Subota, 20 travnja, 2024

30 je godina od napada na Ravno i početka rata u BiH

Must Read

Napad na Ravno, hrvatsko mjesto na jugu Hercegovine, počeo je 1. listopada, kao dio akcije napada JNA i četnika na Dubrovnik, Slano i Ston.

JNA je tada širila propagandu da se Ravno uopće i ne nalazi u BiH. Selo su granatama iz haubica i minobacača gađali pripadnici zloglasnog Titogradskog korpusa tadašnje JNA. Prije 30 godinu pala je i prva žrtva u hercegovačkom selu Ravno, pa se ona može smatrati i prvom žrtvom rata u BiH. 1. listopada 1991. godine u Trebinju kod Ravnog s 82 kamiona stiglo oko 450 vojnika tadašnje JNA. Zaustavljeni su u pohodu prema obližnjem Stonu u Hrvatskoj, nakon čega počinju stradanja mještana Ravnog i okolnih sela.

Osim potpuno uništenih sela ubijena su 24 osobe, a 34 ih je umrlo “prirodnom” smrću. Ranjeno je 11 osoba, a njih 18 utamničeno je na dva mjeseca. Po bestijalnosti se izdvaja pokolj na Kijevu Dolu, kad je ubijeno i zaklano 7 ljudi starijih od 60 godina.

Prva žrtva agresije na BiH je bio Nikola Niko Brajić, vozač vozila hitne pomoći koji je nastojao pomoći ranjenicima iz svog sela.

Agresorske snage su ga uhitile u listopadu 1991. godine, a potom je zatvoren u logor u Bileći. Tamo su ga zlostavljali, a potom i likvidirali.

Na današnji dan prije 30 godina pala je i prva civilna žrtva rata u BiH. 61-godišnji mještanin Trebinje Jozo Stanković, osoba s posebnim potrebama, stradao je od eksplozije granate uz samo selo Trebinju.

U vrijeme napada JNA na Ravno i Dubrovnik rezervisti JNA su bili na većini dominantnih visova na južnoj i istočnoj strani Mostara – Humu, Gubavici i Fortici. Nadzirali su dobar dio mostarske kotlinu, uključujući zračnu luku i Helidrom, te Dubravsku visoravan.

Ravno je uništeno u ratnim operacijama JNA i crnogorskih rezervista radi osvajanja Dubrovnika. Na primjeru Ravnog, pokazala se nemogućnost republičkog vodstva da spriječi agresiju u BiH, da spriječi korištenje teritorija BiH od JNA kao poligona za napad na Republiku Hrvatsku, te je postalo jasno da se hrvatski narod u BiH mora samoorganizirati kako bi se zaštito i obranio, te pomogao obrani RH. To je učinjeno kroz organiziranje Hrvatske Zajednice Herceg Bosne i Hrvatskog Vijeća Obrane.

 

 

 

- Advertisement -

5 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

5 Komentari
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Žuti mravi
Žuti mravi
2 years ago

I što reče Alija Izetbegović nije to naš rat.

Risovčanin
Risovčanin
Reply to  Žuti mravi
2 years ago

islamist Aljoć , ne zaboravi napomenuti natuknicu..pi!!!pogan⁰mu se sjeme zatrlo , izdajica.ć

Zoki
Zoki
2 years ago

Napad na selo Uništa, 25. kolovoza 1991. godine, u općini Bosansko Grahovo, naseljeno Hrvatima, bi trebalo označiti kao početak rata u BiH, jer je taj dan to selo sravnjeno sa zemljom u sklopu napada na selo Kijevo u RH od strane JNA i Martićeve milicije.

never baklava
never baklava
Reply to  Zoki
2 years ago

Ni Ravno, ni Unište nisu u BiH. Zar bi inače u to vrijeme predsjednik svih građana, sve tri naroda i cijele BiH, dragovoljno i pri zdravoj pameti odrekao se državnog teritorija i dijela naroda te izjavio to što je izjavio i tada svojim muslimanima poruku poslao(?!):
To nije naš rat.

Last edited 2 years ago by never baklava
Risovčanin
Risovčanin
Reply to  never baklava
2 years ago

Nož u leđa Hrvatskom biću u BiH , nikada zaboraviti Nikada oprostiti

Последний

DODIK OPLEO PO BOŠNJACIMA: Vi nemate niti jednog stratišta jer ste vi ti koji ste ubijali. Vaše najveće stratište je Bleiburg. Bili ste Ustaše...

PREDSJEDNIK Republike Srpske Milorad Dodik govorio je na 13. sjednici Narodne skupštine tog entiteta u BiH. U prvom obraćanju...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -