Utorak, 19 studenoga, 2024

Zašto svi žele u EU parlament? Plaća od 10.000 eura, dnevnice, besplatan službeni auto …

Vrlo
- Advertisement -

Nešto više od 3.7 milijuna birača odlučit će kojih će ih 12 hrvatskih zastupnika idućih pet godina predstavljati u Europskom parlamentu, piše Index.hr.

Lobiranje, svađe, prijetnje i izdaje često su uvod u izbore za EU parlament. Glavni razlog za to su primarno visoka materijalna prava zastupnika EU parlamenta, a ulazak može osigurati osobu za cijeli život. Plaća je samo dio naknade. Zastupnici imaju pravo i na financiranje troškova ureda u matičnoj državi, dnevnice, putne troškove, plaćene cestarine, jednokratnu novčanu isplatu na kraju mandata i dodatnu mirovinu.

Plaća od 10.000 eura, mirovina od 1750 eura, dnevnice, besplatan službeni auto, naknada od 20.150 eura…

Tako je danas bruto plaća zastupnika u EU parlamentu 10.075 eura mjesečno, tj. oko 7850 eura neto. To se financira iz proračuna Parlamenta, tj. proračuna EU. Uz to svaki zastupnik ima pravo na 4950 eura mjesečno za plaćanje troškova ureda u matičnoj državi, što se odnosi na troškove najma, opremanja i zaposlenih u tom uredu.

Za svaki dan koji zastupnik provede u Europskom parlamentu mu se isplaćuje 350 eura dnevnice za troškove smještaja, prehrane i druge troškove. U te druge troškove ne spada automobil jer je osigurano besplatno korištenje službenog automobila.

Putni troškovi su također pozamašni. Pokrivaju se troškovi službenog puta do određene razine prema prijeđenim kilometrima. Za povratni put iz Bruxellesa u Zagreb imaju pravo na nadoknadu troškova od 343 eura. Troškove cestarine, prtljage i rezervacije također plaća EU zasebno.

I neslužbeni putovi su plaćeni do iznosa od 4886 eura u godinu dana. Na kraju svog mandata imaju pravo na tzv. “prijelaznu naknadu”, koja je jednaka jednoj mjesečnoj plaći po godini u kojoj su bili na dužnosti do najviše dvije godine. Trenutno iznosi maksimalno 20.150 eura.

Nakon što uđu u EU parlament, zastupnici se više ne trebaju bojati ni za mirovine jer imaju pravo na dodatnu mirovinu (uz standardnu, koju su već zaradili u matičnoj državi) u iznosu od 3.5 posto svoje plaće za svaku punu godinu na dužnosti i jednu dvanaestinu za svaki sljedeći puni mjesec, ali ne više od 70 posto ukupno. Po trenutnim plaćama, to ispada oko 1760 eura dodatne mirovine, ali nakon što napune 63 godine.

- Advertisement -
guest

0 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Poruke građana Srbije: ‘Nema riječi, samo sućut i vječno poštovanje za hrvatske civile’

Vukovarski vodotoranj, simbol izdržljivosti i otpora tijekom Domovinskog rata, nosi snažnu poruku hrabrosti, zajedništva i nade u pomirenje. Tijekom...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -