Vojno-redarstvena akcija Oluja počela je 4. kolovoza 1995. u ranojutarnjim satima. Iako se službeno kao Dan pobjede uzima 5. kolovoza, vrlo je važno ono što se na terenu događalo i u danima nakon oslobođenja Knina. Poglavito povijesni susret 6. kolovoza na Korani.
Na današnji dan prije 1995. Hrvatska vojska i njena elitna postrojba 1. gardijska brigada izbila je na granicu s Bosnom i Hercegovinom. Tako je iz srbijanskog okruženja deblokiran tadašnji Bihaćki okrug i spriječen novi pokolj kao u Srebrenici.
Kordunski i lički sektor imali su važan zadatak proboja prema državnoj granici, spajanja s 5. korpusom Armije Bosne i Hercegovine i time razbijanja blokade Bihaća kojem je prijetila katastrofa veća od Srebrenice. Dvije vojske sastale su se kod Tržačkih Raštela na rijeci Korani trećega dana operacije, 6. kolovoza. Na mostu su se susreli zapovjednik HV-a na tom pravcu, general-bojnik HV-a Marijan Mareković i zapovjednik 5. korpusa Armije BiH general Atif Dudaković.
Istog dana, 2. gbr “Gromovi” oslobađa najveće četničko uporište na Banovini – Petrinju. Jedna taktička grupa prvoga dana operacije forsirala je Savu uzvodno od Jasenovca i nastupala prema Dubici i Kostajnici, prijeteći zatvaranjem jedinog preostalog izlaza u Bosnu i Hercegovinu preko Une u Dvoru. Na smjeru prema Kostajnici i Dvoru HV je imala najteže gubitke u cijeloj operaciji (90 mrtvih).
Tog dana oslobođeni su: Petrinja, zloglasno Kistanje u Dalmaciji, Vrhovine u Lici , Hrvatska Kostajnica na Banovini, mučenička Udbina, Korenica, herojski Slunj, Glina i druga naselja.
Vrlo je važan povijesni susret postrojbi Hrvatske vojske i Armije BiH na Korani kod Tržačkih Raštela.
Susreli su se ispred hrvatskih snaga zapovjednik 1. Gardijske brigade, general bojnik Marijan Mareković, a ispred Armije BiH zapovjednik 5. Korpusa Atif Dudaković.
“Gospodine generale, dobrodošli. Čekali smo vas dugo, ali napokon smo se sreli”, rekao je tada Dudaković, a sve je zabilježeno na snimci koja je ovjekovječila ovaj događaj.