Neki Židovi su se odlučili obući kao muslimani kako bi se molili u hramu na planini i džamiji Al-Aqsa.
Oblačeći se kao muslimani, Židovi zaobilaze zabranu molitve na spomenutim mjestima.
Otkako je Izrael okupirao istočni Jeruzalem 1967. godine, ostao je delikatan status quo, prema kojem nemuslimani mogu posjećivati kompleks, ali im nije dopušteno obavljati namaz.
BBC je razgovarao sa židovskim aktivistom Raphaelom Morrisom, vođom grupe Returning to the Mount, koja zagovara molitve na tom mjestu, kao i palestinskom muslimanskom aktivisticom Hanadyjem Halawanijem, koja je rekla da će braniti džamiju Al-Aqsa.
“Misija je osvojiti Mount Temple. Ja sam cionist, religiozni Židov i vjerujem da hram pripada Židovima zbog onoga što nam je Bog obećao u Bibliji”, rekao je Morris.
On i članovi njegove grupe oblače se kao muslimani kako bi molili na ovom mjestu.
“Promijenimo odjeću, šešir, a ponekad i farbamo bradu ili se ošišamo”, dodao je Morris, a oni koji to rade, čak i nauče arapski.“Muslimani imaju pet namaza dnevno, možete se moliti s njima izgovarajući židovsku molitvu ili možete ići između namaza i stajati bilo gdje u hramu i moliti se”, rekao je Morris, koji ovim radnjama riskira uhićenje ako ga otkriju.
“U početku je prilično zastrašujuće, ali brzo se navikneš. Nakon pet minuta puls ti se smiri, slobodno se konačno možeš moliti i hodati po hramu bez da te policija prati”, istaknuo je van.
To je najsvetije mjesto u judaizmu i treće najsvetije mjesto u islamu. Tenzije često eskaliraju nasiljem između Izraela i Palestinaca, pa se činjenica da se Židovi pretvaraju da su muslimani smatra provokacijom.
“Ugroženo nam je pravo na namaz u džamiji Al-Aqsa. Jasno je da se iza maskiranja i ulaska imigranata u Al-Aqsu krije agresija i da terorizira muslimane koji klanjaju u džamiji. Jasno je da je to politika, “ rekla je Hanady, koja provodi mnogo vremena u Al-Aqsi.
Izraelci su joj ranije zabranili ulazak, tvrdeći da je dio ilegalne islamističke skupine.
“Tamo sam rođen i odrastao. Al-Aksa je moj život, to je dio naše vjere kao muslimana, za nas nije obična džamija. Učenje Kur’ana u Al-Aqsi je najvažniji dio mog život”, rekla je.
Izrael je svoju lokaciju preuzeo od Jordana u ratu 1967. i počeo dopuštati Židovima da dolaze, ali ne i da se mole.
“To je ludo, ljudi mogu biti uhićeni zbog molitve Bogu”, rekao je Morris.
Izrael je posljednjih godina dopustio posjet više Židova, što je razljutilo Palestince.
“Kao musliman, kada uđem u džamiju, mene pretresu. Okupaciona policija ulazi u džamiju naoružana i štiti imigrante. Tko će stvarati problem, oni s oružjem ili oni koji ne nose ništa osim Kur’ana?”, pita se Hanady.
Međutim, Rafael nije jedini koji želi sagraditi novi hram koji bi zamijenio dva biblijska. Izraelska policija uskratila mu je pristup Starom gradu, ali on tvrdi da će se vratiti.
“Zato se vraćamo u zemlju Izrael da izgradimo hram. Taj hram bi trebao biti upravo ovdje, gdje je velika zlatna džamija. Da, boljet će i nije lijepo, ali to je naša vizija”, rekao je Morris .
Sve dok ovdje ima muslimana i dok su u džamiji Al-Aksa, koliko god okupatori dopuštali Jevrejima da uđu u nju, oni neće moći ništa učiniti”, jasan je bio Hanady.