Petak, 3 svibnja, 2024

32 GODINE OD PADA Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Must Read

Pod geslom “Vukovar – moj izbor i u dobru i u zlu” u Vukovaru se u subotu obilježava 32. godišnjica vukovarske tragedije i stradanja u Domovinskom ratu tijekom kojega je u tome istočnoslavonskom gradu ubijeno 2717 hrvatskih branitelja i civila, a 374 ih se još vodi nestalima.

U spomen na 18. studenoga 1991. godine, kada je nakon tromjesečne opsade pripadnika bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi slomljena obrana Vukovara, gradskim ulicama u koloni sjećanja proći će tisuće domoljuba iz svih dijelova Hrvatske, javlja Hina.

U koloni sjećanja koja će proći trasom dugom 5,5 kilometara, od vukovarske bolnice do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, očekuju se i najviši predstavnici državnih vlasti predvođeni predsjednicima Republike, Sabora i Vlade, koji će na Memorijalnom groblju položiti vijence i zapaliti svijeće.

I ove će se, kao i prethodnih godina, na tome groblju postaviti hrvatske zastavice ispred bijelih križeva, koji simboliziraju ekshumirane iz masovne grobnice na susjednom vukovarskom Novom groblju, 938 žrtava stradalih u agresiji na Vukovar u Domovinskom ratu.

Najveća je to masovna grobnica u Europi nakon Drugog svjetskog rata te uz onu na Ovčari, iz koje je ekshumirano 200 žrtava, odvedenih nakon sloma obrane grada iz vukovarske bolnice te ubijenih 20. studenog 1991. na tom poljoprivrednom dobru nedaleko Vukovara, predstavlja jedan od najstrašnijih simbola vukovarskog stradanja u agresiji u jesen 1991. godine.

Po podacima vukovarske bolnice, tijekom tromjesečne agresije na Vukovar ranjeno je 1219 branitelja i civila. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenika, a iz grada je prognano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba.

Stotine djece ostalo je bez roditelja, a na popisu nestalih osoba iz Domovinskog rata još su 374 osobe kojima se svaki trag gubi u ratnom Vukovaru u jesen 1991.

Ubijeno je 2717 hrvatskih branitelja i civila, čija se imena mogu pročitati na spomen pločama koje su prije nekoliko godina postavljene u Pastoralnom centru sv. Bono Franjevačkog samostana u Vukovaru.

U spomen na 18. studenoga 1991., Hrvatski je sabor 1999. donio Odluku o proglašenju dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, kako bi se odala počast svim sudionicima obrane Vukovara, grada – simbola hrvatske slobode.

Odlukom Vlade RH iz 2019. godine 18. studenoga proglašen je blagdanom i neradnim danom te se obilježava kao Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Program će početi u jutarnjim satima kada će učenici vukovarskih osnovnih škola upaliti lampione duž trase kojom će proći kolona sjećanja.

Obilježavanje vukovarske tragedije ove je godine zasjenjeno političkim prepucavanjima nakon što su vukovarske gradske vlasti objavile da će kolonu predvoditi pripadnici HOS-a koji su branili Vukovar 1991. te tiskale plakat obilježavanja na kojem se uz ime HOS-a u geslu “Vukovar – moj izbor i u dobru i zlu”, što su riječi na Ovčari ubijenog pripadnika HOS-a, francuskog dragovoljca Jeana Michela Nicoliera, može prepoznati istaknuto slovo “U”.

Središnja komemorativna svečanost počet će u 10 sati u dvorištu Nacionalne memorijalne bonice “Dr. Juraj Njavro”, nakon čega će se sudionici u koloni sjećanja uputiti prema Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata na kojem će državna i druga izaslanstva položiti vijence i upaliti svijeće.

U 17 sati niz Dunav će biti pušteni upaljeni lampioni za poginule i nestale u agresiji na Vukovar u sklopu projekta “Svjetlosna rijeka sjećanja”.

Škabrnja će, uz Vukovar, obilježiti 32. godišnjicu stradanja civila i branitelja u napadu koji su, pod zapovjedništvom Ratka Mladića, počinili pripadnici bivše JNA te srpskih paravojnih postrojba.

Mučki je ubijeno i masakrirano 43 civila i 15 hrvatskih branitelja, a ukupno je u Domovinskom ratu Škabrnja imala 56 civilnih žrtava i 25 poginulih branitelja. Nakon rata još je šestero mještana stradalo od zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava.

Do oslobođenja u Vojno-redarstvenoj operaciji Oluja 1995. godine, u Škabrnji je ubijeno 86 osoba.

Obilježavanje stradanja Škabrnje počinje u 9,45 komemorativnim programom, slijedi Kolona sjećanja – Hodnja do Spomen-obilježja masovne grobnice i polaganje vijenaca, potom sveta misa za sve stradale u Domovinskom ratu, a završit će hodnjom ‘Korak po korak’ do Spomen-obilježja na mjesnom groblju sv. Luke.

- Advertisement -

61 COMMENTS

  1. Veliko evropsko ime ŽAK ŠIRAK ,PREDSJEDNIK FRANCUSKE, juna 1995 ;na Londonskoj konferenciji reče:” SRBI SU NAROD BEZ REDA ZAKONA I VJERE “,što će reći NAROD svetosavskih paganskih terorista idiota i UBICA opasan po okolinu i remetilacki faktor Evrope. Za završni genocid nad Bosnom ,GENOCID u Srebrenici, potrebno je angažovati najmanje 35 hiljada Srba …

  2. Vidi SSrbalji se pritajili a ovi ZZZulumćari muSSlemanski navalili ko mutavi , hebo vas Izmet Nanić kome Arkan bio nadređeni u Vukovaru ! ! !
    Pljuc hrraak za SSmrde i muSSlemane ! ! !

  3. Danas nije dan za prepucavanja i komentiranja bez veze. Danas je dan sjećanja na najveće hrvatske sinove od vremena Nikole Šubića Zrinjskog. Vukovarci nisu uspjeli obraniti Vukovar, međutim obranili su cijelu Hrvatsku. Njihova borba, njihov žar, njihova hrabrost i njihova žrtva prelili su se u vene svakog hrvatskog bojovnika. Tijekom cijeloga rata u nama je živio duh vukovaraca. Svaki naš ispaljeni metak je nosio pozdrav palim herojima. I mrtvi su živi u srcima našim. PUB heroji naši!

  4. Vukovarske Žrtve I Heroji se nikada nesmiju zaboraviti .Točka

    Hrvati HB svake godine idu u Vukovar da im odaju počast.
    Ali…
    I Hrvati HB imaju svoje Žrtve svoje Heroje.
    Kada ce se ovako I njima odat poćast?
    Kada će te g. Predsjedniče doći u Grabovicu?
    Kada ce netko od Bošnjakih političara doći o dati počast i tim Hrvatima?ili možda naše nisu vrjedne vaseg vremena I obraza
    Lijepo je vidjeti Bećervića na čelu kolone u Vukovaru.Hvala
    Ali gospodine Bećeriveći Kad ćete zajedno sa Gospodinom Milanovićem povesti kolonu sjćanja uGrabovici, Vitezu….itd?
    Znate bez toga Vase hodočašce u Vukovar je licemjerno,bezvrjedno politikanstvo

  5. Neke od od mnogih kampanja genocidnih ratnih zločina koje je najviše organizovala tzv. srbija: od samoproglašenog projekta ekspanzionističko-ekstremističkog mračnjaštva, takozvanog Načertanje (1884), pokušali su protiv 1-Makedonije (1996), 2-Rumunije (1851), 3-Vojvodine (1991-1995), 4-Mađarske (1856), 5-Crne Gore (2006), a realizirali protiv 6-Slovenije (1991), 7-Albanije (1915), 8-Bugarske (1885.), 9-Bosne (1992-1996), 10-Hercegovine (1991.-1996.), 11-Crne Gore (1918.-1920.), 12-Kosova (1915.), 13-Makedonije (1944.), 14-Hrvatske (1991.-1995.), 15-Kosova (1996-1999), 16-Vojvodine(2016).

    • Ako uzmemo ugrubo, u brojevima stradalih, da je zbog tariguzije (tzv srbije) u dva svjetska rata stradalo reda stotinu miliona, a u nedavnim zemljotresima u Albaniji, CrnoGori, Hrvatskoj i BiH ukupno reda tisuću žitelja, prostim matematskim dijeljenjem dobijamo kvantitativnu procijenu da tipični stanovnik ove planete ima oko stotinu hiljada (tisuća) puta veću šansu da nastrada zbog pomenute remetilačke tvorevine pod nadzorom beogradskih kadrova nego od zemljotresa. Ima li drugačijih procijena ?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

Obitelj Kraljević 32 godine traži pravdu za anđele Ivanu i Filipa

Na današnji dan, 3. svibnja 1992. godine, zločinačka JNA napala je središte Ljubuškog raketnim projektilima, pri čemu je usmrćeno...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -