Nedjelja, 5 siječnja, 2025

74 GODINE SU OD HOLOKAUSTA: Nešto što se samoprozvalo Predsjednik nije se ispričalo za ustaški portret u Uredu

Vrlo
- Advertisement -

Činjenice: 

  1. Blaž Kraljević bio je Ustaša. Opčinjen rasnim zakonima  i arijevskom hrvatskom i bošnjačkom čistoćom, dao je svojim vojnicima da ubijaju civile Srbe i siluju Srpkinje. U logoru Dretelj1992, logoru za Srbe. Taj logor ne spominje se u bošnjačkim medijima pšto je Blaž bio odan Aliji Izetbegoviću a ne Tuđmanu.
  2. Dakle Dretelj je osnovan 1992. a ne 1993. kako piše političko Sarajevo. I bio je antisrpski logor s ustaškom multietničkom upravom. Zatvorio ga je ratni zločinac Slobodan Praljak tako što je zaprijetio Kraljevićevoj vojsci. Isti je to ratni zločinac koji daje nalog britanskom novinaru da uđe u njega 1993.g.
  3. Blaž je, kao klasični Ustaša, Bošnjake smatrao hrvatskim cvijećem. Tako ih je i pozdravljao u javnim govorima. Na tim skupovima je Blažov glasnokrilnogovornik Mladen Bošnjak vikao ustaški pozdrav Za dom Spremni. Komšićeva raja sa šanka kasnije će Mladena Bošnjaka učiniti predsjednikom Udruženja novinara Federacije BIH. Jesu li to učinili trijezni il pijani ne znamo.
  4. Komšić je u uredu držao portret Blaža Kraljevića, ustaše i poštovatelja nacizma. Kraljevića, iako je bio fašist nastojali su prikazati kao patriotu BIH.
  5. Blažov vojnik Hrstić (trenutno u bijegu od države na čijem je čelu Komšić) Srbe je u Ljubuškom tjerao da pasu travu, optužen je za mučenja i silovanja, te se krije u Hrvatskoj.
  6. Isti vojnik se nalazi u filmu koji je Komšić osobno pohvalio, a Gradimir Gojer isti film promovirao sa svojoj djevojkom po internetima. Gojer se jučer oglasio svezi glede fašizma. No ova vrsta ustaškog fašiste, kojeg je promovirao skupa sa svojom trebom, mu očito ne smeta.
  7. Dakle Komšić u uredu drži nacistu i javno pohvaljuje filmove u kojima nacist koji je silovao Srbe i tjerao Srbe da pasu travu glumi humanistu.
  8. Treba li dodati da je Komšić 2010 pomogao guranje Blažove partije u Vladu Platforme premda je bilo jasno da po uredima blažisti njeguju živo sjećanje na mrtvog Pavelića?

Zaključak: Netko tko javno veliča ustaše i ustaše u filmovima je ustašofil i fašistofil. Takav netko kome smeta hrvatska zastava ali ne i ustaški idol Kraljević, šef privatnog logora za silovanja, takvo dakle nešto makar to nešto bilo i Komšić, ne bi  trebalo govoriti o antifašizmu. No obrazu mu ne smeta.

A sada Komšić o antifašizmu:

Porazna je činjenica da 74 godine nakon holokausta u našoj državi i dalje postoje političke opcije koje se ne odriču nacističkog nasljeđa, kazao je danas član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić.

Članovi državnog Predsjedništva Komšić i Šefik Džaferović prisustvovali su komemoraciji u Sarajevu posvećenoj 27. januaru, Međunarodnom danu sjećanja na žrtve holokausta.

Komšić je u govoru istakao kako je holokaust najveći zločin 20. vijeka.

“Okupili smo se ovdje kako bi obilježili značajan historijski datum i odali počast žrtvama holokausta, najvećeg i najbrutalnijeg zločina prošlog vijeka. I danas, 74 godine kasnije sjećamo se 27. januara 1945. kada je Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika koje su nacisti ostavili u Auschwitzu”, kazao je on.

Dodao je kako svi imamo obavezu da se suprostavimo ovakvim i sličnim oblicima zla i nasilja i da ne dozvolimo da se ponovi.Međutim, iako je svijet poručivao nikad više fašizam nikada nije u potpunosti poražen.

“Nažalost, svjedoci smo da su se i u novijoj historiji dešavali genocid i teški zločini, i ovdje kod nas u Bosni i Hercegovini. Porazna je činjenica da 74 godine nakon holokausta u našoj državi i dalje postoje političke opcije koje se ne odriču nacističkog nasljeđa. Tako u Mostaru, zahvaljujući tim politikama, ulice nose imena po učesnicima zločina holokausta”, podsjetio je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

Zbog toga, da bi sve žrtve monstruoznih umova imale smisla nove generacije moraju odbaciti ideologije koje počivaju na segregaciji, netoleranciji, nepoštivanju i nebrizi za drugog i drugačijeg, poručio je Komšić.

“Ne smije se zaboraviti ono što se desilo, dapače, nego imamo još veću obavezu da gradimo budućnost na vladavini prava i poštivanju ljudskih sloboda i ljudskog dostojanstva”, zaključio je Željko Komšić.

 

SRAMOTA HERCEGOVINE: Budak, Francetić, Lorković i Vokić i dalje stanuju u Mostaru

 

Gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić pojasnio je, nedavno, u izjavama za Hrvatski Medijski Servis, ali u Dnevniku TV1 zašto pojedine mostarske ulice, uprkos brojnim kontroverzama, još uvijek nose nazive ustaških dužnosnika. Licemjerno je, kako je istaknuo, danas spočitavati to pitanje Hrvatima, jer promjenu nisu htjeli upravo Bošnjaci.

Prvenstveno je naglasio da, prema statutu Grada Mostara, komisija Gradskog vijeća određuje nazive ulica, tako da “nitko ne može nikome nametnuti nešto, ako se on ne slaže s time.

Bešlić je ispričao kako ga je bivši visoki predstavnik u BiH Ashdown godinu dana nakon ujedinjenja Grada zamolio da predloži Gradskom vijeću promjene naziva ulica, koje, kako je istaknuo, nose imena koja nekoga mogu iritirati, što je on i učinio.

Bešlić tvrdi kako je dva puta pred Gradskim vijećem predlagao da se, između ostalih, ulice Mile Budaka, Jure Francetića, Ante Vokića i Mladena Lorkovića preimenuju i dobiju nazive po piscima i pjesnicima poput Ive Andrića, Tina Ujevića i Vladimira Preloga.

“Te ulice su uglavnom bile u zapadnom dijelu Grada i nosila su imena koja mogu iritirati neke druge. Moj prijedlog na samom Gradskom vijeću doživio je vrlo ugodne komentare i sve pohvale, naišao je na oduševljenje. Međutim, kada se glasalo, samo su Hrvati digli ruke. Veliko iznenađenje za mene je bilo da su ljudi koji su bili u Gradskom vijeću i pohvalili gradonačelnika za prijedloge, digli ruku protiv ili su bili suzdržani. Nije bilo dvotrećinske većine”, pojasnio je Bešlić.

Licemjerno je, naglasio je, danas spočitavati to pitanje Hrvatima, jer promjenu nisu htjeli upravo Bošnjaci./HMS/

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Plaće i mirovine su rasle, ali život je dvostruko skuplji: Ovo su cijene 2014. i 2024.

Prođe li vam ponekad kroz glavu ideja da bismo, uz ovakve cijene, mogli lagano živjeti i na Marsu? Nije...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -