom i pozitivne promjene ispred nepotrebnog razdvajanja”, izjavio je Alistair Darling.
“Ovo je važan rezultat za Škotsku i Ujedinjeno Kraljevstvo kao cjeline – potvrđujući svoje mjesto u uniji potvrđujemo sve ono što nam je zajedničko i veze koje nas povezuju”, dodao je Darling, prenosi CNN.
Zamjenik premijera Nick Clegg kazao je kako je “apsolutno oduševljen” rezultatom.
“U opasnom i nesigurnom svijetu ne sumnjam da smo jači, sigurniji i bogatiji nego što bi bili razdvojeni”, izjavio je Clegg i dodao da “glas protiv neovisnosti nije glas protiv promjena”.
Salmond priznao poraz
Škotski premijer Alex Salmond, glavni zagovornik škotske neovisnosti, priznao je u petak ujutro poraz na referendumu o neovisnosti, ustvrdivši da se nada da će vlada u Londonu brzo ispuniti svoja obećanja o davanju većih ovlasti Edinburghu, prenose agencije.
“Škotska je većinom glasova odlučila da u ovom trenutku ne postane neovisnom državom. Prihvaćam odluku koju je donio narod”, rekao je Salmond pred pristašama neovisnosti u Edinburghu.
Čelnici triju glavnih britanskih stranaka – konzervativaca, laburista i liberalnih demokrata – šokirani naglim rastom broja pristaša neovisnosti nekoliko tjedana uoči referenduma, obećali su da će Škotska dobiti veću autonomiju ako ostane unutar Ujedinjenog Kraljevstva.
“Škotska očekuje da će se ta obećanja brzo ispuniti”, rekao je Salmond, prenosi Reuters.
Škotski glasači su na referendumu u četvrtak izabrali ostanak te pokrajine u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Konačni rezultati glasovanja bit će poznati za oko dva sata, ali prema procjenama analitičara protivnici neovisnosti osvojili su 54 posto prema 46 posto glasova za odcjepljenja Škotske od Velike Britanije.
Premda su pristaše neovisnosti pobijedili u najvećem škotskom gradu Glasgowu, u drugim dijelovima Škotske nisu ispunjena njihova očekivanja.
Britanski premijer David Cameron čestitao je Alistairu Darlingu, bivšem britanskom ministru financija koji je vodio kampanju unionista. “Razgovarao sam Alistairom Darlingom i čestitao mu na dobro vođenoj kampanji”, napisao je konzervativac Cameron na Twitteru.
On je zajedno s drugim čelnicima najvažnijih britanskih stranaka vodio kampanju za ostanak Škotske u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Prema zasad pristiglim rezultatima izlaznost je na referendumu bila vrlo visoka.
Predsjednica Državnog izbornog povjerenstva Mary Pitcaithly objavit će službene rezultate u centru Royal Highland izvan Edinburga.
Škoti su glasovali o tome hoće li ostati u Ujedinjenom Kraljevstvu ili će raskinuti savez star 307 godina na vrlo neizvjesnom referendumu koji je mogao imati globalne posljedice. Referendum su pozorno pratili britanski saveznici, investitori i separatističke regije u i izvan zemlje.
Posljednja ispitivanja javnog mišljenja davala su neznatnu prednost zagovornicima ostanka u Ujedinjenom Kraljevstvu. No, odluku je u rukama držalo oko 600.000 neodlučnih birača.
Sturgeon priznala poraz
Jedna od voditeljica kampanje za neovisnost Škotske priznala je u petak ujutro poraz na povijesnom referendumu.
“Poput tisuća ljudi diljem zemlje uložila sam svoje srce i dušu u ovu kampanju i osjećam duboko razočaranje što smo tijesno izgubili”, izjavila BBC-u Nicola Sturgeon, zamjenica vođe kampanje Škotske nacionalne stranke.