U Parku Kulina bana u Zenici obilježena je 829. godišnjica nastanka Povelje Kulina bana, najstarijeg dokumenta koji se veže za povijest i postojanje Bosne i Hercegovine.
Povelja je napisana na starobosanskom narodnom jeziku i bosanskim pismom bosančicom, a ne samo da je najstariji pronađeni očuvani bosanski državni dokument, već je i najstarijih državni dokument svih južnoslavenskih naroda i država.
Upravo zbog tih činjenica iz Zenice je poslana poruka da je Bosna postojala i da će postojati, iako bi to mnogi negirali.
“Na ovom mjestu danas obilježavamo godišnjicu nastanka Povelje Kulina bana, a promovišemo i park koji smo uredili. Ovo što smo radili posljednji mjesec nije naš konačan cilj. Mi želimo na ovom prostoru postaviti pravo obilježje Kulinu banu i to kroz projekt gdje ćemo udružiti snage grada, županije i nadležnih institucija, jer smatramo da Kulin ban to zaslužuje”, kazao je u ime Foruma građana Zenice Vladimir Franjić.
Forum građana Zenice je hrvatskom političaru Stjepanu Mesiću uručio pozlačeni medaljon “Kulin ban”. Na pitanje šta bi bilo da Povelja Kulina bana nikada nije napisana, Franjić govori: “Da Povelja Kulina bana nije napisana možda bi se neko drugi hvalio da ima najstariji dokument u povijesti južnoslavenskih naroda, a ona je dokument kojim dokazujemo da je Bosna postojala, jer mnogi ovdje govore da je nije bilo. BiH ima dugu i lijepu povijest s kulturom koju je nosila ta povijest”, dodao je Franjić.